Надіслати заявку на запис

Грижа поперекового відділу хребта

Головна / Поради / Грижа поперекового відділу хребта
Грижа поперекового відділу хребта

Часто при малорухливому чи сидячому способі життя, а також у людей, що регулярно піддають свій організм важким фізичним навантаженням, виникає постійний біль у спині . Більшість пацієнтів, які звертаються до лікаря зі скаргами на нестерпний біль часто отримують діагноз — поперекові грижі (протрузії). Значна частина пацієнтів, почувши такий діагноз, без вагань, починають процес лікування. Але багато хто відкладає цю справу на потім, не розуміючи, що поперекова грижа при несвоєчасному та неправильному лікуванні може призвести до втрати повної чи часткової можливості самостійно пересуватись, відчувати частину ноги чи порушити функцію тазових органів.

Так, що таке спинна грижа насправді? Грижа поперекового відділу хребта — це дегенеративне захворювання хребта, внаслідок якого один, або декілька міжхребцевих дисків зміщуються у хребтовий  канал, за рахунок  змін у фіброзному кільці, тобто у зовнішній оболонці  диска.

Поперекова грижа — симптоми

Поперекова грижа проявляється певним набором симптомів, які повʼязані з рівнем виникнення грижі, її розмірами, поширенням в хребтовому каналі, та ступеню стискання нервових корінців.  Найпоширенішими симптомами даного захворювання є:

  • різкі, постійні болі в поперековому відділі хребта, які поширюються вздовж ноги 
  • короткочасна, або повна втрата чутливості у нозі;
  • порушення сили в нозі;
  • у критичних випадках може бути нетримання сечі;
  • посилення больових відчуттів при ходьбі та навіть у сидячому положенні;
  • порушення ходи.

Поширені причини виникнення грижі поперекового відділу хребта

У більшості випадків, поперекові грижі виникають в результаті дегенеративного захворювання хребта (остеохондрозу), або внаслідок травмування спини. Серед основних факторів виникнення даного захворювання в сучасних наукових публікаціях виділяють основні фактори, такі як:

  • дегенерація та деструктивні зміни у пульпозному ядрі, який з віком стає більш “сухим” та слабким;
  • травмування хребта;
  • паління;
  • надмірні фізичні навантаження, сидячий чи стоячий вид роботи;
  • генетичні порушення, які призводять до слабкості звʼязок, хрящів, 

З іншої сторони, грижа поперекового відділу хребта може розвиватись і від непрямих причин, а саме:

  • відсутності оптимальної кількості фізичних навантажень;
  • порушення постави;
  • надмірної ваги.
поперекові грижі

Зазвичай, поперекова грижа розвивається у людей віком 30-50 років, у більшості клінічних випадків це чоловіки, що працюють вантажниками, кухарями, або у бодібілдерів. 

Види поперекових гриж

Грижі поперекового відділу хребта найбільш поширення захворювання, проте поява кил міжхребцевих дисків може бути в  на шийному та, в рідких випадках,  грудному відділі хребта. А залежно від розміру, виділяють наступні види гриж:

  1. Дегенерація диска — розмір випинання диска 2-3 мм.
  2. Протрузія диска — розмір випинання диска 3-6 мм.
  3. Екструзія (грижа) – при цьому відбувається розрив фіброзного кільця.
  4. Секвестрація диска — поширення грижі в хребтовий канал та міграцією фрагмента диска.

Діагностика міжхребцевих гриж

Для ефективного та правильного лікування будь-яких захворювань лікар проводить діагностику. Не є виключенням і діагностика поперекової грижі, яка відбувається у декілька етапів, головними з яких є:

  1. Огляд та опитування пацієнта лікарем.
  2. Апаратна діагностика за допомогою магнітно-резонансної томографії.
  3. Компʼютерна томографія в тих випадках, коли є протипоказання до проведення магнітно-резонансної томографії.

Існують також випадки, коли лікар призначає пацієнту електронейрофізіологічне обстеження (ЕНМГ) нижніх кінцівок з метою уточнення ступеня ураження нервових корінців. 

До якого лікаря звернутися, щоб вилікувати міжхребетні грижі?

При виникненні вище зазначених симптомів , в першу чергу, слід звернутись до невропатолога, який оглянувши та з’ясувавши причину, направить пацієнта до спеціалізованого лікаря. У випадку розвитку або прогресування міжхребетної грижі пацієнту, зазвичай, рекомендують відвідати нейрохірурга.

Лікування поперекової грижі

Процес лікування грижі попереку та вибір методу лікування залежить від локалізації та розміру грижі. В тих випадках,  коли поперекова грижа лікування хірургічного, як такого, не передбачає, що повʼязане з  розмірами грижі, відсутністю чи незначно вираженою симптоматикою. У такому випадку для усунення больового синдрому спеціалісти застосовують:

  • паравертебральну чи трансфорамінальну блокаду;
  • епідуральні блокади;
  • масаж;
  • фізіотерапевтичні та реабілітаційні заходи.

В тих випадках, коли медикаментозне лікування є безуспішним, клінічна симптоматика прогресує чи виникає виражена слабкість в нозі, затримка сечі — проводиться хірургічне лікування.

Операція для усунення грижі поперекового відділу

У разі відсутності ефективності медикаментозного лікування посиленні чи вираженості симптоматики лікар призначає пацієнту операцію. 

Операція проводиться лише за рекомендацією лікаря, а головна її  мета — це видалення зміщеної частини пульпозного ядра та усунення тиску на нервові закінчення. Одним з найефективніших методів лікування, на даний момент, є мікродискектомія. Така операція триває від 30 до 50 хвилин, проводиться під контролем сучасного операційного мікроскопа.

Питання-Відповідь

Через 4-6 годин після операції пацієнт буде вертикалізованим і йому буде дозволено пересуватись по палаті Термін реабілітації після видалення міжхребцевої грижі складає, в середньому до 3-х тижнів.

Після операції рекомендовано певні обмеження по сидячому положенні, однак вже з першого дня дозволяється сідати з наступним поступовим збільшенням часу сидячого положення.

У випадку зміщення міжхребцевих дисків лікар, залежно від отриманих результатів діагностики, визначає в індивідуальному порядку допустимі межі фізичної активності.

Необхідність госпіталізації пацієнта з поперековою грижею залежить від симптоматики та стану пацієнта, а також методу лікування, що визначається лікарем.

Автори статті:

Аксьонов Руслан Валерійович

Лікар-нейрохірург вищої категорії, Кандидат медичних наук, Співавтор та тренер практичного курсу з мікрохірургії. Провідний спеціаліст

Залишити коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано.

записатись на прийом Передзвонити