Лідером за розповсюдженістю інфекційних хвороб, що передаються статевим шляхом, є вірус папіломи людини. Human papillomavirus вражає епітелій шкіри та слизові оболонки. Діагностика ВПЛ, ефективне лікування, а також профілактика інфікування небезпечним вірусом шляхом вакцинації — все це послуги, які ви можете отримати в нашому медичному центрі «Родина» в ході профілактичного огляду, моніторингу вагітності чи під час звернення з якоюсь проблемою, пов’язаною з вашим здоров’ям.
Існує більш ніж 120 типів HPV, з яких не менш ніж 15 належать до різновидів високого ризику, призводять до тяжких захворювань, 2 з них — №16 та №18 — у 70% пацієнтів викликають рак. В організмі людини папіломавіруси здатні до реплікації — самоподвоєння ДНК з копіюванням й передачею генетичної інформації з покоління в покоління. Близько 80% людей, більшу частину з яких складають жінки, інфікуються ВПЛ під час сексуальної активності. Зараження вірусом папіломи людини можливе й іншими шляхами — під час пологів, через засоби особистої гігієни.
Що таке папілома?
Щоб зберігати своє здоров’я, потрібно знати, що таке папілома. При зараженні HPV відбувається інфікування клітин епідермісу — кератиноцитів та клітин слизової оболонки. Найчастіше на шкірі зустрічаються такі види папілом:
- бородавки, що виглядають як куполоподібні папули, мають розмір з головку шпильки, можуть викликати печіння, хворобливе відчуття в ділянці ураження;
- генітальні кондиломи з нерівною чи гладкою поверхнею, розміром до 10 мм, що можуть пошкоджуватись та викликати дискомфорт при контакті під час сексуальної активності;
- білі бляшки у формі кольорової капусти, що з’являються в області гортані, трахеї, ротової порожнини, можуть викликати тяжкі симптоми — труднощі дихання, хрипоту, розлад мовлення, німоту.
Після зараження ВПЛ симптоми можуть не проявлятись місяцями та навіть роками. При цьому, окрім яскравих клінічних ознак на шкірі, вірус папіломи у чоловіків та вірус папіломи людини у жінок може характеризуватись наступними проявами:
- поява патологічних виділень з сечостатевих шляхів;
- дискомфорт у сечівнику (свербіння, печіння, біль, різь);
- поява болю, незвичних відчуттів дискомфорту при контакті (статевому акті);
- збільшення лімфовузлів.
Вірус папіломи людини: які бувають різновиди?
Ідентифікуються різновиди папіломавірусів за номером. За здатністю трансформувати клітини епітелію віруси поділяють на штами з низьким та високим онкогенним ризиком. Розвиток патологій в організмі провокують такі види HPV:
- 15 типів високоонкогенних штамів, серед яких номери 16 та 18 є найбільш небезпечними, такими, що викликають у жінок передракові ураження шийки матки та рак;
- типи, які належать до категорії імовірно високих ризиків. Найбільш розповсюджені — номери 6 та 11, що можуть призводити до розвитку гострих кондилом, респіраторного папіломатозу;
- низькоонкогенні штами, що в 90% випадків після інфікування самостійно проходять упродовж 2-х років.
Як вірус папіломи потрапляє в організм?
ВПЛ це активні віруси, зараження якими відбувається на початку статевого життя (якщо не вживати відповідних заходів захисту), при сексуальному контакті (не обов’язково з проникненням). Також в організм вірус папіломи людини може потрапити через пошкоджений епідерміс та слизові оболонки при:
- пологах (від матері до новонародженого);
- відвідуванні місць загального користування, особливо саун, бань, душових;
- прямому контакті з інфікованим;
- контакті з речами інфікованого (рушники, засоби гігієни, одяг, взуття);
- епіляції, голінні.
Місця утворення папілом
Якщо в організмі є HPV, клінічні прояви можуть з’являтись на шкірі в будь-якому місці тіла, а також на слизових оболонках. Основні місця утворення папілом:
- на повіках, обличчі, шиї;
- під пахвами, грудьми;
- в ротовій порожнині;
- на статевих органах. ВПЛ у чоловіків характеризується появою кондилом на статевих органах, у жінок — бородавки, гострі кондиломи на піхві, шийці матки.
Зазвичай папіломи на статевих органах, а також на шкірі тіла, що мають вигляд суцвіття кольорової капусти та колір звичайної шкіри, рідко перетворюються на злоякісні утворення. Якщо ж на слизових оболонках з’явились плоскі кондиломи, які не виступають над поверхнею, такі види папілом мають високий онкологічний потенціал та потребують ретельної діагностики з біопсією.
Чому активізується вірус папіломи?
Після потрапляння до організму людини вірус папіломи може діяти 2 шляхами:
- Знаходження в клітинах без вбудовування ДНК в геном. Люди, які мають такі штами, є носіями вірусу;
- Вбудовування ДНК вірусу в геном (реплікація). В такому випадку в організмі відбувається неконтрольоване розмноження інфікованих клітин, з’являються папіломи на статевих органах, інших ділянках тіла.
Активізувати HPV можуть наступні фактори ризику:
- ослаблення імунітету (особливо це стосується пацієнтів з імунодефіцитом);
- хронічні стреси, перевтома;
- гормональні зміни в організмі, порушення гормонального фону (вагітність, клімакс, приймання медичних препаратів);
- тяжкі захворювання, післяопераційні стани;
- погані звички;
- порушення режиму харчування.
Наскільки небезпечний ВПЛ?
Якщо заражена людина має міцний імунітет та у неї відсутні виражені симптоми, зазвичай впродовж 2-х років організм виліковується без сторонньої допомоги. При цьому формування стійкого імунітету до папіломавірусів неможливе, тому є вірогідність повторного зараження різними штамами ВПЛ з тяжкими наслідками:
- рак шийки матки;
- рак цервікального каналу;
- поява кондилом на статевих органах, які можуть перетворитись на злоякісні онкоклітини;
- ураження уретри;
- рак статевих органів у чоловіків;
- рак прямої кішки;
- рак горлянки та ін..
Запобігати тяжким хворобам, пов’язаним з інфікуванням папіломавірусами, суттєво допомагають профілактичні огляди.
Діагностика вірусу папіломи
Обстеження пацієнтів на наявність антипових клітин HPV починається з візиту в наш медичний центр «Родина». В залежності від локалізації симптомів діагностику виконує відповідний фахівець — терапевт, гінеколог, уролог, дерматовенеролог. Спочатку лікар збирає анамнез — інформацію про те, що передувало інфікуванню, які з’явились симптоми, чи було якесь лікування. Також призначається лабораторна діагностика — аналізи, які лікар вважає потрібними:
- ПАП-тест, ПЛР-тест;
- гістологія;
- кольпоскопія;
- Digene-тест;
- УЗД;
- уретроскопія;
- цистоскопія;
- біопсія.
Аналізи є безболісними, швидкими, нетравматичними як для жінок, так і для чоловіків. Підготовка до досліджень лабораторного типу зазвичай починається за 2-3 дні до обстеження. Рекомендується відмовитись від:
- вживання антибактеріальних, противірусних медичних препаратів;
- застосування для інтимної гігієни засобів з протимікробною дією;
- вживання контрацептивів вагінального типу (креми, мазі, гелі).
Чи можливе лікування ВПЛ?
Так, лікування папіломавірусу можливе. Найбільшу ефективність має комплексна терапія, що може включати медикаментозні, інструментальні, оперативні заходи. Схема лікування призначається індивідуальна, залежить від виду вірусу, стану здоров’я пацієнта, результатів діагностики. Під час лікування можлива корекція призначень. Тож терапію слід довіряти професіоналам та не займатись самолікуванням.
Перевірені способи терапії у поєднанні з інноваційним обладнанням, ефективними медикаментами дозволяють вірус папіломи людини лікування виконувати з позитивними результатами. Інструментальні методи, які використовують для лікування ВПЛ, наступні:
- Видалення папілом лазером. Період реабілітації з загоєнням триває приблизно 1 місяць, рубців на шкірі не залишається;
- Радіохвильовий спосіб видалення папілом, кондилом, бородавок;
- Кріодеструкція — миттєве заморожування рідким азотом. Для загоєння потрібно 1-1.5 місяці. Видалення папілом кріодеструкцією не залишає шрамів;
- Електрокоагуляція з впливом на папіломи електричним струмом;
- Хірургічне видалення. Найбільш травматичний спосіб, який застосовується в тяжких випадках, при раку шийки матки<, коли потрібно видалити великі новоутворення.
Профілактика вірусу папіломи
ВООЗ рекомендує практикувати комплексний підхід для профілактики раку шийки матки внаслідок інфікування HPV. У зв’язку з цим розроблена глобальна стратегія по прискоренню елімінації раку шийки матки, згідно з якою до 2030 року 90% дівчат віком до 15 років повинно бути вакциновано проти папіломавірусу, а не менш як 70% жінок мають проходити скринінг у віці 35 та 45 років й у разі виявлення передракових станів або раку отримувати належне лікування.
Одним з найефективніших способів профілактики папіломавірусу на сьогодні є вакцинація. Лікарі рекомендують проводити вакцинацію дівчат віком 9-14 років. В залежності від типу вакцини, потрібно введення 2-3 доз. Також вакцинацію можуть проходити жінки. Але попередньо потрібно зробити аналіз на ВПЛ. Більше подробиць про вакцинацію ви можете отримати від фахівців нашого медичного центру «Родина». Також в нашій приватній клініці ви можете отримати вакцину.
Пам’ятайте — підтримка здорового способу життя, режиму харчування, застосування особистих засобів гігієни, регулярні профілактичні огляди, а ще вакцинація — це запорука захисту від шкоди, яку можуть завдавати папіломавіруси. Завдяки наявності сучасної медичної бази й команди кваліфікованих лікарів, в нашому медичному центрі «Родина» кожен пацієнт отримує якісну діагностику, ефективну терапію та профілактику папіломавірусу людини.
Залишити коментар