Надіслати заявку на запис

Перелом хребта

Головна / Поради / Перелом хребта
Перелом хребта

Ні для кого не секрет, що хребет виконує одну з ключових ролей для людини. І пошкодження, навіть невелике, може негативно впливати на весь організм. Особливо небезпечні переломи декількох хребців. Через такі пошкодження порушуються ключові функції хребта – опора і підтримка. 

Крім того, пошкодження поперекового відділу хребта часто можуть супроводжуватися стисненням або пошкодженням спинного мозку, нервових корінців. Це впливає на функцію кінцівок та тазових органів, а саме сприяє появі слабкості чи неможливості рухів в руках чи ногах, відсутності контролю за сечопуском та дефікацією.

Що таке перелом хребта і які бувають переломи?

Перелом хребта – це гостра патологія, яка передбачає руйнування цілісності хребців. Найчастіше переломи хребта виникають на поперековому відділі. Люди старшого віку більш схильні до переломів хребців, а навіть незначна травма чи падіння може призвести до появи переломів кількох хребців. Один з важливих факторів, який сприяє появі перелому хребта це щільність кісток та поява такого захворювання як остеопороз

Класифікація переломів

  • компресійний;
  • вибуховий (компресійний багатооскольчатий);
  • ізольовані (поодинокі)/множинні (переломи кількох хребців);
  • переломовивихи;
  • компресійні остеопроротичні;

Існує декілька класифікацій переломів хребта, однак найбільш інформативною є Thoracolumbar Injury Classification and Severity Scale (TLICS), та більш складніша AO classification.

Клінічна картина та скарги пацієнта відрізняються  в залежності  від типу сегменту перелому, ступеня перелому та його ускладнень.

Компресійний перелом хребта та його особливості

Компресійні переломи хребта – травма спини, під час якої стискаються тіла хребця і зазнає пошкодження хребетний канал. Тіло хребця має симетричну форму, а компресійний перелом хребця призводить до його клиноподібної  деформації. Основний симптом компресійного перелому –  сильний біль у спині. Він посилюється у положенні стоячи і сидячи, під час рухів тіла. Крім того, можуть бути сильні головні болі, запаморочення, слабкість, загальне нездужання, утруднене дихання, оніміння верхніх і нижніх кінцівок, нудота, оперізувальний біль у животі. Симптоми при компресійному переломі хребта можуть бути різні, залежно від ступеня тяжкості.

Причини виникнення переломів

Перелом хребця виникає у випадку, коли навантаження на нього перевершує його здатність протистояти фізичному впливу. Найпоширенішими причинами переломів є автомобільні та інші аварії, падіння з висоти, удари по голові важкими предметами, надмірні фізичні навантаження.

Стрибки у воду вниз головою є однією з поширених причин травми шийного відділу хребта, що може призвести до глибокої та незворотньої інвалідизації пацієнта. 

Компресійний перелом хребта, лікування якого пропонує клініка Родина,  може виникати у пацієнтів різного віку: у молодих він може бути викликаний падінням з висоти, ДТП. У людей похилого віку  переломи може викликати остеопороз. Це захворювання, яке спричиняє втрату кісткової маси, кістки стають слабкі і крихкі. 

Звернення до лікаря та своєчасна діагностика – запорука успішного лікування компресійного перелому хребта. У медичному центрі Родина пропонують комплексний підхід до лікування та активно впроваджують новітні методи. Це гарантує кращий результат навіть якщо випадок складний.

Перелом у хребті – симптоми

В залежності від ступеня перелому та травми спинного мозку можуть виникати наступні симптоми: 

  • Біль в хребті, який посилюється при сидячому положенні чи ходьбі;
  • Слабкість в кінцівках;
  • Порушення чутливості в кінцівках і тулубі;
  • порушення з диханням;
  • порушення сечовипускання або дефекації;
  • Порушення вісі хребта (збільшення деформації хребта).

У пацієнтів з наявним остеопорозом переломи хребців можуть виникати безсимптомно.

Зрештою, якщо є підозра на перелом хребта, симптоми якого виражені не чітко, краще звернутися до лікаря. Він огляне,  скерує на дообстеження після чого призначить план лікування, яке полегшить стан і підкаже як уникнути ускладнень. Займатися самолікуванням категорично заборонено.

Діагностика перелому хребта

Лікар оглядає хворого, проводить основне неврологічне та загальне обстеження. Відтак хворого направляють на діагностику. Вона передбачає такі обстеження:

  • рентгенографія;
  • КТ (комп’ютерна томографія);
  • МРТ (магнітно-резонансна томографія);
  • визначення щільності кісток (денсітометрія)
  • лабораторне дослідження.

У медичному центрі Родина працюють досвідчені лікарі та є інноваційне обладнання для різних видів діагностики. Тут ви отримаєте невідкладну медичну допомогу, фахову консультацію. Лікар оцінить стан хворого, підбере метод діагностики та призначить лікування. 

Лікування перелому хребта

Без перебільшення, перелом хребта – це серйозна патологія, яка потребує негайного звернення до лікаря. Перш за все потрібно забезпечити знерухомлення пацієнта. Наприклад, після травми у шийному відділі накладають спеціальний шийний комір. При травмах нижніх ділянок хребта потерпілого прив’язують до довгої дошки. Ці маніпуляції виконують працівники «швидкої допомоги».

Подальше лікування пошкодження хребта залежить від ступеня та особливостей перелому, його типу і клінічних проявів. Крім того, це залежить від важкості стану, віку та та його супутніх захворювань.

У медичному центрі Родина ви можете пройти всі етапи лікування переломів хребта – від використання знеболювальних до оперативного втручання.

Консервативне лікування обирають у молодих пацієнтах при переломах І-го ступеня грудного чи поперекового відділів хребта чи при стабільних переломах шийного відділу хребта згідно сучасних класифікацій.

Якщо консервативне лікування неефективне або ж є  серйозні неврологічні порушення, обирають оперативне лікування. За допомогою металевих гвинтів  і пластин фіксують пошкоджені хребці і роблять їх нерухомими. В залежності від типу перелому обирається тактика хірургічного лікування. В деяких випадках можливе використання малоінвазивних методик встановлення гвинтів.

Лікування перелому хребта
Приклад малоінвазивного лікування перелому L2 хребця

Приклад малоінвазивного лікування перелому L2  хребця. Через декілька 3-х см розрізів встановлено металоконструкцію. Ця методика дозволяє уникнути надлишкову травму тканин, зменшити післяопераційний больовий синдром та пришвидшити одужання пацієнта.

Крім того, в нейрохірургії  сьогодні активно  використовується малоінвазивне лікування: пункційна вертебропластика і кіфопластика. Цей метод в деяких випадках є альтернативним малоінвазивним метод лікування компресійних переломів хребта. Через маленькі проколи вводиться цемент, що дозволяє укріпити хребці та попередити подальшу їх деформацію. У випадку кіфопластики додатково в тілі хребця роздувається балон, який відновлює висоту зламаного хребця, після чого в створену порожнину вводиться цемент.

Приклад балон-кіфопластики. Фото 1 – етап роздування балонів в тілі хребця. Фото 2 – КТ контроль після операції.

етап роздування балонів в тілі хребця
КТ контроль після операції

Наслідки перелому хребта

Наслідки перелому хребта і пошкодження спинного мозку можуть бути дуже серйозні, навіть присвоєння групи інвалідності чи втрати можливості рухатися на все життя. Вони можуть проявлятися не одразу після травми. Саме тому варто негайно після травмування звернутися до травматолога та невролога.

В чому небезпека перелому хребта? Хоча спинний мозок захищений, при різкому повороті тіла легко отримати перелом. Після цього можливе відмирання клітин спинного мозку  через нестачу кисню.  Зазвичай після травми можуть бути гострі болі в ураженій ділянці. Біль і дискомфорт можуть посилюватися під час ходьби чи під час руху. Якщо людина перенесла перелом поперечного відростка хребта, то візуально можна побачити деформацію, а місце ураження набрякає. Якщо перелом відкритий, то на місці ураження може бути рана і кровотеча.

Часті запитання

Все залежить від важкості травми. Але переважно перелом хребта заживає від чотирьох місяців до року.

При переломі хребта варто обирати матрац, який не прогинається, але його поверхня досить м’яка. Завдяки цьому уражені ділянки не будуть придавлені. Під час сну пацієнту варто спати на боці, а ноги підгинати до живота.

Головні симптоми переломів хребта – больовий синдром, слабкість, оніміння кінцівок, втрата рухової активності, порушення функціонування органів тазу. Якщо перелом у шийному відділі, може бути набряк, порушення дихальної функції, серцебиття.

Якщо вчасно не звернутися до лікаря, то можливий хронічний біль, порушення постави. Буває перелом у хребті, наслідки якого дуже різні: погіршення якості життя, зниження самооцінки, підвищений ризик подальших переломів. Також проблеми із хребтом тягнуть за собою знижену активність і навіть соціальну ізоляцію.

Для того, щоб уникнути цих неприємних наслідків, важливо не відкладати візит до лікаря, якщо ви відчуваєте біль у хребті, оніміння кінцівок. У клініці Родина є сучасне обладнання для різних видів діагностики та працюють досвідчені хірурги. Вони направлять на діагностику, поставлять правильний діагноз та призначать лікування.

Автори статті:

Аксьонов Руслан Валерійович

Лікар-нейрохірург вищої категорії, Кандидат медичних наук, Співавтор та тренер практичного курсу з мікрохірургії. Провідний спеціаліст

Залишити коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано.

записатись на прийом Передзвонити