Кров у калі — дуже тривожний симптом. Він може свідчити про небезпечні захворювання — аж до виразки та онкології. У будь-якому разі вам слід негайно звертатися до лікаря. Він проведе дослідження та призначить аналізи, що допоможе поставити точний діагноз.
Причини появи крові у калі
Важливо розуміти, кров при дефекації може з’являтися через захворювання будь-яких органів системи травлення, від ротової порожнини до ануса. Пізніше ми розглянемо, за якими саме ознаками локалізують патології, а поки розкажемо про поширені хвороби:
- Анальні тріщини. Маленькі розриви слизової оболонки прямої кишки. Зазвичай розвиваються через надмірно твердий кал, сильні потуги при випорожненні чи проникнення сторонніх тіл. У більшості випадків потребують тільки симптоматичного лікування та дотримання правил гігієни.
- Геморой. Варикозне розширення вен прямої кишки, утворення твердих «вузликів». Кровотеча виникає після більшості випорожнень. Зазвичай вона мала, але регулярна — проявляється у слідах на туалетному папері.
- Гострі інфекції шлунково-кишкового тракту. Інфікування часто призводить до подразнення та запалення стінок кишківника. Найсильніші запалення викликають сальмонельоз, дизентерія, ротавірус і кишкова паличка. Через них у калі можуть з’являтися кров і слиз.
- Новоутворення. Поліпи та пухлини у кишківнику здатні тривалий час розвиватися безболісно та без суттєвих порушень травлення. Тому кал з кров’ю буде раннім тривожним симптомом, який приведе до вчасної діагностики новоутворення.
- Виразка шлунку або 12-палої кишки. Сильне пошкодження слизової оболонки та стінок органів невідворотно призводить до розриву кровоносних судин.
- Ішемічний коліт. Порушення кровопостачання у кишківнику. Також може призводити до розриву кровоносних судин. Найчастіше виникає у літніх людей.
- Хвороба Крона та неспецифічний виразковий коліт. Запальні захворювання кишківника автоімунного походження. Викликають виділення крові та слизу при дефекації, біль у животі, слабкість і запаморочення.
Види кровотечі та колір крові в калі — що він означає?
Для постановки правильного діагнозу дуже важливо розуміти, що кров частково перетравлюється організмом людини. Чим довше вона проходить шлунково-кишковим трактом, тим більше змінює свій вигляд і властивості. Тому колір, який має кров після випорожнення, має велике значення:

- Яскраво-червона кров — кровотеча з анусу чи прямої кишки. Найчастіше викликана гемороєм чи тріщинами. Але ігнорувати її не слід — новоутворення та травми прямої кишки здатні загрожувати життю людини.
- Темно-червона чи бордова кров — свідчить про кровотечу у товстій чи сигмовидній кишці. Часто виникає при виразковому коліті та інфекціях.
- Чорна кров (мелена) — говорить про кровотечу у верхній частині ШКТ, від ротової порожнини до 12-палої кишки. Мелена у калі з’являється через виразки, травми, новоутворення, опіки та інші подібні патології.
Будьте уважні. Зміна кольору калу не завжди свідчить про захворювання. Наприклад, кал може стати чорним після вживання активованого вугля, світлим — після сорбентів на основі сполук кремнію, червоним — після їжі з буряком тощо. Але якщо ви маєте сумніви чи відчуваєте супутні симптоми, обов’язково звертайтесь до лікаря.
Кров у калі у різних груп пацієнтів
При постановці діагнозу лікар орієнтується як на анамнез, так і на приналежність пацієнтів до певних груп. Розбираємося, яку роль грає останній фактор.
Кал з кров’ю у дитини
У більшості випадків викликана тріщинами прямої кишки через неправильне харчування. Твердий кал пошкоджує чутливі слизові оболонки, викликаючи тривожні симптоми. Кал з кров’ю у дитини також може бути спричинений алергічним колітом — негативною реакцією кишківника на молочні продукти.
І знову ж таки — в будь-якому разі ці симптоми не можна ігнорувати. Іноді домішки крові свідчать про приховані інфекції, здатні загостритися в будь-який момент.
Кал з кров’ю у жінок
У жінок кров часто з’являється в калі після пологів і при гормональних порушеннях. Напруження м’язів малого тазу та відхилення від нормального обміну речовин збільшують ризик розвитку геморою та анальних тріщин.
Рідше кал з кров’ю у жінок свідчить про поширенні гінекологічних захворювань на кшталт ендометріозу на пряму кишку. Це рідка, але дуже серйозна патологія, яка потребує комплексного лікування.
Кал з кров’ю у чоловіків
Чоловіки, які вживають багато алкоголю чи жирної грубої їжі, можуть помічати домішки крові в калі. Це свідчить про мікротравми чи початкові стадії захворювань кишківника. Проблему не можна ігнорувати — важливо встановити її причину та відповідним чином змінити дієту.
Кал з кров’ю у чоловіків старше 45 років часто спричинений виразками, поліпами та пухлинами. У цьому віці тривожні симптоми потребують негайного звернення до проктолога та проведення колоноскопії.
Супутні симптоми, які потребують уваги
Сама наявність крові, особливо яскраво-червоної, не є приводом для тривоги й паніки. Але якщо вона поєднується з одним із наступних симптомів, вам потрібно якомога скоріше звернутися до лікаря:
- Біль у животі (гострий або хронічний).
- Підвищена температура.
- Загальна слабкість, запаморочення.
- Зміна частоти або характеру стулу (проноси, закрепи).
- Раптова втрата ваги.
- Нудота або блювота (особливо з кров’ю).
- Блідість шкіри, прискорене серцебиття (ознаки анемії).
.

Методи діагностики причин крові в калі
Щоб поставити діагноз, лікар може призначати наступні обстеження:
- Пальпацію живота — промацування на наявність ущільнень і болючих ділянок.
- Ректальний огляд — оцінку стану ануса та слизових оболонок прямої кишки.
- Колоноскопію — огляд товстого кишківника зондом з камерою. Це найточніший метод виявлення причини крові в калі.
- Сигмоскопію та ректороманоскопію — зондування нижніх відділів кишківника.
- Гастроскопію — введення зонду з камерою у стравохід і шлунок.
- Копрограму — аналіз калу на приховану кров, слиз, ознаки запалення та яйця паразитів.
- УЗД, КТ чи МРТ черевної порожнини — зазвичай призначається при підозрах на непрохідність кишківника чи складні новоутворення.
- Загальний аналіз крові — оцінка рівня гемоглобіну, виявлення анемії та запальних маркерів.
Кал з кров’ю – лікування та обстеження
У жодному разі не вдавайтесь до самолікування — особливо із застосуванням народних методів. Це може значно погіршити ваш стан, призвести до ускладнень та спотворити картину хвороби під час діагностики у медичному закладі.
Якщо вам потрібна проктологія у Львові, ви можете звернутися до мережі медичних центрів «Родина». Наші спеціалісти швидко поставлять правильний діагноз та підберуть оптимальну схему лікування. Залежно від характеру та важкості захворювання, вона може передбачати використання наступних методів:
Медикаментозних
Якщо кров з заднього проходу після випорожнення спричинена тріщинами чи гемороєм, лікар зазвичай призначає ректальні свічки та мазі — на основі гепарину, кортикостероїдів чи фенілефрину. Також можуть застосовуватися м’які проносні та клізми, що захистять слизову від подальшого травмування.
При інфекційних колітах призначаються антибіотики, протигрибкові та противірусні засоби. При сильних кровотечах — кровоспинні препарати як засіб для стабілізації пацієнта перед діагностикою та оперуванням.
Хірургічних
Операція буде ефективним методом лікування калу з кров’ю при:
- ущемленому геморої;
- великих тріщинах;
- масивних кровотечах;
- поліпах і пухлинах;
- ускладнених виразкових хворобах.
Сьогодні для лікування часто застосовуються малоінвазивні методи — коагуляція, лікування, лапароскопія. Відкриті операції проводяться тільки у невідкладних та ускладнених методах.
Дієта та зміна способу життя
Ці методи можуть бути як самостійним лікуванням, так і профілактикою ускладнень після застосування інших способів. До загальних рекомендацій відносять:
- Вживання клітковини в овочах, фруктах, кашах і цільнозернових продуктах — вона нормалізує роботу ШКТ і стимулює перистальтику (рух кишківника).
- Збільшення кількості рідини — достатнє пиття запобігає закрепам та утворення надмірно твердого калу.
- Збільшення рухливості — покращує загальний тонус організму, служить достатньою профілактикою багатьох захворювань.
- Контроль регулярності стулу — затримки більше ніж на 2–4 дні достатньо для підозри. Це особливо важливо для дітей і літніх людей з обмеженою мобільністю.
- Мінімізація алкоголю, нікотину, жирної та гострої їжі — вони здатні подразнювати слизові на всій довжині ШКТ.
Чому самолікування народними методами небезпечне?
Вище ми вже казали, що кров із заднього проходу — це дуже важливий і небезпечний симптом. Він є неприємним для більшості людей, тож вони соромляться й намагаються уникнути відвідування лікаря.
Але використання народних засобів може лише тимчасово маскувати симптоми. У цей час хвороба продовжує прогресувати. З часом це викликає серйозні ускладнення, здатні загрожувати життю людини. Щобільше, після застосування народних методів навіть досвідченому лікарю буде складніше поставити правильний діагноз.
Тому важливо якомога швидше звернутися до медичного закладу. Пам’ятайте, що тільки аналіз калу на приховану кров та інші методи професійної діагностики дозволять поставити правильний діагноз.
Автор статті:
Гресько Ігор Володимирович
Лікар-ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії
Залишити коментар