Для організму людини жовчний міхур є резервуаром зберігання жовчі, елементом системи травлення. Захворювання жовчного міхура спричиняють дискомфорт, біль, в запущених випадках потребують оперативного втручання. За даними ВООЗ патології жовчного міхура зустрічаються у 25% жінок та у 10% чоловіків віком від 45 років. Якщо у вас є підозри на проблеми з цим органом, турбує хронічний, різкий біль, вам потрібна консультація гастроентеролога в нашому медичному центрі «Родина».
Причинами захворювань, пов’язаних з жовчним міхуром, можуть бути постійні стреси, відсутність якісного харчування, шкідливі звички, генетична спадковість, гормональні розлади, інфекції різної етіології, у тому числі паразитарні, хронічні хвороби ШКТ, печінки, індивідуальні аномалії органу. В будь-якому випадку лікарі нашого медичного центру виконують професійну діагностику та призначають ефективне лікування, яке є найкращим шляхом для вашого одужання.
Симптоми захворювання жовчного міхура
Найбільш розповсюдженими патологіями є холецистит та жовчнокам’яна хвороба. На початкових стадіях холециститу жовчний міхур симптоми може давати слабкі, тому багато людей на них не звертають увагу й провокують появу хронічної хвороби. Основні сигнали патології наступні:
- поява нападоподібного болю в зоні правого підребер’я, який посилюються після вживання кави, газованих напоїв, жирної, гострої, копченої, смаженої їжі, виникає під час стресів, фізичних навантажень;
- здуття живота, розлади травлення;
- нудота, блювотиння з домішками жовчі;
- підвищення температури (38-38.5 С);
- хронічна втома, слабкість;
- безсоння;
- свербіж шкіри;
- жовтушність;
- зниження апетиту;
- відчуття гіркоти у роті, особливо вранці.
Гострий холецистит може бути ознакою наявності в жовчному міхурі каменів. Така патологія потребує оперативного втручання. Клінічними ознаками наявності конкрементів є додаткові симптоми:
- печінкові коліки;
- болі в попереку;
- болі в передпліччі, лопатці з правої сторони;
- приступи стенокардії.
Основні причини запалення
Причинами запального процесу жовчних шляхів окрім жовчнокам’яної хвороби можуть бути:
- вроджені аномалії;
- порушення моторики в жовчному міхурі;
- захворювання, пов’язані з біліарною системою — кісти, пухлини, дисфункція міхура жовчного, сфінктера Одді;
- гормональні збої;
- кандидозний холецистит (наявність грибка жовчному міхурі);
- відсутність активного способу життя;
- відсутність регулярного правильного харчування;
- паління, зловживання алкоголем;
- хронічне запалення підшлункової залози;
- дисхолія;
- неповноцінне лікування хронічних хвороб шлунку.
Якщо ігнорувати запалення жовчного міхура, наслідки можуть бути серйозними, а ефективність лікування зниженою.
Хвороби жовчного міхура
Розповсюджені хвороби, які може мати жовчний міхур, такі:
- безкам’яний хронічний холецистит;
- флегмонозний, калькульозний, гангренозний холецистит;
- жовчнокам’яна хвороба;
- поліпи (холестероз);
- функціональні розлади.
Камені в жовчному міхурі утворюються, якщо у пацієнта присутня моторна дисфункція жовчовивідних шляхів, є застій жовчі, змінюється склад жовчі. Наявність каменів у жінок діагностується частіше, ніж у чоловіків. Поява жовчнокам’яної хвороби є причиною негайного звернення до фахівців, тому що вилікувати камені назавжди неможливо, в таких випадках слід провести хірургічне втручання. Операція може бути малоінвазивною, якщо ви звертаєтесь на ранній стадії захворювання.
Поширені ускладнення
До чого призводять хвороби жовчного міхура? Поширені наслідки відсутності відповідного лікування:
- поява хронічного холециститу з постійними болями, жовтяницею. У пацієнта спостерігаються нападоподібні печінкові коліки, викликані рухом конкрементів (каменів) по жовчним шляхам;
- панкреатит. Через кровоносну та лімфатичну системи жовчна пов’язана з підшлунковою залозою. Тому тривале запалення жовчного міхура погано впливає на стан підшлункової, провокує появу панкреатиту;
- розрив жовчного міхура, що супроводжується не тільки терміновою операцією, але й можливими ускладненнями;
- онкологічні захворювання внаслідок тривалого хронічного захворювання.
Камені в жовчному міхурі бувають первинні та вторинні. Якщо своєчасно не видалити конкременти, вони провокують появу пролежнів, а потім свищів в жовчному міхурі. Свищ є причиною виникнення сепсису, абсцесу. Ще одна проблема невидалених каменів — поява синдрому Міріззі, коли з’являються пролежні в протоковій печінковій системі.
Методи діагностики
Сучасні методи діагностики стану жовчних проток — це УЗД та МРТ. Ультразвукове обстеження швидко показує наявність розширення в жовчній системі, актуальний розмір жовчного міхура, наявність конкрементів. УЗД — простий та недорогий спосіб дослідження, який використовується фахівцями при регулярних оглядах, у випадках, коли пацієнт має болі в області правого підребер’я.
Американські дослідники довели, що конкременти розміром 0.45 мм при проході через сфінктер спричиняють 2-х годинний спазм системи. Порушується відтік жовчі й рух панкреатичного соку, відбувається розвиток панкреатиту. Тому золотий стандарт діагностичного обстеження жовчного міхура — МРТ холангіографії. Специфічне МРТ дозволяє виявити гілки розміром менш як 1 мм, які зазвичай не візуалізуються.
Способи лікування жовчного міхура
На сьогодні жовчний міхур лікування пропонується 2-х видів — консервативне та оперативне. Спосіб терапії обирається індивідуально в кожному випадку, залежить від стану здоров’я пацієнта.
Консервативне лікування
Призначається на ранніх стадіях холециститу або у разі інфекційних запалень. Пацієнту призначаються медичні препарати, а також:
- електрофорез;
- фізіотерапія;
- УВЧ.
Складовою курсу терапії є дієта. З раціону прибирається гостра, жирна, смажена, кисла їжа, алкоголь, кава, мариновані й копчені продукти, а також інші продукти, «важкі» для перетравлення. Прийом їжі розділяється на 5-6 разів за день. Також рекомендується відмова від шкідливих звичок.
Оперативне лікування
Нажаль, препарату, який би розчинив камені в жовчному міхурі та гарантував відсутність їх появи знову на 100%, на сьогодні не існує. Є ліки, які сприяють зміні літогенності жовчі, але такі препарати діють виключно на певні типи конкрементів, потребують тривалого прийому. При цьому ефективність ліків залежить від того, чи підійдуть вони до хімічної структури конкретних каменів. А з’ясувати хімічний склад конкрементів методом аналізів неможливо.
Тож, за відсутності ефективності лікування холециститу консервативними методами, у тяжких випадках, в період загострення хвороби, застосовується оперативний спосіб видалення жовчного міхура. Малоінвазивні методи — це лапароскопія та холецистолітотомія. У складних випадках застосовується класична холецистектомія. Після видалення жовчного міхура пацієнту потрібна реабілітація, але потім відбувається відновлення нормального життя.
Чи існує профілактика?
Згідно з рекомендаціями МОЗ для профілактики виникнення запалення жовчного міхура потрібно вживати такі заходи:
- зменшити кількість вживань кави замість їжі;
- їсти 5-6 разів на день маленькими порціями;
- на сніданок вживати повноцінні продукти з вмістом корисних жирів;
- відмовитись від шкідливих звичок;
- регулярно проводити обстеження у гастроентеролога.
Лікарі нашого медичного центру «Родина» добре знають, як діагностувати хвороби жовчного міхура, як лікувати жовчний міхур. Ви можете записатись на візит до гастроентеролога для профілактичного огляду або з симптомами хвороби, гострим болем, хронічним холециститом. В кожному випадку ви отримаєте професійну допомогу, адекватну до вашого стану здоров’я!
Залишити коментар