Кожна людина бодай раз у житті стикалася з проблемою сильного головного болю, який виникає в одній половині голови і накриває, ніби хвилею, різким спазмом. Якщо при цьому вам заважало різке світло та гучні звуки, виникало відчуття нудоти, то, найімовірніше, у вас була мігрень.
За даними науковців, на регулярний напад мігрені жаліються в середньому кожен 15-й дорослий чоловік і кожна п’ята жінка. Досі достеменно невідомо, чому саме виникають мігрені, але лікарям вдалося встановити низку тригерів, які провокують симптоми, а також визначити деякі методи лікування та профілактики.
Що таке мігрень
Головна ознака мігрені – головний біль, настільки сильний, що людині складно виконувати якусь роботу й навіть просто сидіти з розплющеними очима. Біль може виникати в одній частині голови, але в процесі нападу мігрувати, із чим і пов’язана назва хвороби.
Наразі відомо, що мігрень це хвороба, яка виникає через неправильну роботу нервових клітин головного мозку, тобто внаслідок порушення взаємодії нервових клітин ЦНС. Серед інших чинників виникнення мігрені називають гормональний збій, зокрема це стосується жінок.
Характерними ознаками саме мігрені, на відміну від звичайного головного болю, є:
- асиметричний біль – болить лише половина голови;
- біль сильний і спазматичний, не минає годинами;
- нудота і реагування на різні зорові та слухові подразники;
- дратівливість та навіть агресивність (у декого навпаки – апатичність і знесилення).
Види і фази мігрені
Попри деякі спільні ознаки, симптоми мігрені можуть відрізнятися в різних людей, адже сьогодні є кілька видів цієї хвороби. Для кожного з них характерні специфічні болісні відчуття і різна їх тривалість. Хоч загалом напад мігрені може тривати від кількох годин до трьох – чотирьох днів і складатися з різних фаз (переважно їх 4):
- перша фаза (продром), крім того, що виникає лише у 50% хворих, протікає майже непомітно. Це порушення роботи нервової системи, яке виливається в надмірну дратівливість або пригніченість приблизно за добу до нападу болю, можливі закрепи або часте сечовипускання;
- друга фаза (аура) ще рідкісніша – виникає десь у 30% хворих і супроводжується короткочасними розладами зору приблизно за годину до виникнення головного болю. Може тривати від кількох хвилин до години;
- третя фаза мігрені (напад) – це сам головний біль. Він може бути більш або менш інтенсивним і тривати від 3–4 годин і до 3 діб, а при різких рухах або зміні положення посилюватися. Може виникати нудота, надмірна чутливість органів чуття;
- четверта фаза (постдром) – завершення мігрені. Хтось відчуває в цей час сильне виснаження і втому, хтось – полегшення. Такий стан може триває до доби і характеризуватися періодичними легкими спалахами головного болю при різких поворотах голови.
Мігрень з аурою
Перед початком фази головного болю мігрень з аурою супроводжується зоровими розладами. Найчастіше це сліпі плями, спотворення зображення або яскраві спалахи. Їх і називають аурою. Можуть виникати й укладення: затерпання обличчя та ускладнення процесу мовлення.
Мігрень без аури
Класична мігрень це мігрень без аури – із сильним головним болем, який може бути локалізованим в одній частині голови, а потім “емігрувати” в іншу. Додатковими симптомами є нудота аж до сильного блювання, надмірна чутливість до світла, звуків і навіть дотиків.
Дитяча мігрень
Вчені виявили, що не лише дорослі страждають від цієї недуги. Адже в дитячому віці, особливо в період значних стрибків росту або високого розумового навантаження, діти також переживають мігрені, для яких характерні не лише головні болі, а й диспепсичні розлади – біль у животі, нудота, брак апетиту та запаморочення.
Очна мігрень
Різке зниження або й тимчасове зникнення зору, спалахи і плями перед очима на кілька хвилин або й годин. Може протікати як без головного болю, так і з головним болем.
Хронічна форма
Ускладнена й періодична форма мігрені – напади трапляється через кілька днів, можуть сумарно тривати до 10–15 днів на місяць. Якщо ви страждаєте від такої форми захворювання понад три місяці, варто обов’язково звернутися до лікаря.
Передумови та причини виникнення мігрені
Достеменно не встановлено станом на сьогодні, чому саме в одних людей буває мігрень, а в інших – ні. Серед імовірних причин називають і спадковість, і гормональні збої, і спосіб життя. Саме останній чинник ми можемо регулювати, тим самим зменшуючи шанси появи нападів болю. Адже передумовами, які сприяють виникненню мігрені, є:
- часті стреси та сильні емоційні переживання;
- перевтома, навіть якщо робота не динамічна і не потребує фізичних зусиль, а лише розумових;
- тривала робота за комп’ютером, особливо в нічну зміну;
- напруження очей за довгим читанням;
- недосипання або нерівномірний сон (практично повна його відсутність із довгим відсипанням), безсоння;
- початок менструації або ПМС;
- вживання деяких харчових продуктів, які можуть провокувати біль та впливати на нервову систему, переважно алергенів (шоколаду, необроблених м’яса та риби, арахісу, молока);
- часте споживання продуктів, що містять такі добавки, як глутамат натрію та аспартам, а також багатих на нітрати (зокрема соєвого соусу, кетчупу, газованих напоїв);
- регулярне вживання алкоголю, насамперед червоного вина;
- побічний ефект від снодійних ліків або гормональних контрацептивів;
- реакція на різку зміну погоди;
- довге перебування у приміщенні, яке не має вентиляції, особливо у спеку.
Причини мігрені у жінок
Мігрень у жінок, згідно з медичними даними, виникає приблизно втричі частіше, ніж у чоловіків. Це пов’язано насамперед із гормональними змінами під час менструального циклу. Коли жінка перестає бути фертильною (орієнтовано після 50 років) і гормональний фон, в тому числі рівень естрогену, стабілізується, напади мігрені мають припинитися. Але також можуть бути й інші причини мігрені та нападів головного болю, наприклад, неправильний спосіб життя, перевтома і часті стреси.
Причини мігрені в чоловіків
У чоловіків нападу мігрені передують виснажлива розумова або фізична праця, особливо довге перебування за комп’ютером у непровітреному приміщенні. Також впливає спосіб життя: сидіння вночі за комп’ютером чи телевізором замість повноцінного сну, часте вживання алкоголю, куріння, “швидка” їжа зі шкідливими добавками та консервантами.
Симптоми, що вказують на мігрень
Якщо у вас час від часу виникає сильний головний біль – це не обов’язково має бути мігрень, інколи це може свідчити про наявність іншого захворювання, а біль голови – лише один із її симптомів. Щоб діагностувати у себе мігрень, потрібно стежити за нападами болю і зафіксувати, чи є у вас такі симптоми мігрені:
- сильний головний біль, локалізований в одній частині голови, який із часом може перейти на іншу половину;
- диспепсичні розлади, які характеризуються нудотою та зниженням апетиту;
- дратівливість та агресія;
- зниження розумової активності, сплутаність думок;
- млявість і сонливість;
- чутливість до світла, гучних звуків, різких запахів та смаків.
У вас не обов’язково мають бути всі перелічені симптоми, так само як і фази мігрені, адже ця хвороба тим і складна в діагностуванні, що в кожного перебіг може бути різним. Якщо напади болю у вас часті й регулярні, потрібно намагатися зафіксувати свої больові відчуття, щоб простежити, чи повторюються у вас симптоми.
Також ви можете побачити певну закономірність і періодичність виникнення головного болю. У такому разі легше буде встановити можливі причини, які його провокують, наприклад дедлайни на роботі та напружена й інтенсивна розумова діяльність у цей час. Або вживання алкоголю у великій кількості під час якихось свят чи застіль. У такому разі спробуйте обмежити ці тригери і прослідкувати, чи вплине їх усунення на мігрень.
Профілактика та лікування мігрені
Найкращою профілактикою мігрені є здоровий спосіб життя та уникнення сильних психологічних і емоційних перевантажень, чергування роботи та відпочинку, зокрема й активного на свіжому повітрі, вживання здорової їжі. Та іноді ми не можемо вплинути на мігрень у такий спосіб, якщо вона виникає через спадкову схильність або гормональні перепади. Тоді доводиться вдаватися до різних методів лікування. Серед них можуть бути:
- народні методи: вживання настоянок рослин, які мають заспокійливий ефект, втирання ефірних олій тощо;
- акупунктура – голковий масаж;
- масаж з акцентом на больові точки організму;
- рефлексотерапія;
- гідромасаж;
- медикаментозне лікування за допомогою заспокійливих препаратів, анальгетиків.
Дуже важливо не займатися самолікуванням, якщо у вас часті напади болю, а причин для їх виникнення немає. Самостійно доволі важко діагностувати мігрень зі 100-відсотковою впевненістю, тому найкращим рішенням буде звернутися до кваліфікованого лікаря, який і підтвердить діагноз і призначить відповідне лікування.
Коли потрібна консультація лікаря при мігрені?
Якщо у вас менструальний цикл, стреси на роботі, довге нічне засиджування за комп’ютером і нерегулярний сон та харчування – з великою імовірністю саме це і є причиною нападів мігрені. Якщо цих чинників немає, а мігрені регулярні й досить тривалі, – варто звернутися до фахівця. Також до лікаря обов’язково потрібно записатися, якщо у вас такі тривожні симптоми:
- головний біль, який супроводжує гарячка, сильне запаморочення, судоми, втрата зору;
- затерпання або параліч частини обличчя та кінцівок;
- порушення мовлення;
- виникнення різкого і наростального болю внаслідок травми голови;
- хронічні головні болі, особливо під час кашлю, поворотів голови і кивання головою;
- періодичні головні болі у жінок віком понад 50 років.
При мігрені, особливо регулярній і сильній, найперший ваш спеціаліст – це сімейний лікар. Він проведе первісне обстеження, уточнить ваші симптоми, а вже потім видасть скерування на подальші аналізи та на огляд до інших фахівців, наприклад офтальмолога (якщо турбують порушення зору) та невропатолога.
Саме лікар-невролог після спілкування з пацієнтом і збору анамнезу та отримання результатів різних досліджень вашого мозку може встановити точний діагноз і призначити відповідне лікування. Зокрема, вам можуть виписати скерування на:
- магнітно-резонансну томографію (МРТ) – для встановлення імовірних відхилень у роботі центральної нервової системи;
- УЗД судин головного мозку;
- електроенцефалографію (ЕЕГ), щоб оцінити активність роботи головного мозку.
Також невролог може порекомендувати вести спеціальний щоденник, у який ви будете записувати регулярність виникнення нападу мігрені, ваші відчуття, які йому передують та супроводжують, свої дії і спосіб життя перед нападом (щоб визначити можливі тригерні дії або переживання). Такий спосіб доволі ефективний, адже допомагає не так лікувати мігрень, як уникнути її.
Пам’ятайте, що мігрень це не норма, а реальне захворювання, яке потрібно лікувати. Не живіть із головним болем при мігрені, а звертайтеся до фахівців, які допоможуть його позбутися.
Автор статті:
Кітик Оксана Ігорівна
Невролог
Залишити коментар