Зміст
Поперекова грижа — симптоми
Поперекова грижа проявляється певним набором симптомів, які повʼязані з рівнем виникнення грижі, її розмірами, поширенням в хребтовому каналі, та ступеню стискання нервових корінців. Найпоширенішими симптомами даного захворювання є:
- різкі, постійні болі в поперековому відділі хребта, які поширюються вздовж ноги
- короткочасна, або повна втрата чутливості у нозі;
- порушення сили в нозі;
- у критичних випадках може бути нетримання сечі;
- посилення больових відчуттів при ходьбі та навіть у сидячому положенні;
- порушення ходи.
Поширені причини виникнення грижі поперекового відділу хребта
У більшості випадків, поперекові грижі виникають в результаті дегенеративного захворювання хребта (остеохондрозу), або внаслідок травмування спини. Серед основних факторів виникнення даного захворювання в сучасних наукових публікаціях виділяють основні фактори, такі як:
- дегенерація та деструктивні зміни у пульпозному ядрі, який з віком стає більш “сухим” та слабким;
- травмування хребта;
- паління;
- надмірні фізичні навантаження, сидячий чи стоячий вид роботи;
- генетичні порушення, які призводять до слабкості звʼязок, хрящів,
З іншої сторони, грижа поперекового відділу хребта може розвиватись і від непрямих причин, а саме:
- відсутності оптимальної кількості фізичних навантажень;
- порушення постави;
- надмірної ваги.
Зазвичай, поперекова грижа розвивається у людей віком 30-50 років, у більшості клінічних випадків це чоловіки, що працюють вантажниками, кухарями, або у бодібілдерів.
Види поперекових гриж
Грижі поперекового відділу хребта найбільш поширення захворювання, проте поява кил міжхребцевих дисків може бути в на шийному та, в рідких випадках, грудному відділі хребта. А залежно від розміру, виділяють наступні види гриж:
- Дегенерація диска — розмір випинання диска 2-3 мм.
- Протрузія диска — розмір випинання диска 3-6 мм.
- Екструзія (грижа) – при цьому відбувається розрив фіброзного кільця.
- Секвестрація диска — поширення грижі в хребтовий канал та міграцією фрагмента диска.
Діагностика міжхребцевих гриж
Для ефективного та правильного лікування будь-яких захворювань лікар проводить діагностику. Не є виключенням і діагностика поперекової грижі, яка відбувається у декілька етапів, головними з яких є:
- Огляд та опитування пацієнта лікарем.
- Апаратна діагностика за допомогою магнітно-резонансної томографії.
- Компʼютерна томографія в тих випадках, коли є протипоказання до проведення магнітно-резонансної томографії.
Існують також випадки, коли лікар призначає пацієнту електронейрофізіологічне обстеження (ЕНМГ) нижніх кінцівок з метою уточнення ступеня ураження нервових корінців.
До якого лікаря звернутися, щоб вилікувати міжхребетні грижі?
При виникненні вище зазначених симптомів , в першу чергу, слід звернутись до невропатолога, який оглянувши та з’ясувавши причину, направить пацієнта до спеціалізованого лікаря. У випадку розвитку або прогресування міжхребетної грижі пацієнту, зазвичай, рекомендують відвідати нейрохірурга.
Лікування поперекової грижі
Процес лікування грижі попереку та вибір методу лікування залежить від локалізації та розміру грижі. В тих випадках, коли поперекова грижа лікування хірургічного, як такого, не передбачає, що повʼязане з розмірами грижі, відсутністю чи незначно вираженою симптоматикою. У такому випадку для усунення больового синдрому спеціалісти застосовують:
- паравертебральну чи трансфорамінальну блокаду;
- епідуральні блокади;
- масаж;
- фізіотерапевтичні та реабілітаційні заходи.
В тих випадках, коли медикаментозне лікування є безуспішним, клінічна симптоматика прогресує чи виникає виражена слабкість в нозі, затримка сечі — проводиться хірургічне лікування.
Операція для усунення грижі поперекового відділу
У разі відсутності ефективності медикаментозного лікування посиленні чи вираженості симптоматики лікар призначає пацієнту операцію.
Операція проводиться лише за рекомендацією лікаря, а головна її мета — це видалення зміщеної частини пульпозного ядра та усунення тиску на нервові закінчення. Одним з найефективніших методів лікування, на даний момент, є мікродискектомія. Така операція триває від 30 до 50 хвилин, проводиться під контролем сучасного операційного мікроскопа.
Питання-Відповідь
Через 4-6 годин після операції пацієнт буде вертикалізованим і йому буде дозволено пересуватись по палаті Термін реабілітації після видалення міжхребцевої грижі складає, в середньому до 3-х тижнів.
Після операції рекомендовано певні обмеження по сидячому положенні, однак вже з першого дня дозволяється сідати з наступним поступовим збільшенням часу сидячого положення.
У випадку зміщення міжхребцевих дисків лікар, залежно від отриманих результатів діагностики, визначає в індивідуальному порядку допустимі межі фізичної активності.
Необхідність госпіталізації пацієнта з поперековою грижею залежить від симптоматики та стану пацієнта, а також методу лікування, що визначається лікарем.
Автори статті:
Аксьонов Руслан Валерійович
Лікар-нейрохірург вищої категорії, Кандидат медичних наук, Співавтор та тренер практичного курсу з мікрохірургії. Провідний спеціаліст
Залишити коментар