Підтримка нормального гормонального балансу організму – ключове завдання гіпофіза. Але часто трапляються різні патології гіпофіза.
Що таке аденома гіпофізу?
Однією з найпоширеніших є аденома гіпофіза – доброякісна пухлина головного мозку. Утворюється вона у передній долі гіпофіза. Найчастіше такий діагноз встановлюють дорослим віком від 30 до 80 років. У дітей пухлина гіпофізу діагностується дуже рідко. Хоча це і доброякісна пухлина, переважно вона потребує кваліфікованого лікування.
Багато аденом – пухлини, які не мають морфологічних ознак злоякісності, але вони можуть проростати і здавлювати прилеглі до гіпофіза структури головного мозку. А це може стати причиною неврологічних та ендокринних порушень. Крім того, аденома гіпофіза може супроводжуватися такими ускладненнями, як крововилив у пухлину, кістозне переродження.
Причини розвитку аденоми гіпофіза
Фахівці стверджують, що достеменно причини розвитку аденоми гіпофіза невідомі. Велику роль відіграє спадковість, різні генетичні порушення, порушення гормонального балансу, черепно-мозкові травми, а також – вплив токсичних речовин, радіації.
Види
Аденоми гіпофіза класифікують за різними ознаками. Зокрема, це розмір, характер поширення, гормональна активність, гормон, який виробляє пухлини, кольором пухлини.
Якщо пухлина має розмір до 10 мм, то це мікроаденома. Пухлини, розмір яких до 20 мм, називають мезоаденомами. Макроаденоми – пухлини розміром до 30 мм. А пухлини понад 30 мм називають гігантськими аденомами гіпофізу.
Якщо пухлина продукує один чи кілька гормонів, то її називають активною. Неактивні аденоми не продукують гормони.
Симптоми аденоми гіпофіза
Перші тривожні дзвіночки, які свідчать про аденому гіпофіза, – погіршення зору, головний біль, запаморочення, порушення пам’яті. Відчуття дискомфорту в очах, безсоння, відчуття спраги, різке підвищення або зниження маси тіла, швидка стомлюваність – ознаки аденоми гіпофіза. У деяких випадках може бути зниження статевого потягу, тахікардія, занадто часте сечовипускання. Також буває аденома гіпофізу, симптоми якої чітко не виражені.
Методи діагностики аденоми гіпофізу
Лікар повинен ознайомитися із симптомами, вивчити історію хвороби та провести ретельний медичний огляд пацієнта. Часто направляють до ендокринолога, який спеціалізується на гормонах і залозах. Правильно підібране лікування дозволяє відновити порушення з боку ендокринної системи.
Зокрема, проводять:
- Розширений аналіз крові, який визначає рівень цукру в крові, та дозволяє побачити умови, які викликали симптоми аденоми гіпофіза.
- Аналіз сечі – передбачає визначення рівня деяких гормонів.
- Візуально-просторові тести дозволяють перевірити проблеми із периферійним зором.
- Магнітно-резонансне дослідження (МРТ) – використовує сильні магніти і радіохвилі для отримання зображення головного мозку.
Лікування аденоми гіпофіза
У випадку встановлення діагнозу «аденома гіпофіза» варто проконсультуватися із нейрохірургом, ендокринологом. Фахівець ознайомлюється з історією хвороби, адже лікування кожного конкретного випадку може відрізнятися.
А якщо є сильні порушення зору, то і з офтальмологом. Зазвичай фахівці спільно приймають рішення про подальшу тактику лікування. А чи потрібне хірургічне втручання, визначає нейрохірург разом із пацієнтом. Метод лікування залежить від розміру аденоми. Це може бути медикаментозне лікування, променева терапія, хірургічне втручання.
Якщо у вас підозри на аденому гіпофіза, ви можете звернутися у медичний центр «Родина». У відділенні нейрохірургії є всі умови для усунення патології на вищому рівні – потужне сучасне обладнання, команда кваліфікованих спеціалістів.
Видалення аденоми гіпофізу
Багато мікроаденом, які є гормон-активними, лікують медикаментозно. Якщо ж початкова терапія не дає бажаного ефекту, призначають операцію. Крім того, показом для видалення макроаденом є погіршення зору.
Якщо лікар наполягає на оперативному втручанні, краще не зволікати. Адже чим швидше буде проведена операція, тим кращі будуть її результати.
Лікування
Сьогодні медицина відкриває нові можливості для успішної боротьби з недугою. Але найчастіше для лікування новоутворень в гіпофізі використовують такі методи:
Медикаментозне лікування
Медикаментозне лікування захворювань гіпофіза проводять після повного ендокринологічного дослідження. Воно передбачає корекцію гормонального фону. Завдяки правильно підібраним високоефективним препаратам можна успішно подолати недугу. Дуже важливо дотримуватися рекомендацій лікаря щодо дозування препаратів.
Хірургічне лікування
Залежно від напрямку росту пухлини, використовують такі методи оперативного втручання:
- Трансназальна операція з видалення аденоми гіпофіза. Передбачає видалення пухлини під час ендоскопічного доступу через ніс. Якщо аденома невелика, процедура дає позитивний ефект.
- Різні варіанти транскраніальних втручань, особливо у випадку зростання пухлини.
Результат операції залежить від розмірів пухлини, а також від того, коли була проведена діагностика. Адже чим швидше виявляють патологію і призначають лікування, тим більші шанси уникнути ускладнень.
Прогноз захворювання
Прогноз подальшого одужання залежить не тільки від розміру аденоми, а й стадії, на якій виявили новоутворення, наявності супутніх захворювань. Відновити порушення з боку ендокринної системи та офтальмології можливо, але все залежить від ступеня ураження. У випадку виявлення пухлини більше, ніж через рік після її утворення, повністю відновити зір неможливо.
Аденома гіпофіза і вагітність
Фахівці запевняють, що вагітність і пухлина гіпофіза – поняття несумісні. Оскільки доброякісна пухлина гіпофізу продукує велику кількість пролактину, то жінка не може завагітніти. Але трапляються випадки, коли новоутворення виявляють вже під час вагітності. Майбутній мамі рекомендують протягом усієї вагітності проходити огляди не тільки у гінеколога, а й у ендокринолога та нейрохірурга.
Часті запитання
Якщо є підозра на аденому гіпофіза, то в першу чергу варто звернутися до ендокринолога. Але залежно від симптомів і характеру захворювання, може бути потрібен огляд і консультація нейрохірурга або невропатолога.
Це дуже поширене запитання серед пацієнтів. Однак вартість розраховують індивідуально, і вона залежить переважно від витратних матеріалів, які обирає пацієнт, розміру і місця розташування аденоми, складності операції.
Для того, щоб діагностувати аденому гіпофіза, лікар може призначити загальний і біохімічний аналіз крові, аналіз крові на рівень гормонів. Для візуалізації пухлини використовують МРТ та КТ.
Але інтерпретувати результати аналізів може тільки лікар. Він призначить відповідне лікування. А якщо ви відчуваєте головний біль, нудоту, погіршення зору, млявість, варто не відкладати візит до лікаря.
У медичному центрі «Родина» пропонують комплексний підхід до лікування пацієнтів, у яких виявлено аденому гіпофіза. У закладі є все необхідне обладнання для діагностики, а за результатами досліджень оберуть тактику лікування.
Автори статті:
Аксьонов Руслан Валерійович
Лікар-нейрохірург вищої категорії, Кандидат медичних наук, Співавтор та тренер практичного курсу з мікрохірургії. Провідний спеціаліст
Залишити коментар