Пневмонія, відома також як запалення легень, – доволі небезпечне і в деяких випадках навіть смертельне захворювання. Внаслідок поширення вірусу Сovid 19 пневмонія стала причиною тисяч смертей по всьому світу. А все через ускладнення, які при неправильному або несвоєчасному лікуванні можуть мати непоправні наслідки. Тож у жодному разі не потрібно легковажити із пневмонією і намагатися вилікувати цю хворобу вдома, не проконсультувавшись із лікарем. Адже для правильного підбору терапії насамперед потрібно пройти діагностику та здати аналізи.
Для ефективної боротьби із запаленням легень насамперед потрібно знати основні симптоми пневмонії, коли потрібно звертатися до лікаря та як пришвидшити одужання.
Що таке пневмонія?
Пневмонія – це інфекційне захворювання, яке виникає внаслідок запалення легеневої тканини та утворення гною в альвеолах. Цей гній і рідина, які наповнюють альвеоли, блокують роботу дихальних шляхів, тим самим утруднюють дихання та обмежують надходження кисню в організм.
Залежно від збудника, який спричинив пневмонію (грибок, вірус, мікроби, мікоплазма та мікропаразити), виділяють два її види: бактеріальну і вірусну. Крім того, бувають різні форми захворювання, які можуть потребувати амбулаторного або домашнього лікування та залежать від багатьох чинників. В групі ризику розвитку пневмонії перебувають:
- особи віком від 65 років;
- немовлята і діти молодшого віку;
- люди із супутніми захворюваннями та ослабленим імунітетом.
Особливо небезпечне запалення легень для немовлят, оскільки вони не можуть сповістити про те, що у них болить, а батьки, не підозрюючи серйозності ситуації, можуть лікувати лише окремі симптоми – кашель або температуру. Тож при першії підозрі пневмонії у дитини не зволікайте з візитом до терапевта.
Основні симптоми
Симптоми пневмонії у дорослих іноді можуть вводити в оману, через що її часто сприймають за звичайну застуду або ГРВІ. Адже кашель і температура характерні для всіх цих захворювань, а утруднення дихання та біль у грудній клітці далеко не завжди виникають одразу. Та найчастіше у пневмонії не вірусне, а бактеріальне походження і вона може розвинутися внаслідок ускладнень від грипу. Крім того, пневмонія зазвичай триває значно довше, ніж вірусні захворювання.
Отже, сигналом про те, що у вас пневмонія, можуть бути такі симптоми:
- температура тіла 39 ℃ і вища;
- кашель із мокротинням;
- харкання кров’ю;
- утруднене дихання із хрипами під час входу-видиху;
- біль у районі грудної клітки;
- відсутність запаху і смаку.
Рідко, але також можуть виникати такі симптоми пневмонії, як головний біль, біль у м’язах сухий кашель.
Температура
Як для вірусної, так і для бактеріальної пневмонії характерне підвищення температури, однак її не варто збивати одразу. Це потрібно робити, якщо температура тіла сягає 38 ℃ і вище. Крім того, не варто в жодному разі самостійно починати пити антибіотики, тим паче в разі вірусного варіанта.
Коронавірусна інфекція також може давати ускладнення у вигляді сильної пневмонії, але в такому випадку антибіотик можна приймати лише після проходження аналізів та рентгену за призначенням лікаря. У людей похилого віку, а також тих, у кого слабкий імунітет, температура, навпаки, може опускатися нижче від нормальної, в таких випадках обов’язково звертатися до лікаря.
Дихальна недостатність
Такий симптом виникає внаслідок поганої прохідності або непрохідності дихальних шляхів через скупчення мокротиння, слизу та гною, набухання бронхів. Цей стан небезпечний для здоров’я, адже може виникнути кисневе голодування аж до гіпоксії.
Біль у грудях
Може здаватися, що болять самі легені, але це не так. У легенях немає нервових закінчень, біль виникає у бронхах або плеврі. Також больові відчуття можуть з’являтися під час інтенсивного відкашлювання та нестачі кисню.
Сильний кашель
При пневмонії у дорослих кашель зазвичай вологий, можливе відкашлювання великої кількості мокротиння. Такий кашель виникає як реакція на скупчення слизу в альвеолах, який при спазматичних рухах відкашлювання виводяться з організму. Тривожним симптомом є харкання кров’ю і гнійний слиз, в таких випадках потрібно негайно звернутися до лікаря. Постпневмонічний кашель може тривати до 3 місяців, поки легені повністю не очистяться від слизу.
Передумови та причини виникнення пневмонії
Головною причиною виникнення пневмонії найчастіше є бактерії, зокрема пневмокок. Такі бактерії потрапляють в альвеоли легенів із вдихом і накопичуються та розмножуються там, утворюючи багато слизу. Також хвороба може виникнути внаслідок гострих респіраторних захворювань, риновірусів та грипу.
За даними американського Центру з контролю і профілактики захворювань, найпоширенішими причинами пневмонії є:
- респіраторно-синцитіальна інфекція;
- коронавірусні інфекції;
- метапневмовірус;
- хвороба легіонерів, або легіонелла;
- риновірусна інфекція;
- вірус парагрипу.
Пневмонія – заразне захворювання, яке може передаватися від хворого здоровому через вдихання бактерій та вірусів, коли заражена людина кашляє або чхає. Тому хворим на пневмонію у публічних місцях варто носити маску для охорони здоров’я людей, які перебувають поруч.
А щоб захистити себе від пневмонії в легенях, особливо це стосується маленьких дітей та людей від 65 років, варто не просто зробити діагностику, а вакцинуватися спеціальними препаратами, які містять Hib-компонент. Для дітей від народження така вакцина є безплатною, якщо ж ви хочете зробити щеплення вже в дорослому віці, потрібно буде його оплатити, але це значно дешевше, ніж лікування пневмонії.
Коли потрібна консультація лікаря?
Як наголошує Міністерство охорони здоров’я України, лікувати пневмонію в домашніх умовах, не проконсультувавшись із лікарем, дуже небезпечно. Адже тільки після огляду, збору анамнезу та інтерпретації результатів аналізів лікар може встановити точний діагноз і призначити відповідне лікування. У більшості випадків обходиться без застосування антибіотиків, проте бувають і пневмонії з різними ускладненнями, які потребують інтенсивної терапії під час хвороби. Тому щоб не запустити хворобу і почати лікування на ранній стадії, звертайтеся до лікаря, особливо за таких симптомів:
- важко дихати і виникає біль у грудній клітці;
- висока температура, яка тримається кілька днів;
- згустки крові та гною під час відкашлювання.
Крім того, за перших же симптомів пневмонії варто їхати у лікарню із немовлятами та людьми похилого віку й тими, хто нещодавно переніс хворобу, операцію тощо, має виснажений імунітет.
Для того, щоб встановити точний діагноз і підібрати правильну терапію, сімейний лікар може скерувати вас до інших фахівців, зокрема:
- здати аналізи (аналіз крові) тощо
- пройти УЗД легень
- зробити аналіз сечі;
- пройти рентген;
- відвідати отоларинголога.
Якщо у вас незначні симптоми, які свідчать про початок хвороби, або якщо немає змоги приїхати в клініку, зараз можна проконсультуватися з лікарем онлайн. Звісно, такий спосіб менш дієвий, ніж особистий візит із результатами аналізів на руках, проте кваліфікований лікар-терапевт зможе оцінити ситуацію навіть за звуком вашого дихання і визначити, яка точно хвороба вас турбує, що набагато краще, ніж самостійно добирати лікування проти пневмонії навмання.
Перевірені поради для найшвидшого одужання
Загалом одужання від пневмонії – доволі тривалий процес, а лікування пневмонії у дорослих може затягнутися на місяць, а то й довше. Адже при пневмонії виникають фізіологічні процеси, які суттєво впливають на стан легеневої тканини та грудної клітки, а для їх відновлення потрібен час. Однак ви можете посприяти тому, щоб швидше одужати, дотримуючись таких рекомендацій:
- забезпечте високий рівень вологості у приміщенні;
- пийте багато води для виведення та розрідження слизу з легень і, якщо лікар не висловлює заперечень, муколітичні засоби;
- не вдавайтеся до неперевірених народних методів, які можуть нашкодити, наприклад дихання картопляною парою;
- не поспішайте повертатися до роботи одразу після незначного покращення, адже якщо організм повністю не вилікувався від бактерій або інфекції, може виникнути рецидив;
- більше відпочивайте, не забувайте провітрювати і зволожувати кімнату;
- вживайте ліки суворо за призначенням, не перевищуйте дози;
- споживайте більше корисної їжі та вітамінів, щоб організм відновив сили і мав ресурс для боротьби із залишками вірусу;
- після повного одужання знову зробіть контрольний візит, здайте аналізи і зробіть рентген, щоб переконатися, що хвороба точно відступила.
Залежно від форми і складності випадку повний період лікування і процес одужання може тривати від місяця – двох і до пів року. Що раніше ви звернетеся до терапевта і почнете лікування, то швидше попрощаєтеся з хворобливими симптомами.
Не будьте байдужими до свого здоров’я і не відкладайте лікування.
Автор статті:
Кочан Роман Богданович
Отоларинголог
Залишити коментар