Надіслати заявку на запис

Гострий перитоніт — симптоми та лікування

Головна / Гострий перитоніт — симптоми та лікування
загальна хірургія

Однією з поширених захворювань черевної порожнини є перитоніт. На жаль, не всі здатні розпізнати перитоніт до початку серйозних ускладнень. Деякі хворі намагаються зняти симптоми знеболювальними препаратами або гріють живіт та тільки погіршують ситуацію. Вміння розпізнавати прості симптоми та вчасне звернення до лікаря рятує життя.

Перитоніт: опис захворювання

Перитоніт — це запальний процес черевини, тонкої оболонки, що покриває внутрішні органи. Запалення починається через потрапляння бактерій до черевної порожнини та розвивається дуже швидко. Захворювання вимагає невідкладного хірургічного втручання, оскільки, якщо вчасно не вжити заходів, можливий летальний наслідок.

Причини перитоніту

Розрізняють декілька типів перитоніту:

 • Первинний — зумовлений мікробною флорою;
 • Вторинний — бактерії потрапляють до черевини через пошкодження внутрішніх органів;
 • Третинний — рецидив після лікування вторинного перитоніту, ускладнення онкологічних захворювань тощо.

Часто до перитоніту призводять ускладнення запущених хвороб внутрішніх органів:

 • Непрохідність кишечника;
 • Апендицит, виразка;
 • Гінекологічні захворювання;
 • Холецистит;
 • Некроз частини кишківника через наявність пупкової грижі;
 • Цироз печінки.

Також, захворювання може бути наслідком травми живота, оперативного втручання, абортів, складних пологів тощо.

Перитоніт: симптоми

Симптоми перитоніту можуть дещо відрізнятися залежно від стадії захворювання. Проте є декілька загальних ознак, що мають змусити людину терміново звернутися до лікаря. Основні симптоми перитоніту:

 • Сильний біль у черевній порожнині, що посилюється, коли людина починає рухатись. При виникненні гострого болю хворий намагається згорнутися, щоби полегшити больові відчуття. Будь-яка зміна положення призводить до нестерпного болю.
 • Блювота. При перитоніті блювота досить сильна та після неї не настає полегшення. Із часом хворий починає відчувати зневоднення.
 • Висока температура та лихоманка. Температура тіла підвищується до 38°-39°. Водночас людина стає дуже слабкою, свідомість стає сплутаною.

Не варто гаяти час та чекати, поки зʼявляться всі симптоми. З виникненням різкого болю, при якому важко сидіти або знайти інше зручне положення для тіла, варто негайно викликати швидку.

Стадії перитоніту

Усього розрізняють три стадії перитоніту:

 • Реактивна стадія. Її тривалість, як правило, складає до 24 годин. У цей час у пацієнта виникає сильний біль в області живота, підвищується температура тіла, починається нудота і блювота.
 • Токсична стадія. На цьому етапі токсичні речовини вже потрапляють у кров. Пацієнт відчуває сильний біль та слабкість. Також у хворого посилюється серцебиття, а часта блювота призводить до зневоднення. Стадія може тривати до трьох діб.
 • Термінальна стадія. Загальний стан хворого значно погіршується. Через некроз нервових закінчень біль вщухає. Пацієнт відчуває сильну слабкість та майже не реагує на зовнішні подразники. Разом із цим знижується артеріальний тиск, а пульс погано промацується.

Діагностика перитоніту та її особливості

У разі виникнення болю в черевній порожнині слід терміново звернутися до лікарні. Лікар проведе огляд, щоб встановити локалізацію болю. Також пацієнт має здати кров і сечу на аналіз. Крім лабораторних досліджень хворому може бути призначено:

 • УЗД черевної порожнини;
 • МРТ;
 • Рентген;
 • Пункція черевної порожнини.

Особливості перебігу перитоніту під час вагітності

У разі виникнення перитоніту у вагітних важливо терміново звернутися до лікаря, поки запалення знаходиться на першій стадії. У такому разі вилікувати хворобу можна буде медикаментозним способом.

Гострий перитоніт — небезпечне захворювання, яке загрожує життю, як майбутньої матері, так і дитини. Серйозна проблема полягає в тому, що жінки часто зволікають із візитом до лікаря, а стан погіршується вкрай швидко. Жінка відчуває сильний біль, слабкість і нудоту, виникає тахікардія. При гострій стадії перитоніту лікар змушений вдатися до оперативного втручання.

Ознаки гострого перитоніту в дітей

Небезпека дитячого перитоніту полягає в тому, що на початковій стадії захворювання симптоми можна сплутати з ознаками деяких вірусів. Через це батьки дитини втрачають дорогоцінний час, а далі симптоми проявляються дуже агресивно. Кількість летальних випадків через перитоніт у дітей надзвичайно висока. Майже 80 % немовлят гинуть через гостре запалення.

Отже, важливо не займатися самолікуванням, а терміново звернутися до лікаря, якщо в дитини спостерігаються такі симптоми:

 • Підвищення температури тіла до 38°.
 • Сильний біль у черевній порожнині;
 • Розлад кишківника;
 • Нудота та блювота;
 • Відсутність апетиту.

Якщо на цьому етапі не показати дитину спеціалісту, до симптомів додається сильне зневоднення, тахікардія та посилення больових відчуттів.

Операції в разі перитоніту

Лікування, яке показане пацієнту з діагнозом перитоніт — хірургічне втручання та медикаментозне лікування. Метою операції є санація черевної порожнини, яка полягає у видаленні патологічного вмісту – гній, кров, кишковий вміст, видалення органу або ушивання  дефекту в пошкоджених органах, промивання та дренування.

Лікування перитоніту

Після операції пацієнт проходить курс медикаментозного лікування. Для швидкого відновлення та загоєння призначаються антибіотики, протизапальні, знеболювальні препарати, при потребі також внутрішньовенне харчування. У деяких випадках може бути необхідним переливання крові.

До якого лікаря звернутися при перитоніті

Якщо ви відчуваєте сильний біль у черевній порожнині вам буде потрібна допомога лікаря-гастроентеролога та хірурга. Після первинного обстеження ви можете отримати направлення до супутніх вузьких спеціалістів.

Профілактика перитоніту черевної порожнини

Для того, щоб запобігти розвитку перитоніту важливо слідкувати за станом своїх внутрішніх органів, вчасно лікувати всі запальні процеси тощо. Якщо вас щось турбує, важливо не гаяти час, а звернутися до лікаря.

Щоб не спровокувати перитоніт після операції, важливо дотримуватись рекомендацій лікаря щодо режиму харчування. Наприклад, пацієнту рекомендовано не перевантажувати систему шлунково-кишкового тракту жирною їжею, харчуватись часто, але маленькими порціями й так далі. Треба дати час своєму організму на відновлення всіх процесів.

Поширені запитання

Ми розповіли, що таке перитоніт та про його тяжкі наслідки. У цьому розділі ви знайдете короткі відповіді на загальні питання, що стосуються захворювання.

Запалення починається раптово. Спочатку хворий відчуває сильний біль у черевній порожнині, здуття живота. У перші години виникнення перитоніту біль може локалізуватися в одному місці, а пізніше розповсюджуватися на весь живіт. Згодом до сильного болю додається нудота та блювота, піднімається температура та зʼявляється лихоманка.

Гострий перитоніт — це гостре запалення черевної порожнини, яке виникає внаслідок потрапляння бактерій або чужорідних рідин на поверхню черевини. Наприклад, після розриву апендициту, або внаслідок виливання залишків їжі зі шлунка. Запалення розвивається дуже швидко та потребує негайного хірургічного втручання. Також є хронічний перитоніт, що на відміну від гострого виникає внаслідок тривалого запального процесу в організмі. Симптоми хронічного перитоніту зазвичай виражені слабо і здатні то посилюватися, то знову затихати.

Перша стадія перитоніту триває до 24 годин. У цей час активуються захисні процеси в організмі та він намагається боротися із запаленням самотужки. Друга стадія триває до 72 годин. Стан хворого ускладнюється нудотою, блювотою, високою температурою. Якщо не надати медичну допомогу, хворий може померти від перитоніту через 5–6 діб від початку запалення.

Основна причина розвитку перитоніту — потрапляння бактерій до черевної порожнини. Це може бути стафілокок, стрептокок, кишкова паличка й так далі. Захворювання, які призводять до перитоніту, можуть бути різними, але зазвичай це наслідки запальних захворювань внутрішніх органів.

Лікарі

Ціни на послуги
Вид послугиЦіна (грн)
Розкриття м’яких тканин 1-ої категорії складності2000.00 грн
Розкриття м’яких тканин 2-ої категорії складності3500.00 грн
Розкриття м’яких тканин 3-ої категорії складності6000.00 грн
Видалення новоутворів м’яких тканин 1-ої категорії складності2000.00 грн
Видалення новоутворів м’яких тканин 2-ої категорії складності4000.00 грн
Видалення новоутворів м’яких тканин 3-ої категорії складності6000.00 грн
Втручання при врослій нігтьовій пластинці (з пластикою тканин)2500.00 грн
Секторальне видалення нігтьової пластини750.00 грн
Перебування в палаті (1 доба)2000.00 грн
Обширне видалення новоутворів м’яких тканин14000.00 грн
Перебування в палаті (1 доба) (після складних оперативних втручань)2500.00 грн
Блефаропластика16000.00 грн
Висічення новоутвору шкіри з пластикою переміщеним клаптем (3-ї категорії складності)20000.00 грн
Хірургічне лікування хвороби Де Кервена7000.00 грн
Забір жиру (для ліпофілінгу)12000.00 грн
Перебування в палаті з подальшим амбулаторним медикаментозним супроводом3300.00 грн
Висічення новоутвору шкіри з пластикою переміщеним клаптем (1-ї категорії сколадності)10000.00 грн
Висічення новоутвору шкіри з пластикою переміщеним клаптем (2-ї категорії сколадності)15000.00 грн
Хіругічна корекція лійкоподібної деформації грудної клітки37000.00 грн
Перебування в палаті (в межах 1-го дня)900.00 грн
Записатись на прийом

Залишити коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано.

записатись на прийом Передзвонити