Надіслати заявку на запис

Причини безсоння або як подолати проблеми зі сном

Головна / Поради / Причини безсоння або як подолати проблеми зі сном
Причини безсоння або як подолати проблеми зі сном

Згідно зі статистикою близько 45% населення турбують розлади сну. Часто на безсоння скаржаться пацієнти різного віку та статі, які страждають на хронічні та гострі захворювання, знаходяться в стані депресії, піддаються регулярному стресу, мають надмірні навантаження. До порушень сну призводять як фізичні, так і психоемоційні негативні чинники. Своєчасне звернення до лікаря дозволяє виявити причини безсоння, а також надати пацієнту необхідну допомогу.

Що таке безсоння?

Безсонняце порушення або відсутність сну, що призводить до зниження активності й працездатності, загальної перевтоми, підвищення нервозності та рівня стресу, порушення функціональності й координації, погіршення пам’яті. Також безсоння може бути провокаційним фактором появи різних патологій та хвороб. У групі ризику знаходяться як дорослі, так і діти. Синдром хронічного безсоння найчастіше зустрічається у людей похилого віку.

Якщо безсоння триває понад 3-4 тижні, людина починає страждати на різні розлади, стає дратівливою, не може нормально реагувати на зовнішні подразники. Тривале безсоння призводить до таких хвороб, як неврози, депресії, ожиріння, діабет, зниження імунітету, інсульти та інші захворювання серцево-судинної системи. При появі симптомів розладу сну лікарі радять одразу звертатись за кваліфікованою медичною допомогою.

Симптоми порушення сну

Поширені симптоми безсоння наступні:

  • тривалий період засинання (понад 1 години);
  • пробудження протягом ночі та неможливість заснути;
  • короткий сон, що триває менше ніж 7-8 годин та раннє пробудження;
  • патологічна сонливість, коли для сну не вистачає 7-8 годин, а вдень ви відчуваєте надмірну втомленість та роздратованість.

Порушення нормального режиму сну негативно впливає на життєву діяльність, психоемоційний стан, взаємовідносини. Тому, якщо безсоння і втома не зникають протягом місяця, обов’язково слід звернутись до лікаря.

Які бувають види безсоння

  1. Якщо порушення сну спостерігається від кількох днів до трьох тижнів, це вважається гострим або ситуативним розладом. В цьому випадку до розвитку безсоння призводять якісь тимчасові чинники — зміна часового поясу, втрата близької людини, звільнення з роботи, конфлікти в родині, сильний стрес за будь-яких інших причин. Від ситуативного безсоння можна позбавитись шляхом усунення подразників.
  2. Якщо ж розлади сну турбують понад трьох тижнів, безсоння стає хронічним та пацієнт обов’язково потребує допомоги спеціаліста. В таких випадках може знадобитись призначення медичних препаратів, суттєва зміна ритму життя, спеціальна дієта.

Залежно від причини, розлад сну буває первинним та вторинним.

  1. Первинне безсоння може виникати внаслідок стресів, переїдання, шкідливих звичок, дратівливих зовнішніх факторів, гормонального збою, розладу травлення, неспокійного навколишнього середовища тощо.
  2. Вторинне безсоння може бути викликане вживанням деяких медичних препаратів, а також низкою хвороб, у тому числі захворюваннями нервової системи, серцево-судинної системи, інтоксикацією, дерматозами, зупинкою дихання під час сну (апное) та ін..

Основні причини безсоння

Безсоння може бути викликане різними причинами, у тому числі:

  • тяжкий стан здоров’я з больовим синдромом;
  • тривале перенавантаження (фізичне, психічне, емоційне);
  • стрес та депресія;
  • хронічні та гострі захворювання;
  • мігрень;
  • апное, коли уві сні неконтрольовано зупиняється дихання;
  • синдром «неспокійних ніг»;
  • зміна міста перебування (переїзд до іншої країни);
  • конфлікти у родині, на роботі, в соціумі;
  • шкідливі звички (надмірне вживання алкоголю, паління, наркотики, кофеїн);
  • незручне ліжко, матрац;
  • відсутність умов для нормального сну (затишної атмосфери, що сприяє засинанню).

По інформації ВООЗ, вірусна хвороба COVID-19 також може провокувати появу безсоння. Якщо порушення сну тимчасове та причини безсоння можна усунути, патологія не потребує спеціального лікування. Але якщо ваш сон ненормальний понад три тижні, а також виникли супутні розлади здоров’я, радимо не зволікати та записатись на прийом до спеціаліста.

Діагностика причин порушень сну

Щоб виявити причини порушень сну, лікар проводить консультацію. Під час огляду спеціаліст збирає анамнез, враховує наявність супутніх патологій та хвороб. За необхідністю пацієнта скеровують на аналізи, інші види обстежень, у тому числі УЗД, КТ, МРТ. Також за потребою пацієнта скеровують до інших фахівців — невролога, кардіолога, психотерапевта, гастроентеролога.

Методи лікування безсоння

Основним методом лікування безсоння є усунення причин, які викликали порушення сну. Це може бути:

  • призначення терапії супутніх хвороб;
  • виключення медичних препаратів, які провокують розлади сну;
  • призначення препаратів, що мають заспокійливий вплив;
  • корекція режиму дня та харчування;
  • призначення фізіотерапевтичних процедур.

Також лікування може включати відновлення стану здоров’я, що було погіршено під час розладів сну.

Окрім медикаментозної терапії лікар може рекомендувати прогулянки на свіжому повітрі перед сном, відмову від шкідливих звичок, вживання здорової їжі та вітамінів, фізичне навантаження, що відповідає стану пацієнта, підготовку до сну (знаходження у спокійному стані, в комфортному приміщенні).

Як попередити проблеми зі сном

Існують засоби, що допомагають уникнути безсоння, покращити нічний відпочинок. Тож, щоб зробити сон більш спокійним та корисним, фахівці рекомендують дотримуватись наступних порад:

  • виключити вживання їжі безпосередньо перед сном. Тоді в організмі не будуть запущені процеси перетравлювання їжі та ви не будете потребувати більше енергії;
  • обмежити вживання алкоголю, кофеїну, нікотину — ці речовини є стимуляторами нервової системи, що погано впливають на сон та призводять до розладів нічного відпочинку;
  • обмежити перегляд телевізора, соціальних мереж, а також не грати в комп’ютерні ігри перед сном;
  • за можливістю прогулятись або подихати свіжим повітрям на балконі, терасі;
  • випити теплого трав’яного чаю;
  • організувати гарне місце для сну — зручне ліжко з матрацом, подушками та ковдрою, які вам підходять, тиша та відсутність яскравого світла.

Попередити проблеми зі сном також може прийом заспокійливих або снодійних засобів. Але важливо, щоб такі препарати призначав лікар. Бо безконтрольне вживання заспокійливих медикаментів може призвести до психічних розладів, спровокувати серцеві напади або інші патологічні стани.

Консультація терапевта МЦ «Родина» при розладах сну

Якщо ви постійно пробуджуєтесь посеред ночі, бачите жахіття уві сні, кілька годин поспіль не можете заснути, не можете нормально спати під ранок та тривалість вашого сну кожної ночі становить менш як 7-8 годин, вам потрібна консультація терапевта. В нашій мережі медичних центрів «Родина» ви знайдете досвідчених та кваліфікованих спеціалістів, зможете до них потрапити у зручний для вас день.

Шляхом диференційної діагностики фахівець виявить причини розвитку безсоння. За необхідністю вас скерують до лікарів іншого профілю та на обстеження, які будуть потрібні саме в вашому випадку. Вам призначать ефективне лікування, щоб у стислі терміни нормалізувати сон та повернути вас до звичного життя.

Записатись на прийом до терапевта ви можете онлайн або зателефонувавши в клініку. Зверніть увагу на те, що у Львові ми маємо три відділення у різних районах міста. Тож вам буде легко обрати найближчу до вас локацію.

Автор статті:

Хрипунова Ірина Андріївна

Лікар-невропатолог

Залишити коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано.

записатись на прийом Передзвонити