Пігментні плями ― це проблема, з якою стикаються безліч жінок та чоловіків. Виникнення плям на обличчі, руках та інших ділянках тіла може бути спричинено багатьма факторами. Точно визначити точну причину появи пігментних плям на шкірі можна після консультації з лікарем та проведення діагностики.
Варто зазначити, що пігментні плями можуть з’являтися у будь-якому віці. Через збої в функціонуванні організму чи під впливом певних зовнішніх факторів починається надлишкове вироблення меланіну. Це в результаті призводить до виникнення пігментних плям на обличчі або руках. Нижче ми детально розповідаємо про все, що потрібно знати про цей косметичний дефект.
Причини виникнення гіперпігментації
Почнемо з того, що гіперпігментація виникає внаслідок надмірного продукування пігменту меланіну. В результі він накопичується в певних ділянках на шкірі у вигляді пігментних плям. Вони мають коричневе або сіре забарвлення.
До основних причин виникнення пігментних плям належать:
- Тривале перебування на сонці ― ультрафіолет сприяє виробленню меланіну у шкірі, адже таким чином організм захищає себе від сонячних променів.
- Дисфункції гормональної системи ― часто гормональні збої призводять до гіперпігментації. В цьому випадку лікування гіперпігментації відбувається тільки під ретельним наглядом лікаря. Гормональні зміни під час вагітності включають до найпопулярнішої причини появи цього дефекту.
- Терапія ліками ― побічним ефектом приймання деяких медичних препаратів є поява пігментних плям, які найчастіше розташовуються на обличчі.
- Пошкодження шкіри ― будь-які рани, акне, висипання можуть спровокувати вироблення меланіну і, в результаті, пігментні плями.
- Генетична схильність ― значним чином впливає на утворення пігментних плям. Якщо у когось з ваших родичів були пігментні плями, існують великі шанси, що вони з’являються і у вас.
До додаткових факторів, які активізують появу плям на обличчі, належать:
- порушення функціонування органів кишково-шлункового тракту та ендокринної системи;
- куріння та споживання алкоголю;
- дерматологічні захворювання;
- недостатня кількість деяких вітамінів та мінералів (вітамін С).
Вище перелічені найбільш популярні причини утворення пігментних плям.
Які є види пігментних плям?
Пігментні плями поділяються на певні види та типи. Кожному з них притаманні визначені характеристики. Нижче наводимо найбільш популярні варіації:
- Лентіго ― це пігментні плями, які виникають у літньому віці. Як правило, поява гіперпігментації знаходиться на тих ділянках дерми, які тривалий час перебували на сонці навіть у молодому віці. Пам’ятайте, що використовувати сонцезахисний крем з високим рівнем spf (від 50) потрібно з квітня до кінця вересня.
- Невуси ― це так звані родимки, які і є скупченням меланоцитів. Вони вважаються безпечними, однак раз у рік варто ходити на консультації до лікаря, який виключить можливість розвитку онкозахворювання.
- Веснянки ― найпопулярніший приклад пігментації шкіри. Мабуть, кожен з нас стикався з такою проблемою або бачив її на шкірі інших. Мають вигляд невеликих коричневих цяток з різним ступенем пігментації. Можуть мати чіткі або нечітко окреслені контури.
- Хлоазма ― достатньо великі пігментні плями на обличчі, шиї, а також, у деяких випадках, на вухах. Частіше всього з’являються після гормональних змін в організмі. Як правило з пігментними плямами цього типу борються молоді дівчата.
Це найбільш популярні види пігментних плям. Визначити з яким саме із перелічених типів зіткнулися ви, допоможе лікар. Детальніше про види плям на тілі тут.
Симптоми та ознаки гіперпігментації шкіри
Інколи звичайній людині без медичної освіти дуже важко визначити, з якою саме проблемою вона зустрілася. З пігментними плямами пов’язано багато міфів, чому і слід детальніше розібратися у цьому питанні. Тому ми підготували найбільш поширені симптоми та ознаки підвищеної пігментації шкіри.
Веснянки
Це той тип місцевої пігментації, який найбільше знайомий всім нам. Такі пігментні плями на обличчі виділяються невеличкими розмірами, а також великою кількістю одиниць. Вони темніють від сонця, тому в теплі періоди року їхній колір зазвичай стає насиченішим.
Раніше вважалося, що веснянки ― це дефект, і його слід усувати. Зараз же, своєю чергою, ці пігментні плями увійшли в моду. Існує навіть спеціальна косметика, за допомогою якої веснянки можна намалювати на обличчі.
Мелазми
Це великі світло-коричневі пігментні плями, які зазвичай з’являються під час вагітності. На обличчі може локалізуватися:
- на центральній ділянці;
- над верхньою губою;
- на підборідді.
Характерною ознакою цих пігментних плям є чіткі рівні краї. Кількість може бути різною: від однієї-двох плям на обличчі, до кількох десятків.
Невус Беккера
Проявляється у вигляді плям різного рівня пігментації (від світло- до темно-коричневих). Їхньою характерною ознакою є те, що з пігментних плям проростає волосся.
Найчастіше зустрічається у чоловіків, на відміну від жінок. Така гіперпігментація є наслідком гормонального збою.
Лентіго у літніх людей
Тривале перебування на сонці у молодому віці являється причиною появи цих пігментних плям на обличчі, а також інших ділянках тіла. Вони можуть бути будь-яких розмірів та форм.
Вони мають діаметр більше ніж шість міліметрів, часто супроводжуються свербінням. Забарвлення пігментних плям неоднорідне. На ділянках, що піддалися такій гіперпігментація, поверхня шкіри стає шершавою та неприємною на дотик. Форми таких уражень асиметричні.
Ахромія
Якщо гіперпігментація це надмірне виділення меланіну, то ахромія ― це депігментація. У цьому випадку на тілі з’являються білі плями неправильної форми.
Причиною її виникнення може бути, наприклад, ураження шкіри лишаєм. Часто навіть після повного лікування, плями на шкірі залишаються.
Пігментні плями у вагітних
Часто шкіра жінки при вагітності покривається пігментними плямами. Такі плями на тілі можуть мати будь-який розмір та рівень забарвлення. Вважається, що така гіперпігментація є нормою. Однак, якщо у вас виникають занепокоєння з цього приводу, обов’язково проконсультуйтеся з дерматологом.
Як показує практика, поява пігментних плям характерна для третього триместру. Після пологів плями з часом зникають. Якщо вони залишають протягом тривалого періоду, варто проконсультуватися зі спеціалістом та призначити лікування. У випадку, коли потемніння шкіри це лише косметичний дефект, то позбутися його дозволять доглядові процедури.
Способи видалення пігментних плям
Питання як позбутися пігментних плям є одним із найпопулярніших серед користувачів. Як ми уже розповідали, надлишкове продукування меланіну призводить до того, що на поверхні шкіри з’являються плями.
Зазвичай впоратися із проблемою дозволяють косметичні процедури або гормональна терапія. Пам’ятайте, що лікування медичними препаратами здійснюється виключно під наглядом спеціалістів. Тому з такою проблемою слід найперше звернутися до дерматологів.
Існує кілька способів, що зменшують плями, а також відновлюють рівномірний тон шкіри. Навіть після першої косметологічної процедури можна отримати хороший результат.
Косметичні засоби від пігментних плям
Видалення пігментних плям косметичними засобами ― це найбільш популярний спосіб позбутися цього дефекту шкіри. Плями на обличчі можуть суттєво зіпсувати зовнішній вигляд, тому про це необхідно потурбуватися заздалегідь.
На ринку знаходяться безліч препаратів, за допомогою яких можна позбутися пігментних плям. Одним з них є хімічний пілінг. Його підбирає косметолог у залежності від типу шкіри. Вдома проводити агресивні пілінги суворо заборонено.
Також як елемент домашнього догляду можна наносити на шкіру спеціальний крем або гель для видалення пігментних плям. Зазвичай у їхньому складі міститься вітамін С, дефіцит якого і призводить до виникнення дефекту. Лагідний пілінг може бути використаний як домашній догляд.
Сучасні косметичні: процедури для видалення пігментних плям
Якщо вас цікавить, як позбутися пігментних плям, радимо звернутися до косметолога. Спеціаліст підбере оптимальний догляд, а також дасть додаткові рекомендації.
Одним з найпопулярніших методів боротьби з плямами є пілінг. Кислоти, що входять до його складу, злущують верхній шар дерми. На місці пошкоджених клітин виникають нові, у яких рівень мелатоніну в нормі. Цей механізм дозволяє позбутися пігментних плям.
Крім цього, у кабінетах пропонують наступні процедури:
- Мезотерапія ― за допомогою ін’єкцій у верхній шар шкіри вводяться корисні речовини, зокрема вітамін С. Компоненти активно борються з дефектами.
- Фотовидалення ― плями видаляються спеціальним апаратом. Близько двох тижнів після процедури пігментні плями темніють, а потім зовсім зникають.
- Дермабразія ― здійснюється спеціальною насадкою, яка на дотик схожа на наждачний папір. При цьому стирається верхній шар шкіри і разом з ним плями. Після виконання, на шкіру наносять спеціальний заспокійливий засіб або маску, що сприяє загоєнню.
- Лазерне видалення ― не надто приємний, але дієвий метод. Загоєння дерми триває від кількох тижнів до двох місяців. У цьому випадку шкіру буквально спалюють. При регенерації клітини відновлюються. Ось чому плями зникають.
Перелічені способи найчастіше використовуються косметологами у боротьби з пігментними плямами. Варто зазначити, що найбільш ефективним є апаратне видалення пігментації.
Коли потрібна консультація лікаря дерматокосметолога?
Якщо справа стосується звичних веснянок, то їх видалення можна розпочинати без консультації з лікарем. Такі пігментні плями зазвичай виникають від сонця, тому ніякої загрози у собі не несуть. Це ж правило працює для вроджених пігментних плям на тілі.
Однак, якщо ви пошкодили шкіру, і на місці ураження з’явилася пляма, або ж це родимка будь-якого виду, консультація дерматолога необхідна. Лікар призначить аналіз крові та інші види діагностики. Після цього може бути встановлений точний діагноз та призначене лікування.
Закликаємо не займатися самолікуванням та не розпочинати будь-якої терапії без дозволу спеціаліста.
Перевірені поради для профілактики гіперпігментації шкіри
Запобігти утворенню пігментних плям набагато простіше, ніж видаляти або лікувати їх. Для того, щоб не допустити їх появу, слід дотримуватися деяких рекомендацій:
- Використовуйте крем з spf ― захист від сонця для шкіри надзвичайно важливий. Пам’ятайте, що в засобі від ультрафіолету повинні бути фізичні фільтри, а саме оксид цинку (ZnO) і діоксид титану (TiO2). Такі засоби безпечні для організму та створюють надійний захист від сонця. Пігментні плями на тілі не з’являться при регулярному нанесенні препаратів на шкіру.
- Контролюйте рівень вітамінів ― вітамін С ― це засіб номер один у профілактиці появи пігментних плям. Ваш раціон повинен бути насиченим такими продуктами як болгарський перець, цитрусові, томати тощо.
- Пілінг ― домашні ензиматичні пілінги це чудова можливість профілактики плям, а також оздоровлення шкіри.
Всі права захищені.
Автор статті:
Блищак Юлія Збігнєвна
Дерматолог
Залишити коментар