Однією з причин, чому люди страждають від дискомфорту в шиї, частого головного болю, поколювання в кінцівках — є грижа шийного відділу хребта. Небезпека полягає в тому, що патологія розвивається непомітно, а на останніх стадіях несе серйозну загрозу для здоров’я всього організму.
У цій статті розповімо чи можна запобігти розвитку грижі шийного відділу хребта та, що робити, якщо хвороба вже почала прогресувати.
Симптоми грижі шийного відділу
На перших стадіях розвитку симптоми грижі шийного відділу хребта можуть бути незначні та їх інколи легко списати на просту втому. Пацієнт відчуває дискомфорт у шиї, головні болі. З тим, як грижа шийного відділу прогресує додаються нові симптоми. Залежно від локалізації грижі, до дискомфорту в шиї можуть додаватися:
- оніміння в плечах, руках та пальцях рук;
Причини появи грижі
Грижа в шийному відділі хребта виникає в результаті дегенеративного захворювання хребта (остеохондрозу), або внаслідок травмування спини. Частіше грижа шиї є наслідком неправильного способу життя та наслідком впливу наступних факторів:
- Відсутність фізичної активності;
- Надмірні фізичні навантаження;
- Зайва вага;
- Неправильне харчування і недотримання питного режиму;
- Тривале сидіння за столом у неправильному положенні;
- Звичка сутулитися або сильно опускати голову.
Отже, грижа — це захворювання, яке можна попередити, якщо піклуватися про своє здоровʼя, займатися фізкультурою тощо.
Види міжхребцевої грижі в шийному відділі
Тактика лікування грижі шийного відділу хребта залежить від розміру грижі, ступеня її випинання та поширення.
За ступенем випинання виділяють 4 типи:
- Протрузія — незначна зміна форми міжхребетного диска, при якому вражається лише внутрішня частина фіброзного кільця. На цій стадії людина, як правило, ще не відчуває болю, а лише незначний дискомфорт.
- Пролапс — має приблизно такий самий вигляд, як протрузія, але вже більше посилюється. Фіброзне кільце пошкоджується ще більше, на ньому з’являються тріщини. На цій стадії вже можуть з’явитися хворобливі відчуття.
- Екструзія — це, власне, і є грижа. Коли фіброзне кільце розривається, внутрішнє ядро диска виглядає назовні та потрапляє в хребетний канал. Через це погіршується кровообіг та лімфообіг, виникає сильний біль і погіршується загальне самопочуття.
- Секвестрація — найнебезпечніша стадія, при якій частина внутрішнього ядра від’єднується і потрапляє в хребетний канал. Небезпека полягає в тому, що ця частинка здатна переміщатися каналом і передавлювати нервові закінчення. Цей процес спричиняє доволі сильний біль, а також, може впливати на працездатність кінцівок і навіть деяких внутрішніх органів.
Діагностика грижі шийного відділу
Якщо пацієнта турбують болі, що схожі на симптоми грижі шийного відділу хребта, варто терміново звернутись до лікаря. Спеціаліст проведе огляд та поставить діагноз. За результатами клінічного огляду пацієнту буде призначене одне з наступних досліджень:
- Магнітно-резонансна терапія (МРТ) — найбільш інформативний метод, що дозволяє виявити проблему, співвідношення грижі до нервових структур.
- Компʼютерна томограма (КТ) — можуть призначати в якості додаткового дослідження чи у разі виявлення протипоказів до проведення МРТ.
Доцільність кожної з процедур визначає лікар. Якщо пацієнт вирішить самостійно записатись на одне з досліджень, у кращому випадку він просто витратить гроші, але так і не виявить справжню причину болю.
Лікування грижі шийного відділу
Наголошуємо на важливості своєчасного обстеження при виникненні, навіть незначного дискомфорту в шийному відділі.
Грижу, можливо вилікувати консервативним методом. Для початку пацієнту призначають знеболювальні та протизапальні препарати. Так само, лікар може прописати вітаміни для поліпшення загального стану хворого. Оскільки шийна грижа лікується комплексно, крім медикаментозного лікування можуть бути призначені супутні процедури:
- Фізіотерапія — ультразвук, електростимуляція нервових закінчень та інше.
- Масаж — показаний тільки на перших двох стадіях захворювання. Мета масажу — поліпшити кровообіг, збільшити відстань між хребцями та дозволити ядру диска повернутися на своє початкове положення.
- Мануальна терапія — вид масажу, який також показує хорошу ефективність у лікуванні захворювань опорно-рухового апарату. Мануальну терапію так само призначають тільки на перших стадіях захворювання.
- Лікувальна фізкультура — покращує кровообіг у місці утворення грижі, повертає тілу звичну рухливість і зміцнює м’язовий корсет.
Хірургічне втручання проводиться в тому випадку, коли медикаментозна терапія не дає ефетку, чи стан хворого та симптоми прогресують.. Наприклад, коли грижа шийного відділу стисткає норвові корінці чи виникає ушкодженя спинного мозку (мієлопатія) що призводиться до порушення рухів в кінцівках, а консервативне лікування не дає бажаного ефекту.
Лікування грижі в медичному центрі «Родина»
Якщо вас турбує дискомфорт або сильний біль в області шиї — не зволікайте, а запишіться на прийом до наших фахівців. Лікар проведе первісну консультацію, а також, призначить додаткові дослідження. Усі необхідні процедури, МРТ, КТ тощо, ви зможете пройти в медичному центрі «Родина».
Корисні вправи при грижі шийного відділу
При грижі шийного відділу корисно виконувати вправи, що направлені на зміцнення мʼязів спини та шийного відділу. Наприклад, віджимання, підтягування та вправи з гантелями. Якщо пацієнт раніше не займався спортом, треба починати з мінімальних навантажень і збільшувати кількість підходів поступово.
І памʼятайте, що будь-які фізичні навантаження можна виконувати лише після консультації з лікарем та точної постановки діагнозу.
Автори статті:
Аксьонов Руслан Валерійович
Лікар-нейрохірург вищої категорії, Кандидат медичних наук, Співавтор та тренер практичного курсу з мікрохірургії. Провідний спеціаліст
Залишити коментар