Надіслати заявку на запис

Все про тендиніт: симптоми, діагностика і лікування

Головна / Поради / Все про тендиніт: симптоми, діагностика і лікування
Все про тендиніт: симптоми, діагностика і лікування

Тканини, що з’єднують кістки з м’язами — це сухожилля та сухожильна оболонка. Тендинітом називають захворювання, що характеризує запалення тканин сухожиль внаслідок різних причин. Основний симптом патології — біль, який виникає в зоні локалізації запалення. Своєчасна діагностика та відповідне лікування дозволяють досить швидко повернути пошкоджені сухожилля до здорового функціонування, а пацієнта до звичного життя.

Здорові сухожилля є запорукою нормального руху кісток, тому важливо не допускати ускладнення хвороби. Часто тендиніт виникає в точці, де сухожилля кріпиться до кістки або де існує м’язово-сухожильний перехід. Запалення може поширюватись на самі сухожилля, а також на сухожильну сумку й піхву. Згідно з даними медичної статистики, до групи ризику належать пацієнти, що активно займаються спортом, мають роботу, тісно пов’язану з тяжкими фізичними навантаженнями. 

Що таке тендиніт?

Природно сухожилля захищені особливою оболонкою, що складається з шарів сполучних тканин та наповнена рідиною. У звичному режимі сухожилля функціонують плавно, без загрози ушкодження. Але при надмірних навантаженнях, постійному терті та тиску тканини запалюються. Тож тендиніт — це запалення сухожилля внаслідок певних причин. Більшість випадків характеризує гострий або щемлячий біль, що виникає в області щиколоток, зап’ястя, гомілки та не тільки.

Під час захворювання болісні відчуття при рухах можуть зникати у стані спокою. Іноді запалення сухожиль призводить до дисфункції суглоба, ураження сусідніх нервів, сенсорних розладів. За спостереженнями медиків частіше на тендиніт хворіють жінки. У більшості випадків, при своєчасному зверненні до спеціаліста, захворювання ефективно лікується консервативними методами. Але якщо пацієнт не зважає на ранні симптоми, не вчиняє належних заходів, хвороба може ускладнитись та призвести до необхідності оперативного втручання.

Що спричиняє появу тендиніту?

Запалення може охоплювати будь-які сухожилля, але найчастіше зустрічаються в області великих суглобів — ліктьового, плечового, тазостегнового, променезап’ясткового, гомілковостопного, колінного. Основні причини, що спричиняють появу захворювання, наступні:

  • незвичні для кінцівок рухи, які викликають часте використання сухожилля й подразнення тканин;
  • тривала ходьба у незручному взутті;
  • хронічні перенавантаження під час одноманітної діяльності (гра на музичному інструменті, робота з комп’ютерною мишею, робота майстра манікюру та ін.).

Також тендиніт може виникати внаслідок деяких хвороб (цукровий діабет, поліартрит) або травм. Нерідко запалення сухожилля і подальше ураження суглоба діагностується у вагітних жінок. Вкрай небезпечними є випадки появи тендиніту внаслідок інфекційного зараження тканин через поранення.

Симптоми тендинітів

Стадії захворювання класифікують на:

  1. Гостру, коли біль виникає під час фізичної активності та зникає у стані спокою;
  2. Підгостру, що характеризується почервонінням, припухлістю, скутістю рухів, локальним підвищенням температури, болем, що не зникає при відсутності навантаження;
  3. Хронічну — біль відчувається постійно, може переходити на інші кінцівки. При рухах виникають хруст та клацання. Структура тканин сухожиль змінюється, порушується діапазон рухів.

Лікарі відзначають такі поширені симптоми тендиніту, як:

  • тягучий, колючий біль в зоні запалення, особливо помітний при рухах;
  • почервоніння, припухлість, відчуття жару в запаленій ділянці;
  • біль в області ушкодження при натисканні;
  • поява підшкірних вузликів в ділянці ушкодженого сухожилля, суглоба.

В ускладнених випадках біль проявляється навіть у спокою, особливо вночі, під час сну. Бактеріальний вид тендиніту може спричиняти раптовий сильний біль, а також лихоманку, набряк, почервоніння, відчуття перегріву ураженої ділянки.

Якщо запалення сухожилля виникає в ділянці згинання пальців, виникає ефект клацання. Таку патологію називають стенозуючим тендовагінітом. При ураженні великого пальця руки діагностують тендовагініт Кервена.

Як діагностують тендиніт?

На прийомі лікар збирає анамнез, дізнається про можливі причини тендиніту, визначає тривалість захворювання. При візуальному огляді ортопед травматолог відзначає симптоматичні прояви, що допомагають встановити точний діагноз. За необхідністю спеціаліст призначає додаткові методи обстеження, серед яких:

  • лабораторні аналізи;
  • УЗД уражених ділянок;
  • комп’ютерна томографія;
  • МРТ.

Які є варіанти лікування тендинітів?

Консервативне лікування тендиніту зазвичай дає хороші результати, триває від одного до кількох тижнів. Щоб зняти біль лікар виписує нестероїдні протизапальні препарати — таблетки, мазі, гелі, креми. Важливим є знерухомлення ділянки з ураженими тканинами. Для цього можуть застосовувати еластичний бинт, шини, спеціальні бандажі.

Якщо таке лікування не допомагає позбавити пацієнта від сильного болю та запалення, тоді практикуються ін’єкції кортизону. Додатково призначають:

  • фізіопроцедури (електрофорез, фонофорез, магнітотерапія);
  • ерготерапевтичні процедури;
  • кінезотерапію;
  • ультразвукову терапію.

При неефективності консервативного лікування вдаються до малоінвазивних операцій з застосуванням місцевого знеболення або загального наркозу. В залежності від стану сухожилля пошкоджену тканину зшивають (якщо був розрив), подовжують або закріплюють до інших м’язових тканин.

На базі нашої клініки Родина створені всі умови для проведення таких хірургічних втручань, є фахівці відповідної кваліфікації, облаштовані операційні, стаціонар.

Профілактика запалень сухожиль

Щоб знизити ризики виникнення хвороби, фахівці пропонують дотримуватись наступних профілактичних рекомендацій:

  • своєчасно лікувати інфекційні хвороби;
  • носити зручне взуття;
  • не допускати надмірних фізичних навантажень та уникати професійних занять спортом без належного досвіду та/або нагляду тренера;
  • якщо з’явився біль, одразу записуватись на прийом до лікаря, щоб не втрачати часу.

Що забороняється робити, якщо у пацієнта вивих?

Якщо виявлені ознаки вивиху, ні в якому разі не можна застосовувати такі дії, як:

  • розтирання ушкодженої ділянки;
  • зігрівання компресами;
  • самостійне (некваліфіковане) вправління;
  • розтирання мазями, настоянками, особливо такими, що містять спирт;
  • рух пошкодженим суглобом.

Консультація травматолога МЦ «Родина» при симптомах тендиніту

Вилікувати тендиніт допомагає ортопед травматолог. Спеціаліст визначає діагноз, рекомендує лікування, що вгамовує біль, призводить до ремісії. При правильному курсі терапії у пацієнта не виникає рецидивів. У нашому медичному центрі Родина працюють дипломовані та досвідчені фахівці, є все необхідне діагностичне обладнання, власна лабораторія. Звертаючись до нашого ортопеда травматолога, ви отримуєте комплексну допомогу з оптимальним результатом.

Часті запитання про тендиніт

Відсутність лікування може спровокувати серйозні пошкодження сухожиль і суглоба, розташованого поруч з ураженою ділянкою. Поширені ускладнення хвороби — розрив сухожилля, запалення суглобної тканини, втрата функціональності кінцівки.

Курс масажу може входити в програму лікування. Такі заходи спрямовані на позбавлення від болів, збільшення рухливості, відновлення функціональності сухожилля та прилеглого суглоба.

Тендиніт характеризується запаленням, гострою напругою, дистрофією тканин сухожилля, що приєднані до суглобів ліктя, стегна, зап’ястя, стопи. Зняти больовий симптом та полегшити стан пацієнта допомагає холодний компрес.

Бурсит — це запалення, що виникає в ділянці навколосуглобової сумки. Для диференціювання бурситу та тендиніту потрібна консультація лікаря. Спеціаліст врахує симптоми, проведе кілька тестів, за необхідністю призначить додаткові обстеження для встановлення правильного діагнозу.

На рентгені можна побачити відкладення кальцію, які з’являються в м’яких тканинах при тендинітах. Але кращими апаратними способами діагностики вважаються УЗД, комп’ютерна або магнітно-резонансна томографія.

Автор статті:

Ханик Тарас Ярославович

Лікар-ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії

Залишити коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано.

записатись на прийом Передзвонити