Зміст
- Що таке деформуючий остеоартроз?
- Чому виникає деформуючий остеоартроз?
- Симптоми деформуючого остеоартрозу
- Ускладнення деформуючого остеоартрозу
- Як діагностувати деформуючий остеоартроз?
- Лікування деформуючого остеоартрозу
- Куди звертатися за наявності симптомів?
- Профілактика деформуючого остеоартрозу
Деформуючий остеоартроз — це одна з найбільш неприємних, небезпечних і масштабних патологій суглобів. На відміну від інших захворювань, він впливає не лише на хрящі, а й на тканини навколо них — у тому числі м’язову та кісткову. Прогресуюча деформація суглоба може призводити до тяжких наслідків, які суттєво знижують якість життя людини. Саме тому важливо розпізнати деформуючий остеоартроз (ДОА) на ранніх стадіях і вжити необхідних заходів. У цій статті ми розкажемо про основні симптоми захворювання, а також методи його діагностики та лікування.
Що таке деформуючий остеоартроз?
Деформуючий остеоартроз — комплексна патологія дегенеративно-дистрофічного характеру. Це означає, що її сутність полягає у переродженні тканин і втраті їх здатності виконувати свої основні функції.
На першому етапі суглобовий хрящ починає втрачати колаген і глюкозамін під впливом негативних факторів, про які ми розкажемо трохи пізніше. У результаті хрящ витончується та втрачає еластичність. Він стає м’якшим і сухішим.
Такий дисбаланс призводить до того, що прилегла до суглобової капсули кістка розростається в усі боки, стає товщою та ширшою. Завдяки своїй природній твердості та міцності вона обмежує рух кінцівки та викликає больові відчуття під час будь-якої фізичної активності.
У занедбаних випадках постійне подразнення призводить до запалення суглобової капсули та розвитку фіброзу — ущільнення м’яких тканин. Дегенеративні зміни перекидаються з хрящів на м’язи, сухожилля, зв’язки та сполучну тканину.
Деформований суглоб поступово втрачає рухомість — скорочується діапазон його згинання, підсилюються больові відчуття. Якщо ігнорувати захворювання, воно може призвести до анкілозу — стану, в якому суглоб жорстко фіксується та перестає виконувати свої функції.
Чому виникає деформуючий остеоартроз?
Остеоартроз — комплексне захворювання, яке викликається цілою низкою факторів. Вчені вважають, що люди можуть бути більш або менш чутливими до цієї патології через генетичні особливості організму, спосіб життя та інші фактори. Але варто пам’ятати, що ніхто не застрахований від хвороби на 100%. Тому вам слід регулярно проходити обстеження — особливо в тих випадках, коли ви належите до групи ризику:
- маєте надлишкову вагу тіла;
- ведете сидячий спосіб життя;
- часто виконуєте важку фізичну працю в холодному середовищі, наприклад, просто неба;
- досягли віку понад 60 років — патологія зустрічається у 60–70% старших людей;
- займаєтесь спортом з надмірним навантаженням суглобів — це професійне захворювання важкоатлетів;
- мали травми суглобів чи навколишніх тканин, яким не приділяли достатньо уваги та не лікували належним чином;
- хворієте на ревматоїдний артроз чи маєте інші хронічні запалення суглобових тканин;
- страждаєте на вроджені порушення розвитку суглобів, такі як дисплазії;
- виявлено формування остеофітів, що може свідчити про прогресування захворювання.
Найчастіше захворювання зустрічається в жінок старше 40 років, які страждають на важкі форми ожиріння. Це відбувається через комбінований вплив гормональних змін і надмірної маси тіла.

Симптоми деформуючого остеоартрозу
Першим симптомом деформуючого остеоартрозу завжди стає біль у суглобі. При легкому ступені ураження він проявляється лише в певному положенні тіла чи при великому діапазоні рухів. Якщо цей біль не пов’язаний з недавніми подіями, наприклад, з минулим тренуванням, і не зникає протягом тривалого часу, вам слід негайно звертатися до лікаря, адже наступні ознаки хвороби можуть бути набагато серйознішими.
Загальні симптоми
- Підсилення болю. З часом хворі починають відчувати дискомфорт і неприємні відчуття при будь-яких рухах. При сильному розростанні кісткової тканини виникає хронічне запалення, яке провокує постійний біль — навіть у стані повного спокою.
- Скутість рухів. На початковому етапі хвороба обмежує рух у крайніх положеннях кінцівок — при сильному згинанні та розгинанні. З часом діапазон стає все вужчим, а досягнення крайніх положень все важчим. Проблема загострюється після тривалого перебування в нерухомому стані, наприклад, після сну.
- Хрускіт. На відміну від природного явища, хрускіт від ДОА повторюється майже при кожному рухові. Він може ставати гучнішим в міру збільшення навантаження. Якщо хрускіт тісно пов’язаний з болем та обмеженням рухів, це свідчить про дуже високу ймовірність звуження суглобової щілини.
- Деформація. Пізні стадії остеоартрозу характеризуються руйнуванням хрящів й масштабним розростанням кісток. Суглоб візуально змінює форму, при промацуванні відчуваються ущільнення.
Локалізація симптомів
Найпоширенішими формами захворювання є:
- гонартроз — дегенерація колінних суглобів. Проявляється у формі болю під час ходьби — особливо підйому сходами. Коліно сильно набрякає та поступово втрачає рухливість;
- коксартроз — руйнування тазостегнового суглоба. У хворих з’являється кульгавість, змінюється хода. Вони відчувають дискомфорт у паховій області навіть у стані спокою;
- спондилоартроз — захворювання хребта. У пацієнта спостерігається порушення постави. З часом йому стає все важче змінювати положення тіла та загалом рухатися;
- остеоартроз пальців. Захворювання дрібних суглобів кінцівок супроводжується утворенням щільних вузликів і деформацію пальців — зазвичай скручуванням.
Ускладнення деформуючого остеоартрозу
Найчастіше прогресування хвороби призводить до сильного болю. Він знижує працездатність і спонукає до сидячого способу життя. У пацієнтів часто розвиваються психічні порушення — депресія, апатія, розлади особистості тощо.
Ускладненнями остеоартрозу також можуть бути:
- деформація кінцівок. Руки, ноги та пальці вигинаються під неприродними кутами та лишаються зафіксованими у такому положенні. Це спричиняє сильний дискомфорт у будь-яких побутових справах — навіть під час одягання;
- м’язова атрофія. Зміна ходи чи постави призводить до перерозподілу навантаження. М’язи навколо ураженого суглоба втрачають силу й тонус. Вони значно зменшуються у розмірі без спеціальних вправ лікувальної фізкультури;
- анкілоз. Фінальним етапом остеоартрозу є повна заміна хрящової тканини кістковою та зрощування кісток між собою. Кінцівка втрачає еластичність — кожен рух вимагає надмірних зусиль і спричиняє сильний біль.

Як діагностувати деформуючий остеоартроз?
Хоча ДОА має доволі характерні яскраві симптоми, його все ж можна переплутати з іншими патологіями — зазвичай більш локалізованими та менш небезпечними. Тому для постановки точного діагнозу застосовується комплексний підхід. Лікар діє в наступній послідовності:
- Збирає анамнез — з’ясовує симптоми, тривалість хвороби та можливі причини.
- Проводить візуальний огляд — оцінює ступінь деформації та промацує суглоб у пошуках характерних змін.
- Призначає рентгенографію — цей метод обстеження дозволяє виявити звуження суглобової щілини та остеофіти, тобто кісткові нарости.
- Проводить МРТ — томографія набагато краще підходить для визначення стану суглобового хряща, м’яких тканин і суглобової капсули.
- Призначає лабораторні аналізи, що виключити ревматоїдний артрит, подагру та інші подібні захворювання.
У разі підтвердження діагнозу важливо своєчасно розпочати лікування, оскільки остеоартрозі прогресує без належного терапевтичного ефекту.
Лікування деформуючого остеоартрозу
Вибір методу лікування деформуючого остеоартрозу напряму залежить від стадії та ступеню поширення захворювання:
- На ранніх етапах, коли зміни обмежуються болем при рухах і дискомфортом, достатньо медикаментозної терапії. Вона включає введення нестероїдних протизапальних препаратів (НПЗП) для покращення самопочуття, приймання хондропротекторів для покращення живлення хряща та ін’єкції гіалуронової кислоти у суглоб для відновлення його еластичності.
- При відчутній скутості та обмеженні діапазону рухів призначають фізіотерапію. Це можуть бути лазеротерапія, магнітотерапія та електрофорез для покращення кровообігу та мікроциркуляції, а також лікувальна фізкультура для підтримування тонусу м’язів.
- При сильному болю, деформації та жорсткій фіксації суглобів застосовують хірургічне лікування. При помірному ураженні хряща це артроскопія для видалення уражених частин, при масштабному — ендопротезування колінного суглоба чи іншого природного з’єднання у тілі людини.
Куди звертатися за наявності симптомів?
Якщо ви відчуваєте біль у суглобах, який підсилюється вранці та супроводжується обмеженням рухомості кінцівок, звертайтесь до ортопеда-травматолога у Львові. Спеціалісти клініки «Родина» проведуть усі необхідні діагностичні процедури та виберуть оптимальну програму лікування. Це допоможе вам покращити якість життя та якомога швидше позбутися неприємних симптомів.
Профілактика деформуючого остеоартрозу
Щоб зменшити ризик розвитку захворювання, дотримуйтесь таких рекомендацій:
- Контролюйте вагу тіла — зайві кілограми створюють додаткове навантаження на суглоби.
- Ведіть помірну фізичну активність — розминки, зарядки та легкі тренування зміцнюють м’язи й покращують кровообіг.
- Використовуйте захисне спорядження при заняттях спортом — наколінники, налокітники, тугі пов’язки тощо.
- Складайте правильний раціон — дієта має включати продукти, багаті на колаген, кальцій і вітамін D.
- Після 35–40 років принаймні раз на рік відвідуйте ортопеда, щоб «вловити» початкові зміни в суглобах.
Дотримання цих рекомендацій допомагає зберегти здоров’я суглобів і знизити ризик розвитку остеоартрозу.
Автор статті:
Гресько Ігор Володимирович
Лікар-ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії
Залишити коментар