Надіслати заявку на запис

Гемангіома хребця

Головна / Поради / Гемангіома хребця
Гемангіома хребця

 

 

Біль у попереку  утруднює рух і погіршує якість життя. Навіть звичні речі через біль вимагають більше зусиль. Крім того, біль у хребті може свідчити про інші, серйозніші патології. Однією з них є гемангіома тіла хребця.  Новоутворення в більшості випадків є доброякісним для пацієнтів, а розвивається з кровоносних судин. Пацієнт може навіть не підозрювати про таку пухлину, адже виявити її можна за допомогою магнітно-резонансної томографії (МРТ) хребта чи комп’ютерної томографії (КТ). 

Пухлина  є доброякісною, але наслідки можуть бути дуже серйозні. Оскільки це відображається на міцності хребця. Він не зможе витримувати великі навантаження, а в ослаблену ділянку можуть вдавлюватися міжхребцеві диски, і це збільшує ризик утворення грижі чи навіть може викликати компресійний перелом хребця.

Причини появи гемангіоми

Точної причини розвитку гемагіоми хребця фахівці не називають. Поширена думка, що формування пухлини спричиняють онкогени і тератогени. А її розвиток пришвидшують такі фактори, як травми і стискання ураженого хребця, несприятливі екологічні умови  (вплив радіації). Оскільки частіше патологію діагностують у жінок, ніж у чоловіків, то не виключають  вплив естерогенів. 

Також серед можливих причин – генетична схильність, гіпоксія тканин, остеохондроз, а також – травми хребта та великі  фізичні навантаження, які можуть викликати кровотечу в кісткову тканину. 

Ускладнення при гемангіомі

Пацієнт може навіть не підозрювати про наявність пухлини, не відчувати болю чи дискомфорту, оскільки часто захворювання на початкових стадіях протікає безсимптомно. Але певна небезпека все-таки є:  новоутворення руйнує кісткову тканину, і навіть невелике навантаження може призвести до компресійного перелому хребта. У зоні ризику – люди, які страждають від остеопорозу.

Якщо гемангіома «захоплює» тіло хребця, людина навіть про це може не знати. Наслідком цього процесу може бути параліч ніг чи порушення сечовипускання,  також часто симптомом є наявність болю у спині. Все це викликає стрес у пацієнта, він починає панікувати, не розуміє, що ці неврологічні розлади виникли через стиснення спинного мозку.

Види геніаном

Новоутворення гемангіоми хребців класифікують за певними ознаками.

Класифікація гемангіом

Фахівці класифікують гемангіоми за проявом клінічних симптомів: 

  • Неагресивна гемангіома хребців –  пацієнт не відчуває ні болю, ні дискомфорту, жодних клінічних симптомів. 
  • Агресивні гемангіоми тіл хребців – швидкий розподіл клітин, зростання і наявність клінічних симптомів. 

За гістологічною будовою гемангіоми бувають капілярні (складаються із капілярів, сполучної тканини), рацемозні – їх утворюють великі кровоносні судини, а також – кавернозні, які складаються з порожнини, наповненої згустками крові. Такий тип є небезпечним, адже може порушити структуру хребця. Якщо гемангіома хребця поєднує ознаки різних видів, то це змішаний тип.

За місцем розташування новоутворення може торкатися тільки тіла хребця, ніжок дуги чи відростків суглоба, а також – каналу хребця під мозковою оболонкою. 

Може бути поодинока пухлина, коли пошкоджується всього один сегмент хребця, а можуть бути множинні ураження хребців гемангіомою хребта. 

Які розміри гемангіоми хребта небезпечні?

На думку фахівців, гемангіома розміром до 1 см не є небезпечною, тому не потребує лікування. Якщо ж розміри новоутворення більше  1 см, то лікар може призначити лікування гемангіом. Але тут все залежить від індивідуальних неврологічних симптомів, а також – ступеня захворювання, загального самопочуття пацієнта, наявності супутніх захворювань. Варто також враховувати час обстеження. 

Чим небезпечна гемангіома?

Новоутворення може здавлювати кісткову тканину тіла хребта, і це може викликати постійний біль у спині. Якщо не звертатися до лікаря,  то можливий навіть перелом хребця через збільшення розмірів пухлини. Ймовірність такого варіанту підвищується, коли об’єм пухлини займає більше 50% об’єму тіла хребця. Значні фізичні навантаження можуть стати причиною перелому. У деяких випадках гемангіома викликає сильний біль, може стати причиною паралічу ніг, порушення сечовипускання.

Гемангіома хребця: симптоми

Хоча гемангіома – це доброякісне утворення, пацієнт може навіть не зауважувати змін в організмі.  Є багато випадків, коли пацієнти дізнавалися про пухлину під час обстежень через інші захворювання. У міру того, як збільшується новоутворення, симптоми можуть посилюватися. Інколи це може бути ниючий біль у попереку, він може посилюватися вночі, після сильних фізичних навантажень. 

Найпоширеніші гемангіоми у грудному відділі. Оскільки тут розташовані дуже важливі органи, то ознаки патології можуть бути яскраво виражені. Це може бути слабкість, втрата чутливості, часткове оніміння у верхніх кінцівках. На другому місці – гемангіоми у поперековому відділі хребта. Відчуття слабкості, біль у пасі, атрофія м’язів у нижніх кінцівках, порушення сечовипускання – основні симптоми новоутворення у попереку.

Ускладнення при гемангіомі хребта

Фахівці стверджують що гемангіома хребта  викликає ускладнення дуже рідко. Зазвичай вона  не перероджується у злоякісну пухлину, не викликає метастази.  Але при розростанні вона чинить тиск на кісткові структури, і це може мати не дуже добрі наслідки. 

Зокрема, можливий компресійний перелом хребта, ішемічна атака чи навіть інсульт через пошкодження хребетної артерії у шийному відділі. Крім того, сильне здавлювання спинномозкових корінців може стати причиною болю у попереку і навіть викликати параліч, можливі порушення ходи, координації рухів.

Лікування

Дуже часто пацієнти запитують, чи потрібна операція при гемангіомі. На думку фахівців, якщо розмір пухлини невеликий  (менше 1 см) і немає чітко виражених симптомів, то пацієнту достатньо лише час від часу проходити МРТ. Хірургічне втручання потрібне у випадку, якщо новоутворення покриває третину хребця, активно розростається, виникають ускладнення. 

У медичному центрі Родина використовують новітні методи лікування гемангіоми хребта. Одним з найпоширеніших методів є пункційна вертебропластика. Під час процедури  в порожнину пухлини всередині хребця за допомогою голки вводять спеціальний  кістковий цемент. Він не тільки допомагає позбутися гемангіоми, а й зміцнити хребець. Цей спосіб є найефективнішим і найбезпечнішим. Хребець укріплений, і ви знову можете рухатися без проблем!

Якщо гемангіома не турбує, ви не відчуваєте болю чи дискомфорту, то й чіпати її не потрібно. Але деяких простих рекомендацій все-таки варто дотримуватися. Зокрема, потрібна діагностика пацієнтам, після якої варто уникати надмірних фізичних навантажень, різких стрибків, а гімнастичні вправи категорично заборонені. У разі виконання фізичної роботи варто використовувати корсет, що фіксує поперек. Крім того, потрібно виконувати комплекс вправ, які допоможуть зміцнити м’язи спини. 

Якщо у вас виявили гемангіому хребця, не забувайте проходити контрольне дослідження, яке допоможе стежити за розмірами новоутворення. Якщо гемангіома росте, з’являються нові симптоми, не відкладайте візит до нейрохірурга. Ви можете записатися на консультацію у медичний центр Родина. Фахівець оцінить ваш стан і прийме рішення про подальше лікування. 

Автори статті:

Аксьонов Руслан Валерійович

Лікар-нейрохірург вищої категорії, Кандидат медичних наук, Співавтор та тренер практичного курсу з мікрохірургії. Провідний спеціаліст

Залишити коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано.

записатись на прийом Передзвонити