Вертеброгенна торакалгія або міжреберна невралгія — це больовий синдром, викликаний подразненням чи запаленням периферичних нервів. Згідно з даними ВООЗ, біль може виникати в правій чи в лівій частині грудного відділу, віддавати в спину, кінцівки внаслідок стиснення міжреберних нервів в місці виходу зі спинного мозку. З огляду на деяку схожість больового синдрому з проблемами серця, важливо своєчасно діагностувати міжреберну невралгію, щоб не допустити ускладнень з боку серцево-судинної системи.
Лікарі нашого медичного центру «Родина» не тільки добре знають, що таке невралгія, але й без зайвої втрати часу виявляють ознаки цього захворювання, ставлять точний діагноз, призначають відповідний курс комплексної терапії, що відповідає протоколам МОЗ. Якщо вас турбує гострий та тривалий біль в грудній клітці, в ділянці грудного відділу хребта, в області серця, це може бути міжреберна невралгія. Тож не терпіть біль й терміново звертайтесь до нашого найближчого відділення, щоб отримати професійну допомогу.
Які симптоми міжреберної невралгії?
Слід відзначити, що невралгія симптоми може мати схожі з багатьма хворобами серця, внутрішніх органів. Тому правильна диференціальна діагностика прискорює позбавлення пацієнта від болів, застерігає від втрати часу й грошей на додаткові обстеження й помилкове лікування.
Міжреберна невралгія симптоми може мати наступні:
- епізодичний біль (простріли, печіння, поколювання) в грудній клітці з локалізацією в правій або в лівій частині;
- пронизливий або щемлячий біль під лопаткою ;
- біль в області серця;
- підвищення потовиділення;
- головний біль;
- втрата чутливості в зоні ураження;
- порушення сну;
- скутість м’язів.
При цьому больові симптоми міжреберної невралгії більше виражені при різких рухах, чханні, надавлені на зону грудної клітки, під час кашлю чи звичайного дихання. В місцях запалення нервових закінчень шкіра набуває червоного кольору або блідого відтінку. Поширення болю при міжреберної невралгії може відбуватись на обличчя, поперек, в кінцівки. Також біль може торкатись органів черевної порожнини, що іноді ускладнює діагностику
Причини виникнення захворювання
Міжреберна невралгія є клінічним синдромом та виникає при здавлюванні або запаленні нервових корінців. Найчастіше такий стан є наслідком різних патологій. Біль може бути більш інтенсивним при посиленні напруження м’язів. Поширені причини міжреберної невралгії наступні:
- остеохондроз;
- стрес;
- надмірні фізичні навантаження;
- переохолодження;
- порушення метаболізму;
- травма грудного відділу;
- підвищений тонус м’язів грудного відділу;
- пухлини, що призвели до здавлювання нервових закінчень;
- переломи;
- ураження трійчастого нерва при стоматологічних проблемах;
- зміщення міжхребцевих дисків;
- інфекційні хвороби;
- вік. Пацієнти старшого віку більш схильні до ураження міжреберних нервів.
Невралгія спини може виникати після перенавантаження чи внаслідок хвороби опорно-рухового апарату. Також в третьому триместрі вагітності жінка може потерпати від больових відчуттів, спричинених великим навантаженням на хребет. Зазвичай міжреберна невролгія розвивається після сильного спазму м’язів.
Якщо своєчасно не вжити відповідних заходів, не звернутись до лікаря, наслідки міжреберної невралгії можуть бути наступні:
- постійний больовий синдром;
- оніміння, зниження чутливості в ураженій ділянці;
- порушення функції дихання;
- зниження працездатності;
- поява симптомів неврозу: дратівливість, нервовий тик, тривожність, безсоння.
Міжреберна невралгія: діагностика
Виявлення та лікування міжреберної невралгії проводить досвідчений лікар нашого медичного центру «Родина». Діагностика починається з первинного огляду пацієнта, збору анамнезу, зовнішнього обстеження. Підтвердження діагнозу може потребувати додаткових обстежень:
- електрокардіографія;
- КТ;
- МРТ;
- УЗД внутрішніх органів;
- рентгенографія легень;
- лабораторні аналізи.
В залежності від симптоматики супутніми методами діагностики можуть бути консультація офтальмолога, стоматолога. Щоб не переплутати прояви невралгії з хворобами серцево-судинної системи, лікарі враховують наступні особливості:
- міжреберна невралгія провокує тривалий біль у грудях, може віддавати в кінцівки, спину;
- зміна положення тіла, натискання, що провокують активацію уражених нервових закінчень, посилюють біль.
Якщо ж це хвороби серця, біль триває не більше 15 хвилин, проходить при прийманні нітрогліцерину та не залежить від зміни положення тіла, кашлю, чхання.
Пам’ятайте! Симптоми, схожі з міжреберною невралгією, можуть бути проявами не тільки серцевої хвороби, але й туберкульозу, виникнення пухлин, холециститу апендициту, інших небезпечних захворювань внутрішніх органів. Тож диференційна діагностика допомагає швидко встановити причину болю й призначити відповідне лікування.
Методи лікування невралгії
Після того, як була проведена діагностика міжреберної невралгії, призначається терапія. Лікування невралгії може бути медикаментозне, фізіотерапевтичне та хірургічне. Хірургічне втручання потрібно, якщо виявлені:
- анатомічні дефекти, які призводять до стискання нервів;
- новоутворення, що здавлюють нерви;
- інші причини, які неможливо усунути консервативним шляхом.
Медикаментозне лікування міжреберної невралгії — найбільш розповсюджений метод терапії, спрямований на позбавлення пацієнта від болю та інших неприємних симптомів, відновлення чутливості й функціональності уражених нервів, усунення першопричини. При цьому можуть використовуватись фармацевтичні препарати:
- спазмолітики, що знеболюють, знімають спазми м’язів;
- антиконвульсанти, які усувають неприємні симптоми;
- кортикостероїди, анестетики для блокади уражених нервів;
- інші препарати з вираженою знеболювальною, протизапальною дією.
Щоб посилити терапевтичний ефект, консервативну терапію доповнюють лікувальною фізкультурою, фізіотерапією, масажем, дієтою та нормалізацією режиму дня. Основні етапи терапії наступні:
- спокій та постільний режим в період гострого стану;
- усунення больового синдрому за допомогою медичних препаратів різної лікарської форми (пігулки, ін’єкції, емульсії, креми та ін.);
- приймання вітамінів групи В для нормалізації роботи нервової системи, реабілітації уражених нервів;
- відновлення організму за допомогою фізіопроцедур, мануальної терапії, масажів, режиму дня.
Профілактика міжреберної невралгії
Больовий синдром при невралгії суттєво псує життя людини, позбавляє працездатності й нормального сну, а іноді навіть приковує до ліжка. Щоб не допустити серйозних ускладнень й попередити міжреберну невралгію, можна застосовувати профілактичні заходи:
- вести здоровий й активний спосіб життя (ранкова гімнастика, спорт, прогулянки на свіжому повітрі, правильне харчування й питний режим, відсутність шкідливих звичок);
- уникати переохолоджень, протягів;
- уникати перенавантажень, особливо при інфекційних хворобах чи під час відновлення організму після хвороб, операцій.
Якщо ви перенесли інфекційну хворобу чи інше захворювання, проконсультуйтесь з лікарем щодо приймання полівітамінів. Комплекс корисних мікроелементів й мінералів допоможе організму швидше відновитись, наповнити клітини життєво необхідними вітамінами, посилити імунний бар’єр.
Фахівці нашого медичного центру «Родина» знають, як швидко й точно діагностувати вертеброгенну торакалгію, як лікувати невралгію та як уникнути появи симптомів в майбутньому. Візит до наших спеціалістів принесе вам полегшення та позбавить від болю. Звернутись до лікаря рекомендуємо при перших проявах невралгії. Записатись до фахівця можна онлайн або по телефону.
Залишити коментар