Панкреатит — хвороба, що є наслідком сучасного стилю життя: вживання алкоголю, нерегулярне харчування, звичка їсти «на ходу», зловживання фастфудами тощо. Варто розуміти, що панкреатит — це не вирок, але ця хвороба значно псує якість життя. Багато людей роками ігнорують симптоми, приглушуючи біль медикаментами, і тільки посилюють перебіг хвороби. У цій статті поговоримо про панкреатит, що це таке та, як розпізнати симптоми хвороби.
Що таке панкреатит
Панкреатит — це запалення підшлункової залози. Підшлункова залоза відіграє важливу роль у процесі перетравлення їжі. Вона виробляє ферменти, які потрапляють до тонкого кишківника та беруть участь у перетравленні білків, жирів та вуглеводів. Разом із тим, підшлункова залоза виробляє інсулін, що регулює рівень цукру в крові. При запаленні тканин підшлункової залози ферменти активно виробляються, проте не потрапляють до дванадцятипалої кишки. Таким чином, соки, що виробляє орган поступово руйнують його тканини.
Види панкреатиту
Лікарі виділяють три форми панкреатиту, кожна з яких відрізняється походженням, симптомами та методами лікування.
Хронічний панкреатит
Хронічна форма панкреатиту характеризується довготривалістю з періодами загострення та полегшення. Чим довше людина живе із цим захворюванням, тим частіше стають періоди загострення.
Хронічний панкреатит проявляється болями у верхніх відділах живота, що віддають у спину. Біль стає особливо сильним після вживання жирної їжі та алкоголю.
Серед основних симптомів, що мають пацієнти з хронічним панкреатитом можна виділити: нудоту, блювоту, після якої не настає полегшення, втрату апетиту, порушення випорожнення, здуття та відрижку з гірким присмаком.
Зазвичай, хвороба виникає у віці після 45 років, переважно, у чоловіків. Проте на сьогодні захворювання зустрічається і серед молодших пацієнтів. Панкреатит небезпечний своїми наслідками, адже запущена хвороба може стати причиною шлункової кровотечі, онкології, діабету, захворювань печінки.
Гострий панкреатит
При гострому панкреатиті больові відчуття у верхній частині живота зʼявляються раптово та погано знімаються навіть за допомогою знеболювальних препаратів. Як правило, стан людини різко погіршується після вживання великої кількості алкоголю або жирної їжі. До больових відчуттів додається нудота та блювота. Через порушений відтік жовчі, за рахунок набряку залози, шкіра хворого може набувати жовтого кольору.
Гострий панкреатит — серйозний стан, що потребує негайної госпіталізації. Якщо вчасно не прийняти необхідні медичні заходи, запалення призводить до некрозу тканин, гнійної інфекції, загального погіршення стану організму та до летального наслідку.
Реактивний панкреатит
Реактивний панкреатит також виникає раптово, як реакція на супутню хворобу органів черевної порожнини, стрес, зловживання алкоголем або шкідливою їжею тощо. Наприклад, реактивний панкреатит можуть спровокувати гастрит, захворювання дванадцятипалої кишки й так далі.
Біль може локалізуватися в різних частинах черевної порожнини, залежно від місця, де почав розвиватися запальний процес. Окрім больових відчуттів, хворого може турбувати нудота, блювота, печія, лихоманка.
Реактивний панкреатит потребує термінової госпіталізації та обстеження для виявлення причини виникнення запалення.
Причини панкреатиту
Панкреатит виникає внаслідок пошкодження тканин підшлункової залози. Хвороба може зʼявитися з наступних причин:
- Генетична схильність;
- Зловживання алкоголем, паління;
- Камені в жовчному міхурі;
- Часте вживання жирної, гострої їжі. Також до панкреатиту призводить нерегулярне харчування, наприклад, із дуже великими перервами між прийомами їжі.
- Неконтрольоване вживання медикаментів, що впливають на роботу підшлункової залози: антибіотиків, гормональних препаратів тощо.
- Інтоксикація харчовими продуктами або хімічними речовинами.
- Травми живота, наслідки невдалих хірургічних втручань.
Панкреатит — симптоми та ознаки
У більшості випадків, панкреатит проявляється раптовим болем різної інтенсивності у верхній частині живота. Біль може локалізуватися в одному місці або віддавати в спину. Частіше всього неприємні відчуття зʼявляються після вживання важкої їжі або алкоголю. Залежно від виду панкреатиту, стан може ускладнюватися іншими симптомами.
Симптоми гострого панкреатиту:
- Сильний біль в верхніх відділах живота;
- Здуття живота;
- Сильна нудота та блювота;
- Зміна кольору шкіри на жовтуватий або блідий;
- Підвищення температури тіла.
Симптоми хронічного панкреатиту:
- Біль різної інтенсивності в верхніх відділах живота;
- Шкіра та склери очей можуть набувати жовтого кольору;
- Погіршення нормальної діяльності шлунково-кишкового тракту.
Ускладнення при панкреатиті
Варто зазначити, що при своєчасному зверненні до лікаря, у пацієнта є всі шанси на одужання. При гострому панкреатиті симптоми хвороби зникають повністю, а при хронічній формі настає ремісія. Якщо дотримуватися дієти, відмовитись від шкідливих звичок та виконувати інші рекомендації лікаря, рецидив не має виникати.
Але якщо довго ігнорувати симптоми панкреатиту та намагатись лікуватися самостійно, захворювання може призвести до наступних ускладнень:
- Внутрішня кровотеча;
- Абсцеси або новоутворення на стінках підшлункової залози;
- Гостра судинна недостатність;
- Септичний шок;
- Смерть внаслідок приєднання інфекцій.
Діагностика захворювання
Дослідження захворювання проводять комплексно, щоби правильно встановити форму панкреатиту, та виключити наявність інших захворювань, у яких можуть бути схожі симптоми.
Лабораторні дослідження, які може призначити лікар:
- Загальний аналіз крові;
- Біохімічний аналіз крові;
- Аналіз сечі;
- Коагулограма;
- Визначення рівня глюкози в крові.
Серед інструментальних досліджень пацієнту може бути призначено:
- УЗД;
- Рентгенографія;
- Гастроскопія;
- КТ або МРТ.
Лікування панкреатиту
Якщо пацієнт має діагноз гострий панкреатит, лікування має відбуватися лише в умовах стаціонару під наглядом лікарів. Медикаментозне лікування включає знеболювальну, протизапальну, дезінтоксикаційну терапію. Для запобігання виникнення інфекції, хворому також призначають антибактеріальні препарати.
При цьому здійснюється моніторинг параметрів крові (рівень лейкоцитів, ферментів та ін.)
У випадку важких ускладнень хвороби – панкреонекроз з абсцедуванням, кровотеча, необхідне операційне втручання.
Після зняття симптомів пацієнту призначають спеціальну дієту, яка складається з вареної, запеченої їжі або приготовленої на пару. Щоб не навантажувати підшлункову залозу, важливо вживати їжу 5–6 разів на день, маленькими порціями та тільки в теплому вигляді.
При хронічному панкреатиті показана та сама терапія, але тільки в період загострення. У ремісії пацієнту не потрібно приймати ліки. Достатньо дотримуватись режиму харчування та відмовитись від шкідливих звичок, які можуть спровокувати рецидив.
Якщо дієта та медикаментозна терапія не допомагають, лікар призначає хірургічні методи терапії.
Профілактика захворювання
Щоб ніколи не відчути, що таке панкреатит, варто дотримуватись наступних правил:
- Вчасно лікувати захворювання шлунково-кишкового тракту;
- Відмовитись від вживання алкоголю та паління;
- Харчуватись збалансовано, уникаючи гостру та жирну їжу;
- Скоротити вживання молочних продуктів;
- Уникати сильного стресу;
- Не їсти багато солодкого;
- Відмовитись від напівфабрикатіві;
- Вживати тільки теплу їжу.
Часті запитання
Більшість людей хворих на панкреатит відчувають біль у верхній частині живота, що локалізується в одному місці або віддає в інші частини тіла. Біль може бути різної інтенсивності, а також постійний або періодичний. Часто больові відчуття з’являються через 15–30 хв після вживання важкої їжі.
Панкреатит — запалення підшлункової залози. Супроводжується болем у верхній частині живота, інколи в лівій частині спині або попереку. Окрім болю, людина може відчувати нудоту, здуття живота та печію.
Панкреатит виникає тоді, коли ферменти, що виробляє орган, не можуть потрапити до дванадцятипалої кишки. Причиною цьому може бути зловживання алкоголем та жирною їжею або інші захворювання ШКТ, наприклад, наявність каменів у жовчному міхурі.
На проблеми з підшлунковою можуть вказувати наступні симптоми: розлад травлення та випорожнення, нудота, печія, здуття живота. Наявність постійного або періодичного болю у верхній частині живота, що також, може віддавати в спину. Зазвичай симптоми виникають після вживання їжі або алкоголю.
Загострення панкреатиту зазвичай триває до одного тижня, у деяких випадках до двох.
Якщо вас турбують симптоми, що притаманні панкреатиту треба обовʼязково звернутися до лікаря та пройти лабораторні та інструментальні дослідження. Після огляду пацієнта лікар призначає аналізи крові та сечі, УЗД підшлункової залози, комп’ютерну томографію.
Залишити коментар