Новоутворення, які з’являються на слизовій оболонці анального каналу чи в тканинах, що знаходяться під цією оболонкою, — це поліпи прямої кишки. Згідно зі статистикою МОЗ, таке проктологічне захворювання часто стає причиною виникнення раку. Якщо у вас з’явились підозри, ви хочете пройти діагностику та ефективне лікування, щоб позбавитись від поліпа прямої кишки, запрошуємо вас на консультацію лікаря-проктолога нашого медичного центру «Родина».
Поліпи в прямій кишці не зникають самостійно, їх потрібно видаляти. Не варто довіряти «фахівцям», які пропонують консервативне лікування хвороби. Перед оперативним втручанням необхідно пройти діагностику слизової оболонки товстої кишки. Після ретельного обстеження лікар визначить, який саме спосіб лікування підходить в вашому випадку, а після операції буде проводити відповідну терапію з постійним доглядом за станом здоров’я до повного відновлення та закріплення позитивного результату.
Які бувають поліпи прямої кишки?
Сучасна медицина поділяє поліпи прямої кишки на 2 великі групи — аденоматозні та неаденоматозні. Найбільшу небезпеку становлять аденоматозні види поліпів, які мають високу ймовірність перетворення на злоякісні новоутворення — гіперпластичні поліпи прямої кишки та зубчасті аденоми. Неаденоматозні різновиди поліпів наступні:
- ювенільні;
- ліпоми;
- псевдополіпи;
- гамартоми;
- лейоміоми.
Крім того, поліпи прямої кишки< класифікують за такими ознаками:
- походження (спадкові, вроджені, набуті);
- поширеність в організмі — поодинокі або множинні (розсіяні, групові);
- морфологія (структура);
- клінічні прояви зі зміною структури тканини.
Чому з’являються поліпи прямої кишки?
Причини утворення поліпів різні. Дослідження, у тому числі дані ВООЗ, вказують на такі чинники, що сприяють появі захворювання:
- вроджені вади;
- запальні процеси, віруси;
- порушення здатності відновлення тканин епітелію кишківника після травм, запалень.
Є думка експертів про те, що поліпи в кишечнику — це наслідок хронічних хвороб, пов’язаних зі слизовою оболонкою товстої кишки (виразки, коліти, ентероколіти).Серед факторів ризику появи поліпів прямої кишки відзначають:
- шкідливі звички (паління, алкоголь);
- неправильний раціон (велика кількість рафінованих продуктів, дефіцит клітковини, вітамінів);
- відсутність активності в житті (малорухлива робота, відмова від тренувань);
- ожиріння;
- проблеми з функціями ШКТ;
- генетична схильність;
- вік від 50 років.
МОЗ відзначає, що курці страждають на це захворювання у 2 рази частіше. Також є дані досліджень, що у пацієнтів з дефіцитом фолієвої кислоти ризики появи поліпів вищі.
Симптоми наявності поліпів в прямій кишці
Поліп прямої кишки — це не те саме, що геморой. В більшості випадків поліпи в кишечнику симптоми мало помітні або люди просто не звертають увагу на незначний дискомфорт. При цьому у дітей симптоматика є більш виразною. Виявити хворобу можна вже на першому огляді у проктолога. Підозри на поліп товстої кишки у вас можуть виникнути, якщо ви будете відчувати такі симптоми або мати такі стани, як:
- поява крові в калі;
- поява незвичних слизових виділень, крові з анусу;
- водяниста діарея;
- переймоподібні болі в нижній лівій частині живота;
- порушення стільця, непрохідність кишківника;
- загальна слабкість;
- анемія;
- помилкові позиви до дефекації;
- відчуття, ніби в кишківнику присутнє чужорідне тіло.
Також поліпи товстої кишки можуть призводити до пролабування слизової оболонки. Ще яскравий симптом — випадіння поліпу з утиском, що супроводжується різким гострим болем.
Які ускладнення поліпозу бувають?
Перш за все поліп прямої кишки викликає роздратування слизової оболонки, що є причиною постійного болю та дискомфорту, несправжніх частих позивів до спорожнення. Також великі поліпи спричиняють непрохідність кишківника. Якщо відбувається відрив поліпу, він супроводжується рясною профузною кровотечею. Найбільша небезпека, яку несе поліп прямої кишки — це те, що новоутворення може перерости в рак.
Як проводиться діагностика?
Якщо у вас є поліпи в прямій кишці симптоми, потрібно обов’язково звернутись до проктолога нашого медичного центру «Родина». Лікар збере анамнез, проведе ректальне дослідження. Також вам може бути призначена інструментальна діагностика з біопсією. Додаткові дослідження виконуються за індивідуальними показами. Основний метод — колоноскопія різних видів:
- спектроскопія;
- комп’ютерна колонографія;
- діагностика з забарвленням кишківника;
- люмінесцентне дослідження.
Якщо колоноскопія неможлива, діагностика поліпів прямої кишки відбувається за допомогою іригоскопії.
Методи лікування поліпів прямої кишки
Поліпи прямої кишки лікування мають хірургічне. Серед найбільш розповсюджених методів відзначають:
- видалення поліпів методом ендоскопічної поліпектомії;
- трансанальне видалення новоутворень;
- видалення з доступом через черевну порожнину, з відсіканням частини кишківника;
- сегментарну резекцію;
- трансанальну резекцію.
Комплексне лікування поліпів включає не тільки видалення новоутворення, але й відправлення тканини на гістологію.
Профілактика
Основні профілактичні заходи щодо попередження появи поліпів прямої кишки наступні:
- регулярні обстеження у проктолога для людей з групи ризику та для пацієнтів віком від 50 років;
- відмова від шкідливих звичок;
- фізична активність;
- здорове харчування.
Пам’ятайте, що поліпи прямої кишки це не вирок. Вчасне звернення до нашого лікаря проктолога — запорука ефективного лікування з малоінвазивним втручанням. Тож чекаємо вас у нашому медичному центрі «Родина»!
Автор статті
Доктор медичних наук, доцент кафедри загальної хірургії ЛНМУ ім. Данила Галицького, лікар-хірург вищої кваліфікаційної категорії, онкохірург, проктолог
Залишити коментар