Втрата вологи, різка зміна хімічного складу речовин – все це наслідки дегенеративних процесів у міжхребцевих дисках. Як наслідок – фіброзне кільце стає слабшим, еластичність зменшується. Навіть незначні травми чи підвищення тиску провокують розтягнення чи появу мікротріщин. Відбуваються зміни і з пульпозним ядром: воно стає жорстким, може деформуватися чи розтягувати фіброзне кільце. Таке явище має назву протрузія диску.
Що таке кила міжхребцевого диска?
Під час різких рухів, підйомі великих вантажів чи тривалому сидінні тиск на міжхребцеві диски може тільки збільшуватися. Якщо вони змінені, то може виникати розрив фіброзного кільця і вихід ядра назовні. Так утворюється кила диску. Часто її називають ще грижа.
Головна небезпека кили диску – диск, який трохи змістився, може тиснути на розташовані нервові структури, викликати їх подразнення. Залежно від розміщення грижі, це може бути спинний мозок чи його оболонки, нервові корінці. Якщо вчасно не звернутися до лікаря, кила може прогресувати і призводити до ускладнень.
Найчастіше кила міжхребцевого диску l5-s1 утворюється в поперековому та шийному відділах, у віці від 25 до 45 років. Тому потрібно знати симптоми хвороби та як правильно лікувати.
Види гриж міжхребцевих дисків
Залежно від місця розміщення, виділяють такі види гриж:
- Грижа шийного відділу часто є причиною болю в шиї. Небезпека гриж в тому, що даний відділ хребта відповідає за роботу різних внутрішніх органів. І тиск не нервові корінці може порушувати їх нормальну роботу. Головні симптоми – біль між лопатками, у грудній клітці, в ділянці серця. Больові відчуття можуть поширюватися на руку, плече. В деяких випадках може бути головний біль, запаморочення, оніміння рук.
- Грижа поперекового відділу хребта. Може викликати серйозні ускладнення, які у деяких випадках можуть призводити до часткової або повної втрати працездатності. Про килу у цій ділянці свідчить біль в поперековій ділянці, що віддає в ногу, оніміння ноги, обмеження рухів. В деяких випадках може бути порушення роботи нижніх кінцівок, зокрема параліч.
Причини розвитку
Причини появи гриж дуже різні, але основні фактори ризику передбачають:
- Порушення постави (вроджені або набуті);
- Важка фізична праця, пов’язана з підйомом вантажів;
- Сидяча робота, малорухливий спосіб життя;
- Травми хребта.
Крім того, важкі інтенсивні тренування підвищують ризик появи захворювання. У зоні ризику – люди із збільшеною масою тіла та високим зростом. А також ті, хто страждають від шкідливих звичок. Зрештою, килу міжхребцевого диска може мати будь-хто у будь-якому віці.
Розрив фіброзного кільця часто стається в момент різкого руху, згинання чи підйому важкого предмета. У спортсменів – під час інтенсивного тренування. Є багато випадків, коли виникає різкий біль. Водночас трапляється, що грижу діагностують випадково.
Офісна робота, сидячий спосіб життя, багато часу за кермом авто не забезпечують необхідної рухової активності. Як наслідок – погіршується живлення міжхребцевих дисків, вони втрачають міцність і ризик розриву збільшується.
Симптоми та ознаки
Про те, що у вас кила диску l5 s1, можуть свідчити такі ознаки:
- Біль у нозі. Переважно він сильніший, ніж біль у спині. Може бути гострий чи стріляючий. В деяких випадках можливе навіть оніміння в нозі.
- Біль у спині. Може виникати на початковій стадії. Але переважно це менш виражений біль, ніж біль у нозі.
- Порушення сечовиділення.
- Слабкість м’язів.
Біль може виникати під час руху. Часто симптоми можуть посилюватися після тривалого сидіння, стояння, проходження невеликої відстані. Больові відчуття можуть з’являтися у різний час. Локалізація болю залежить від того, між якими хребцями утворилася кила диска. Відповідно симптоми можуть з’являтися на передній чи задній стороні стегна, у сідниці чи навіть у стопі. Але переважно біль і дискомфорт відчувається в одній нозі.
Важливо знати, що таке кила диску та які її симптоми. Якщо ви зауважили болі в шиї попереку, спині, руках чи ногах, не варто відкладати візит до лікаря. Ні в якому разі не варто займатися самолікуванням чи вживати сильнодіючі знеболюючі препарати.
У мережі медичних центрів Родина можете записатися на консультацію до лікаря-нейрохірурга. Він огляне вас, оцінить стан і призначить відповідну діагностику.
Діагностика кили міжхребцевого диска
Часто лікар може запідозрити килу міжхребцевого диска. Особливо якщо пацієнт скаржиться на різкий біль у спині при підйомі вантажу чи зміні положення тіла. Але є багато випадків, коли грижа розвивалася без симптомів.
Для того, щоб з’ясувати, чи є грижа міжхребцевого диска, використовують:
- КТ;
- МРТ;
- електроміографію.
У деяких випадках використовують рентген, який дозволяє побачити не саму грижу, а зменшення міжхребцевих щілин, зміни в кістці.
У мережі медичних центрів Родина є сучасне обладнання для різних видів діагностики. Також тут працюють фахівці різних галузей. Родина – це багаторічний досвід роботи, індивідуальний підхід до кожного пацієнта та сучасні методи лікування.
Які обстеження потрібно пройти?
Якщо зауважуєте хоча б один із симптомів, описаних вище, варто звернутися до лікаря. Після огляду пацієнта та спілкування з ним лікар може виявити між якими саме хребцями виникла проблема. Але для точного підтвердження використовують магнітно резонансу або комп’ютерну томографію.
Для молодих пацієнтів з нормальною масою тіла досить інформативною є комп’ютерна томографія. Однак через випромінювання, пов’язане з комп’ютерною томографією, перевага завжди надається методу МРТ. Лікар підкаже, який метод дослідження краще у кожному конкретному випадку
Лікування міжхребцевої грижі
Ще не так давно багато лікарів були переконані, що основний метод лікування грижі хребта – спокій. Пацієнтові рекомендували постільний режим, але такий підхід лише погіршував ситуацію. Річ у тім, що у дисках немає судин, а їх кровопостачання відбувається через сусідні структури і активізується під час руху. Якщо людина неактивна, то живлення тільки погіршується і грижа лікується набагато довше.
Найпоширеніші методи лікування міжхребцевої грижі:
- Медикаментозна терапія передбачає зняття болю і спазмів за допомогою нестероїдних протизапальних препаратів.
- Фізична реабілітація (активна і пасивна);
Хірургічне втручання. Воно необхідне лише у випадках, коли симптоми неможливо зняти за допомогою консервативних методів протягом 6-8 тижнів.
Реабілітація після лікування кили міжхребцевого диска
Після лікування грижі міжхребцевого диска реабілітація відіграє важливу роль, адже сприяє відновленню функцій хребта та запобіганню повторних ускладнень. Однак точний план реабілітації може залежати від конкретних обставин кожного пацієнта та вказівок лікаря. Процес реабілітації передбачає:
- Фізіотерапію. Спеціалізовані вправи, розроблені фізіотерапевтом, допомагають покращити м’язовий тонус, гнучкість хребта.
- Масаж допомагає зняти напругу м’язів, покращити кровообіг і полегшити загальний стан.
- Поступове збільшення фізичної активності. Важливо враховувати рекомендації лікаря та фізіотерапевта щодо поступового збільшення фізичної активності. Неправильні навантаження можуть призвести до погіршення стану.
- Спеціалізовані вправи для корекції постави та стабілізації хребта. Деякі вправи спрямовані на зміцнення м’язів кора та покращення стабільності хребта.
- Важливим етапом реабілітації є психологічна підтримка.
Важливо зазначити, що кожен випадок є індивідуальним, і найкращий план реабілітації повинен бути розроблений в співпраці з лікарем.
Профілактика
Комплексна профілактика грижі міжхребцевих дисків спрямована не тільки на попередження дегенеративних змін в хребті, але і попередження кили при наявній протрузії.
Порушення постави, які виникають у шкільному віці, можуть мати негативні наслідки у майбтньому. Тому так важливо правильно підібрати стіл чи парту, слідкувати, чи правильно сидить дитина.
У дорослому віці варто дотримуватися таких рекомендацій:
- Правильно сидіти на робочому місці. Так, спина і шия повинні бути рівними, а монітор комп’ютера – на рівні очей. Стопи мають бути повністю оперті на підлогу.
- Під час водіння авто спина і шия мають бути випрямлені.
- Час від часу потрібно робити перерву під час роботи, виконувати гімнастику.
- Потрібно слідкувати за власною вагою.
- Без зайвої потреби не варто перевантажувати хребет.
- Дотримуватися здорового способу життя, відмовитися від шкідливих звичок.
- Займатися спортом.
- Уникати стресів
Часті запитання
Кила диску (або міжхребцева кила) — стан, коли частина м’якого ядра (яке нагадує желе) виходить за межі міжхребцевого диску. Диски знаходяться між хребцями хребта і служать амортизаторами, дозволяючи рухатися та гнутися спині. Коли частина диску виходить за його межі, вона може тиснути на нерви або спинний мозок, викликаючи біль, втрату чутливості чи слабкість
Якщо у вас є грижа, то дуже важливо дотримуватися простих рекомендацій, які дозволять зменшити біль і дискомфорт, уникнути ускладнень.
- Не можна піднімати вантажі.
- Варто уникати різких рухів.
- Збільшити тиск на хребець може тривале сидіння. Час від часу потрібно робити гімнастику.
- Подбайте про правильну поставу під час сидіння.
Уникайте стресових ситуацій. Стрес сприяє напруженю м’язів та погіршенню загального самопочуття
Повторення кили міжхребцевого диска в тому ж самому місці є дуже поширеною проблемою. Часто це відбувається протягом перших трьох місяців.
Зміцнення м’язів спини, підтримка нормальної маси тіла, уникнення дій, які викликають біль і дискомфорт, а також дотримання рекомендацій лікаря і фізіотерапевта.
Хоча це операція із низьким ризиком, але будь-яке хірургічне втручання може мати певні ускладнення.
Статистика свідчить, що у багатьох випадках операційне втручання дає позитивний результат. А його результат – зникнення неврологічних симптомів – болю, оніміння, слабкості м’язів.
Автори статті:
Аксьонов Руслан Валерійович
Лікар-нейрохірург вищої категорії, Кандидат медичних наук, Співавтор та тренер практичного курсу з мікрохірургії. Провідний спеціаліст
Залишити коментар