Медикаментозна алергія – це патологічна реакція на лікарські засоби, в основі якої лежать імунологічні механізми. Згідно з даними Міністерства охорони здоров’я, близько 93% препаратів медичного призначення є потенційними алергенами, містять у своєму складі найменше один інгредієнт, що може викликати алергічні реакції з різними проявами. Щороку з діагнозом медикаментозної алергії до лікаря алерголога звертаються 2-7% населення. В нашій клініці «Родина» запропоновані комплексні послуги з діагностики та лікування алергії на медикаменти.
Ознаки та симптоми алергії на ліки
Клінічні прояви, за якими діагностують гіперчутливість до медикаментів, бувають прогнозованими та не прогнозованими. Прогнозовані випадки складають 70-80%. Це може бути дозозалежний або побічний ефект, а також результат взаємодії різних препаратів. Непрогнозована алергія на ліки (лікарські засоби або ЛЗ )виникає у 15-30%, проявляється місцевими, системними, анафілактичними реакціями.
При цьому прояви медикаментозної алергії досить різні, залежать від індивідуального стану пацієнта, ліків, які призвели до патологічних змін. Серед поширених клінічних проявів виділяють:
- місцеві реакції: ураження шкіри, дихальних шляхів, органів крові та кровотоку, внутрішніх органів;
- системні реакції: лихоманка, васкуліт, кропив’янка, цитопенії, синдром Стівенса-Джонсона, синдром Лайєлла, DRESS-синдром, сироваткова хвороба;
- анафілаксія зі швидким та небезпечним для життя порушенням кровотоку й дихання, ураженням слизової оболонки та шкіри.
У пацієнта можуть виникати свербіж, висипання на шкірі, набряки, лихоманка, утрудненедихання, зниження тиску, порушення мікроциркуляції, інші небезпечні для здоров’я та життя симптоми медикаментозної алергії.
Діагностика медикаментозної алергії
Якщо у пацієнта встановлюють медикаментозну алергію, діагноз залишається на все життя. За рекомендаціями фахівців, а також згідно з офіційно затвердженими державними протоколами, при появі гіперчутливості до медикаментів діагностика відбувається в три етапи:
- Лікар (терапевт або алерголог) збирає анамнез;
- Пацієнта скеровують на шкірні тести (in vivo) або ;додаткові лабораторні дослідження (тести in vitro);
- При негативних результатах проводять провокаційні тести
Анкетування для виявлення алергічних реакцій
Під час збору анамнезу пацієнт заповнює анкету. Важливі питання в опитувальнику наступні:
- на який препарат виникла алергічна реакція;
- який був застосований шлях введення алергену;
- коли саме з’явилась алергія на медикаменти (в який день після початку прийому лікарських засобів);
- чи були у пацієнта раніше аналогічні клінічні прояви побічних реакцій на ліки та яким чином усувались реакції на ЛЗ;
- які наявні супутні патології та ін..
Також під час консультації відбувається фізикальний огляд, що дозволяє виявити шкірні зміни, набряки слизової оболонки, інші прояви алергії на ЛЗ. За потреби пацієнта скеровують не тільки на тести in vivo та in vitro, але й на рентгенографію, біохімічні аналізи крові.
Серед лабораторних досліджень рекомендований тест визначення триптази— єдиний на сьогодні, що максимально точно визначає гостру медикаментозну алергію негайного типу і проводиться обов’язково в гострому періоді захворювання, дозволяє відрізнити анафілаксію від септичного або міокардіального шоку, інших схожих станів.
Причини виникнення алергії на медикаменти
Медикаментозна алергія частіше виникає на такі види ліків:
- небілкові препарати (антибіотики, анальгетики, нестероїдні протизапальні ліки, вітаміни, сульфаніламіди);
- препарати білкового походження (гормони, ферменти, сироватки), гепарин, плазма та замінники плазми, інтерферони, імуноглобуліни;
- місцеві анестетики;
- контрастні речовини, що вводяться під час рентгенологічних та томографічних обстежень;
- вакцини.
Особливості та види медикаментозної алергії
До особливостей алергічних реакцій, що виникають на ліки, належать:
- несхожість проявів з фармацевтичним впливом препаратів;
- поява при повторному прийомі/введенні лікарських засобів;
Залежно від швидкості виникнення клінічних проявів алергія на ліки поділяється на:
- негайну (швидку) реакцію. Починається менше, ніж за 1 годину після прийому/введення лікарських засобів, триває до 12 годин. Основні види проявів — анафілактичний шок, набряк Квінке, кропив’янка, загострення бронхіальної астми;
- сповільнену реакцію, що не має системного залучення. Починається на 7-10 день після введення/вживання ліків або на 2-3 день після повторного вживання медпрепарату. Поширені прояви — шкірні висипання у вигляді червоних папул, почервоніння;
- віддалену реакцію з системним залученням. Медикаментозна алергія віддаленої реакції може проявлятись як лихоманка, ураження шкіри та слизових оболонок з різноманітними висипаннями, порушення функцій печінки, лімфаденопатія, нейтрофілія, васкуліт, та ін..
Також є хибні реакції гіперчутливості, що імітують симптоми патології.
Лікування медикаментозної алергії
При появі клінічних проявів алергічної реакції слід звернутись до лікаря. Існують медичні протоколи, що визначають тактику ведення пацієнта у випадках алергії під час прийому лікарських засобів. Стандартні кроки наступні:
- невідкладна допомога у разі анафілаксії;
- елімінація алергенів (відміна тригерів реакції гіперчутливості);
- скерування на лабораторні тестування;
- складання спеціальної гіпоалергенної дієти, щоб не допустити негативного впливу інших видів алергенів;
- призначення медичних препаратів з найменшою ймовірністю появи алергічних реакцій.
Цільове лікування та усунення патологічних проявів алергії спрямоване на швидке полегшення стану пацієнта. При анафілаксії спочатку вводять адреналін, потім виконують внутрішньовенні інфузії, застосовують антигістамінні препарати, системні глюкокортикоїди. Гострі прояви алергії також потребують призначення антигістамінних ліків та/або глюкокортикостероїдів.
Чому важливо вчасно звернутися до лікаря?
Гіперчутлива реакція на лікарські засоби може проявлятись по-різному. Медикаментозна алергія з анафілаксією, тяжкими ураженнями шкіри, слизових оболонок, системи дихання потребують негайної медичної допомоги. Тільки лікар, що враховує медичні протоколи та накази МОЗ України, може визначити, які дії слід застосувати, чи скерувати пацієнта до стаціонару або навіть до реанімаційного відділення. Невідкладна госпіталізація потрібна у випадках, коли є наступні прояви медикаментозної алергії:
- багатоформна еритема;
- генералізована кропив’янка;
- бронхоспазм;
- набряк Квінке (тяжкого, середньотяжкого ступеня);
- гостра реакція I, II ступенів тяжкості.
До реанімації пацієнтів відправляють, якщо медикаментозна алергія призвела до таких проявів, як набряк Квінке, локалізований в ділянці гортані, гостра алергічна реакція III та IV ступенів тяжкості, анафілактичний шок.
Якщо при гострих та швидких алергіях на ліки не було надано відповідної медичної допомоги, можуть бути негативні наслідки для здоров’я, а також серйозні погіршення та летальні випадки.
Профілактика алергій
До переліку профілактики виникнення алергічної реакції належать:
- анкетування пацієнта перед призначенням лікарського препарату;
- уникнення призначень відповідних ліків пацієнтам з окремими генетичними хворобами, алергічними реакціями на дані препарати в анамнезі;
- реєстрація в картці пацієнта лікарських засобів, що спричинили алергію;
- скеровування пацієнта з алергією до відповідного кваліфікованого лікаря.
Консультація алерголога МЦ «Родина» при будь-яких алергічних реакціях
В нашій клініці «Родина» наданням медичної допомоги у випадках алергій займається досвідчений лікар алерголог. Також на базі центру є власна лабораторія для швидкого та точного виконання необхідних тестів. Якщо пацієнт має серйозну алергічну реакцію та потребує інтенсивної терапії, наші спеціалісти зможуть надати й такий рівень допомоги. Щоб записатись на консультацію до алерголога, вам достатньо скористатись онлайн-формою на сайті або зателефонувати адміністраторам.
Залишити коментар