У світовій медицині ішемічна хвороба серця (ІХС) — це одне з найпоширеніших захворювань людини, що призводить до важких ускладнень та смерті. Патологія, яка пов’язана з пошкодженням коронарних артерій й серцевого м’яза, у більшості випадків починається майже непомітно та вражає пацієнтів різного віку. За даними ВООЗ, в Україні ішемія серця є лідером серед смертельно небезпечних захворювань.
В медичній практиці хворобу поділяють на гостру та хронічну. Також, в залежності від ступеня стенозу чи оклюзії коронарних артерій, ішемічна хвороба серця буває односудинна та багатосудинна. Поступова кальцифікація судин провокує недостатність кровотоку й коронарну недостатність — дисбаланс між надходженням й споживанням кисню. Щоб уникнути розвитку ІХС та пов’язаних з цим станом негативних змін, варто своєчасно звернутись до кардіолога.
Причини ішемічної хвороби
Звуження, стеноз чи оклюзія коронарних артерій через атеросклероз й інші патологічні зміни — основна причина появи та розвитку ІХС. Атеросклероз викликає формування в судинах атеросклеротичних бляшок, які через скупчення холестерину збільшуються та провокують звуження просвіту судин.
Якщо судинний просвіт звужений на 90%, в пацієнта навіть в спокійному стані з’являється виражена стенокардія. Своєю чергою, руйнування бляшок призводить до гострої ішемії, тромбозу та ще більших ускладнень.
Серед чинників, які викликають ішемії міокарда, виділяють:
- Звуження коронарної артерії (КА) атеросклеротичною бляшкою з обмеженням коронарного кровотоку чи його функціонального резерву та неможливість адекватного розширення судин у відповідь на збільшення потреб міокарда в кисні;
- Тромбоз КА з можливим утворенням мікротромбів у мікроциркуляторному судинному руслі;
- спазм судин, який виникає внаслідок стресу, надмірної фізичної активності
Часто ішемічна хвороба серця діагностується у курців, пацієнтів з гіпертонією, підвищеним рівнем холестерину в крові, ожирінням, цукровим діабетом. Відсутність лікування ішемічної хвороби серця призводить до негативних наслідків, може стати причиною раптової коронарної смерті.
Симптоми хвороби
Початкова форма ІХС майже безсимптомна. Коли судини закорковані на 50%, пацієнт може не відчувати особливого дискомфорту. Щоб розпізнати ішемічну хворобу серця, слід звернути увагу на наступні симптоми:
- відчуття тиску в грудній клітці, аритмія, що виникають під час швидкої ходьби, підйому сходами, а в спокійному стані проходять через 5-15 хвилин;
- біль, локалізована в грудях, чи відчувається в шиї, щелепі, лівій руці, міжлопатковій ділянці та в епігастрії;
- нестабільна стенокардія, що з’являється при фізичному навантаженні, в стресовій ситуації;
- вазоспастична стенокардія, що виникає найчастіше у ночі, при раптовому спазмі артерії, призводить до болю в грудній клітці;
- утруднення дихання;
- прискорений пульс.
Прогресування захворювання посилює симптоми. Тому, наприклад, стенокардія може з’являтись і в стані спокою. Також бувають напади, під час яких людина відчуває задишку, запаморочення, нудоту.
Ускладнення ішемії серця
Якщо ішемічна хвороба серця не лікується належним чином, це призводить до ускладнень, таких як:
- нестабільна стенокардія;
- серцева недостатність, що проявляється порушенням серцевого ритму, задишкою та відчуттям нестачі повітря, набряками ніг та живота, збільшення ваги внаслідок накопичення та затримки рідини, запаморочення, швидка стомлюваність, вологі хрипи в легенях та кашель.
- інфаркт міокарда;
- серцева аневризма;
- раптова коронарна смерть.
Якщо біль в грудній клітці та/або серцевий напад триває понад 15 хвилин, це означає, що пацієнту треба надати термінову медичну допомогу.
Лікування ішемічної хвороби серця
Лікар, який спеціалізується на серцевих захворюваннях, це кваліфікований кардіолог. Консультація фахівця необхідна, якщо вам понад 40-50 років, у вас є генетична схильність до ІХС або інші чинники, які провокують патологію, був випадок інфаркту міокарда, наявні симптоми хвороби серця. Для лікування спеціаліст може застосовувати різні заходи, у тому числі:
- медичні препарати;
- дієтичне харчування;
- збільшення фізичної активності у допустимих межах.
В складних випадках пацієнтів з ІХС відправляють на лікуватись у стаціонар та для проведення діагностичної коронароангіографії для вирішення подальшої тактики лікування.
Крім консервативного та хірургічного лікування, пацієнтам пропонують індивідуальні терапевтичні програми, що включають:
- лікувальну фізкультуру;
- дієтотерапію;
- навчання самодопомозі при серцевих нападах;
- психологічну допомогу.
Ішемічна хвороба серця: медикаментозне лікування
Консервативно ішемічна хвороба серця лікується з застосуванням фармацевтичних препаратів. Медикаментозну терапію кардіолог призначає індивідуально, з врахуванням актуального стану людини, даних діагностичних обстежень.
Зважаючи на те, що головною причиною ІХС є атеросклероз, прийом фармацевтичних препаратів необхідний для профілактики та лікування цієї хвороби, зниження ризиків серцевих нападів й інфаркту міокарда у пацієнта. Для терапії лікар може призначати:
- бета-адреноблокатори для розслаблення серцевого м’яза, нормалізації артеріального тиску та пульсу;
- діуретики;
- інгібітори АПФ для зняття судинних спазмів, зниження тиску;
- антагоністи кальцію;
- статини для зниження рівня холестерину;
- антиаритмічні засоби;
- антиагреганти, що розріджують кров та потрібні для профілактики тромбозу;
- органічні нітрати, що є венозними вазодилятаторами, мають антиангінальну та спазмолітичну дію;
- прямі антикоагулянти.
Перелік ліків призначають згідно з чинними медичними протоколами.
Оперативне втручання: які є види лікування ішемічної хвороби серця хірургічним шляхом
Якщо медикаментозна терапія не допомагає, ішемічна хвороба серця важкого ступеня, діагностоване значне ураження коронарних артерій, є гостра серцева недостатність, що загрожує життю, потрібне хірургічне втручання. Тип операції залежить від стану пацієнта. Це може бути:
- ангіопластика коронарних артерій зі стентуванням, це метод розширення звуженої або перекритої тромбом судини без відкритої операції;
- Аортокоронарне шунтування (АКШ)- операція, що дозволяє відновити кровообіг в артеріях серця шляхом обходу місця звуження коронарної судини за допомогою шунтів;
- лазерна трансміокардіальна реваскуляризація зі створенням численних каналів, що через всю товщину м’язів міокарда проходять в просвіт лівого шлуночка
У випадках, коли ішемічна хвороба серця потребує оперативного втручання, процедуру виконують досвідчені кардіохірурги, застосовуючи новітнє обладнання. Після хірургічного втручання пацієнт знаходиться в стаціонарі потрібну кількість часу.
Профілактика ішемії серця
Якщо почитати цікаві факти про серце, легко зрозуміти, наскільки цей орган є важливим для організму людини. Кожну добу серце перекачує майже 40 літрів крові, виробляє таку кількість енергії, якої вистачило б для переміщення двадцяти вантажівок на відстань понад 30 км. В сучасній медичній практиці профілактиці серцевих захворювань, у тому числі таких, як ішемічна хвороба серця, надається велика увага.
На сьогодні ішемічна хвороба серця є одним з найпоширеніших захворювань у світі, що призводить до смерті. Щоб попередити інфаркт міокарда у пацієнтів, знизити ризики розвитку захворювання, спеціалісти пропонують такі заходи:
- відмова від паління, надмірного вживання алкоголю;
- регулярні заняття спортом з дозволеним рівнем фізичного навантаження;
- коригування раціону (корисні для здоров’я судин і серця продукти, харчування згідно з рекомендаціями лікаря);
- зниження рівня стресу;
- піші прогулянки на свіжому повітрі;
- наявність часу на відпочинок, сон не менше 8 годин на добу;
- контроль ваги.
Також рекомендованим є профілактичне відвідування кардіолога 1 раз на 6 місяців.
Фактори ризику розвитку хвороби
Чому виникає ішемічна хвороба серця (ІХС)? Які фактори призводять до того, що людину вражає інфаркт міокарда або спіткає раптова коронарна смерть від серцевого нападу? Серед найбільш поширених чинників виділяють:
- погіршення стану коронарних артерій, що спровоковано атеросклерозом, тромбозом;
- цукровий діабет;
- шкідливі звички (паління, зловживання алкоголем);
- малорухливий спосіб життя;
- неправильне харчування;
- ожиріння;
- підвищений кров’яний тиск;
- перенесений інфаркт міокарда;
- постійні стреси, депресія, безсоння;
- відсутність відпочинку;
- генетична схильність;
- вроджені вади.
Слід зауважити, що в Україні та по всьому світу у чоловіків віком від 40 років ішемічна хвороба серця спостерігається частіше, ніж у жінок. При початковій формі захворювання симптоми з’являться після фізичних навантажень, а також при стресових ситуаціях. Якщо ішемічна хвороба серця запущена, дискомфорт, болі, серцеві напади можуть з’являтись навіть у спокійному стані, незалежно від навантажень та рухів людини.
Діагностування ішемічної хвороби серця
Для діагностування ішемічної хвороби серця слід звернутись до кардіолога. Під час огляду лікар збирає необхідну інформацію — анамнез:
- які симптоми турбують пацієнта;
- як довго триває біль та у якій ділянці локалізований;
- які ліки приймає;
- чи є хронічні або недавно перенесені гострі захворювання;
- особливості режиму дня та харчування;
- чи є психологічні стреси, недосипання, надмірна втома, перенавантаження та ін..
Також фахівець проводить інструментальний огляд, вимірює артеріальний тиск. Після цього кардіолог скеровує на додаткові обстеження. Це можуть бути:
- лабораторні тести та аналізи (загальний й біохімічний аналіз крові, визначення кількості цукру, ліпідограма та ін.);
- ЕКГ Холтера або Холтерівське моніторування, це метод безперервної реєстрації роботи серця на ЕКГ за допомогою портативного пристрою протягом доби при звичайному способі життя.
- електрокардіогра (ЕКГ) для оцінки електричної активності серця, визначення порушень ритму та провідності серця, гіпертрофію чи дилятація камер серця.
- ультразвукова діагностика (УЗД серця);
- стрес-тест з фізичним навантаженням для оцінки роботи серця в активному стані пацієнта;
- КТ серця;
- сцинтіографія, яка дозволяє оцінити кровообіг;
- коронографія для визначення місць та ступенів звуження артерій;
- МРТ.
Такі способи, як УЗД, КТ та МРТ дозволяють отримати візуалізацію органу й навколишніх тканин, точно оцінити стан серця та судин, побачити структурні пошкодження, які спричинила ішемічна хвороба серця.
У разі, коли підозрюється ішемічна хвороба серця, програма діагностики складається індивідуально для кожного з пацієнтів. В результаті обстежень кардіолог може призначити найбільш ефективне лікування.
Консультація кардіолога МЦ «Родина» коли турбують проблеми з серцем
При підозрі на наявність ішемічної хвороби серця, появі перших симптомів недуги, наявності таких захворювань, як цукровий діабет, гіпертонія чи інші патології серцево судинної системи, звертайтесь до кардіолога. Лікар зможе визначити, чи то ішемічна хвороба серця іхс, чи вас турбує інший недуг, призначить діагностичні заходи. За потребою, кардіолог скерує вас до фахівців відповідного профілю.
На базі медичного центру «Родина» лікування ішемічної хвороби серця відбувається з застосуванням перевірених методів та новітніх способів, що довели ефективність та безпечність. В клініці пацієнт може пройти:
- необхідні обстеження (лабораторні, апаратні);
- консервативне лікування ішемічної хвороби серця;
- оперативне лікування;
- реабілітацію.
Пам’ятайте — своєчасно виявлена ішемічна хвороба серця та професійно призначене лікування ішемічної хвороби серця є запорукою ефективності терапії й швидкого повернення пацієнта до здорового життя. Щоб записатись на консультацію кардіолога у центрі «Родина», ви можете скористатись онлайн формою на сайті чи зателефонувати адміністраторам.
Автори статті:
Бек Наталія Сергіївна
Кардіолог
Повх Галина Євгенівна
Лікар кардіолог, лікар функціональної діагностики
Залишити коментар