Імунна система людини самостійно справляється з багатьма видами хвороб. Але існують захворювання інфекційного характеру, від яких організм не може захищатись без спеціальної підтримки. Щоб зміцнити здоров’я людини, забезпечити збереження її життя, науковцями були винайдені вакцини, за допомогою яких проводяться щеплення проти різноманітних небезпечних хвороб – кір, туберкульоз, правець, поліомієліт, віспа, кашлюк, дифтерія, чума, сибірка та багато інших.
В Україні існує національний календар щеплень, згідно з яким проводиться регулярна профілактична вакцинація дітей і дорослих. ВООЗ рекомендує здійснювати щеплення, щоб захиститись від серйозних хвороб, більшість з яких можуть закінчуватись трагічно. В нашій мережі медичних центрів «Родина» ви завжди можете отримати вакцини проти інфекційних захворювань, вірусних хвороб різної етіології.
Все, що варто знати про вакцинацію
Реакція організму на щеплення – це вироблення стійкого імунітету до інфекції. Міжнародний дитячий фонд ЮНІСЕФ та інші організації охорони здоров’я закликають батьків не піддаватись впливу необґрунтованих міфів про небезпеку щеплень та не відмовлятись від вакцинації дітей. При цьому дорослим теж потрібно вакцинуватись від інфекційних захворювань, які шкодять здоров’ю, можуть спричиняти епідемії та пандемії.
Науковці та досвідчені лікарі наголошують на тому, що альтернативи для вакцинації практично немає. Навіть найкращий раціон з вітамінізованих продуктів, загартовування, здоровий і активний спосіб життя не зможуть захистити людину від гепатиту B, газової гангрени, краснухи, кору, паротиту, дифтерії, кашлюку, поліомієліту, холери, сказу, чуми, тифу, а також від багатьох інших смертельно небезпечних вірусів та бактерій.
Що таке вакцина?
Препарати, в основі яких закладені знешкоджені, ослаблені збудники інфекційних хвороб, продукти їх життєдіяльності або синтетичні аналоги – це вакцини. Сучасні препарати для імунізації бувають одно- та багатокомпонентні. Є вакцини, які вводять одноразово, а є такі, що потребують повторного введення 2-3 рази або з регулярністю в кілька років. Спосіб введення може бути внутрішньом’язовий, підшкірний. Також вакцини можуть вводити через ніс, рот. Імунні препарати поділяють на 4 основні групи:
- Живі вакцини, для створення яких використовуються збудники інфекцій (живі мікроорганізми) з ослабленим ступенем вірулентності. Такі препарати є високоефективними, але жива вакцина протипоказана пацієнтам з імунодефіцитом;
- Інактивовані, основою яких є вбиті хімічним чи термічним впливом шкідливі мікроорганізми (їх компонентні частки). Інактивовані вакцини відрізняються зменшеним рівнем ефективності, зазвичай потребують вакцинації проти хвороби за 2-3 рази;
- Анатоксини, що виробляються зі знешкоджених формаліном токсинів та індукують в клітинах специфічну відповідь імунітету;
- Хімічні вакцини, створені з антигенів мікроорганізмів.
До хімічних препаратів також відносяться біосинтетичні, рекомбінантні (векторні), рибосомальні вакцини, які створюються методами провідної генної інженерії, забезпечують формування стійкого імунітету з мінімальною побічною дією, зниженою реактогенністю. Зараз на стадії розробки у вчених знаходиться четверте покоління препаратів для імунізації – РНК та ДНК вакцини, антиідіотипічні версії.
Чому потрібно робити щеплення?
В деяких випадках щеплення є єдиним способом захисту людини від серйозних ускладнень хвороби, інвалідності та навіть смерті. Таким чином лікарі й науковці в Україні та в усьому світі радять вакцинуватися від інфекційних захворювань препаратами, що є сертифікованими органами охорони здоров’я. Ось кілька фактів, які пояснюють, що таке щеплення від інфекцій (бактерій та вірусів), та чому воно є важливим:
- препарати для вакцинації, які є сертифікованими, дозволені ВООЗ, міністерством охорони здоров’я України для використання, є безпечними та ефективними, створюють надійний (або навіть довічний) захист від хвороби;
- алергічні реакції на введену вакцину відсутні (у разі, якщо у пацієнта немає протипоказань до конкретного щеплення);
- комбіновані препарати надають можливість одночасно вакцинуватися від кількох хвороб;
- при вакцинації близько 95% населення створюється колективний імунітет, що дозволяє захистити людей в масштабах держави від негативного впливу небезпечних бактеріологічних та вірусних хвороб, які можуть бути завезені з інших країн. Також колективний імунітет захищає тих, у кого є протипоказання для вакцинації та хто не може вберегти себе щепленням;
- календар щеплень в Україні розрахований для профілактики у дітей 10 розповсюджених по світу інфекцій – це гепатит B, туберкульоз, краснуха, кір, паротит, кашлюк, поліомієліт, хіб-інфекція;
- в нашій країні для дорослих профілактичні щеплення від правця та дифтерії рекомендовані через кожні 10 років з дати останньої вакцинації.
Протипоказання для щеплень
Всесвітня практика та рекомендації ВООЗ, а також передових центрів охорони здоров’я, дозволили поділити медичні протипоказання до щеплень на абсолютні та застережливі.
Абсолютні протипоказання
Абсолютні протипоказання бувають постійними та тимчасовими, визначаються лікарем. Основні протипоказання наступні – стан пацієнта є таким, що після введення препарату існує висока ймовірність виникнення побічної дії. Тобто пацієнт хворіє, недавно переніс серйозну хворобу, у нього загострення хронічного захворювання, інші небезпечні клінічні стани.
Застереження від щеплення
Щеплення з пересторогою рекомендується в випадках, коли лікар на прикладі конкретного пацієнта оцінює переваги його вакцинації над ризиком. За необхідністю фахівець може пере направити пацієнта на додаткове медичне обстеження перед щепленням з метою визначення рівня ризику та виключення появи тяжких побічних ефектів після введення дози вакцини.
В деяких випадках при вакцинації від інфекційних хвороб у пацієнтів можуть спостерігатись такі прояви реакції на препарат:
- біль, почервоніння, невеликий набряк в місці ін’єкції;
- підвищення температури (лихоманка);
- озноб;
- висип;
- відчуття нездужання, занепокоєння.
Ці симптоми вважаються нормальною реакцією організму на інфекцію та зазвичай зникають протягом 2-3 діб після щеплення.
Вакцинація в медичному центрі «Родина»
В нашій мережі медичних центрів «Родина» у Львові вакцинація дітей та дорослих відбувається в строгій відповідності до всіх чинних норм законодавства, та з дотриманням рекомендацій ВООЗ і МОЗ України. Перед щепленням пацієнти проходять попередній огляд у кваліфікованого лікаря. Фахівець:
- збирає анамнез;
- визначає можливість введення вакцини та відсутність протипоказань;
- надає інформацію про препарат, особливості процедури;
- відповідає на питання.
Стандартно попередню діагностику проходять діти віком 3 та 12 місяців. Перед вакцинацією виконуються загальні аналізи крові та сечі. Після щеплення пацієнт близько 30 хвилин перебуває в медичному закладі під наглядом лікаря на випадок виникнення алергічних реакцій або інших побічних дій.
Вже зараз ви можете дізнатись, які вакцини можете отримати в наших медичних центрах «Родина». Щеплення проводяться за попереднім записом. Записатись на візит можна онлайн або за телефоном, домовившись про візит на зручний для вас день і час.
Автор статті
Лікар загальної практики. Сімейний лікар. Лікар інфекціоніст
Залишити коментар