Надіслати заявку на запис

Краніопластика

Головна / Поради / Краніопластика
Краніопластика

Через важкі травми та пошкодження голови можуть виникати деформації та дефекти кісток черепа. Виправити проблеми можна за допомогою операції , що має назву краніопластика.  Більше про переваги та особливості процедури можна прочитати у нашій статті на сайті медичного центру Родина. 

Що таке краніопластика черепа?

Операції на черепі не завжди можуть дати потрібний ефект. Часто їх наслідками можуть бути зрощення  кісток черепа та твердої мозкової оболонки. Виправити їх допоможе пластика черепа. Хірургічна операція дозволяє уникнути різних ускладнень у пацієнтів із синдромом трепанованого черепа, а також після різних нейрохірургічних втручань.       

Краніопластини – що це і як вони виглядають

Під час краніопластики використовують краніопластини.  Це індивідуальні пластини, які відповідають унікальній формі черепа пацієнта. Розробляють їх професійні хірурги та інженери. Таке персоналізоване рішення дозволяє пацієнтам, у яких видалено пухлини чи є серйозні черепно-мозкові травми відновити початкову форму черепа. Використання пластин дозволяє задовольнити функціональні й естетичні потреби пацієнта. Використання їх під час операції допомагає скоротити час її проведення та досягнути відмінних естетичних результатів.

Матеріали

Під час операції використовують такі матеріали:

  • Власна кістка.
  • Пластмаси, які швидко твердіють. Її готують шляхом змішування порошку і рідкого компонента безпосередньо  під час операції. Після цього моделюють потрібну форму. Коли пластина затвердіє, її фіксують до країв дефекту.
  • Гідроксиапатитний цемент. Матеріал може з часом проростати кістковою тканиною. Але не має достатньої міцності. Переважно використовують для невеликих дефектів. Часто комбінують разом з металевими сітками.
  • Титанові пластини характеризуються міцністю, стійкістю до корозії та низькою теплопровідністю. Готові титанові сітки просто обрізають відповідно до моделі  черепа і фіксують до країв дефекту гвинтами, виготовленими у спеціальних лабораторіях.
  • Поліефірефіркетон (PEEK) – сучасний матеріал, який має дуже схожі з кістковою тканиною властивості. Пластика черепа з таким матеріалом дозволяє отримати відмінний естетичний ефект. Він міцний, інертний, має низьку теплопровідність. Для виготовлення пластин використовують технологію стереолітографічного моделювання. Однак відносним недоліком є вартість технології, вона досить дорога і доступна тільки у закордонних лабораторіях.

 

Причини виникнення дефектів кісток черепа

Різні травми, вроджені дефекти, пухлини черепа – основні причини виникнення дефектів кісток черепа. А також – декомпресійні трепанації черепа  та інфекційно-запальні процеси. Методика ефективна для лікування важкої черепно-мозкової травми.

Синдром трепанованого черепа та його прояви

Порушення циркуляції спинномозкової рідини, порушення циркуляції крові, ускладнений відтік венозної крові, рубцеві зрощення мозку, оболонок мозку, атмосферний тиск на мозок, травмування речовини мозку до країв кісткового дефекту.

Основні прояви синдрому трепанованого черепа – відчуття слабкості, підвищена втомлюваність, головні болі, перепади настрою. Однак зазвичай ці симптоми минають після закриття дефекту черепа.

Коли призначається краніопластика

Якщо пацієнт відчуває сильні головні болі, страждає від посттравматичної епілепсії, допоможе пластика дефектів черепа. Вона дозволяє уникнути повторної травми та усунути косметичний дефект.

У медичному центрі Родина проводять різні види краніопластики. Вибір методу закриття дефектів кісток черепа відбувається на основі результатів обстеження пацієнта.

Переваги краніопластики

Основна перевага технології – можливість ідеально закрити кістковий дефект, а також – відтворити частину черепа. Пластини виготовляють індивідуально, тому вони дуже точно повторюють всі вигини черепа. Крім того, завчасне виготовлення пластин суттєво скорочує час операції.

Як виконується краніопластика черепа?

Краніопластика передбачає видалення зламаних кісток та їх уламків. На місці травми встановлюють пластини.  Операцію має виконувати тільки справжній професіонал, який має великий досвід роботи, глибокі знання. Адже хірург має справу із найкрихкішим і найскладнішим людським органом – людським мозком.  Ціна лікарської помилки може бути дуже висока і стати причиною серйозних ускладнень. Від фахівця потрібна ювелірна точність у буквальному сенсі слова, знання інноваційних методик у сфері пластичної хірургії та нейрохірургії. Тільки тоді можна очікувати на позитивний результат.

У медичному центрі Родина краніопластику проводять досвідчені та кваліфіковані нейрохірурги.  Використання інноваційних методик разом із професіоналізмом персоналу гарантують позитивний ефект і повну безпеку хірургічного втручання.

Методики

Для пластичного закриття дефекту використовують власну кісткову тканину, наприклад фрагмент склепіння черепа, полімерні матеріали, метал. У випадку використання аутокісткової пластики  є ймовірність розсмоктування кістки. Тому найпоширенішим методом є ксенопластика з використання  штучних матеріалів (метали, полімери) або їх комбінація. Такі способи не мають обмежень, підходять для різних розмірів кісткових дефектів. Крім того, ці матеріали відрізняються високою надійністю та стійкістю до зовнішніх впливів. Перед проведенням операції використовують стереолітографічне моделювання кісток черепа для виготовлення імплантів.

Реабілітація після краніопластики

Правильно організована реабілітація підвищує ефективність операції та зменшує ймовірність виникнення післяопераційних ускладнень. Одразу після операції пацієнт перебуває в палаті інтенсивної терапії під контролем фахівців. Вставати з ліжка можна з другого дня. Для того, щоб розпочався процес відновлення, з пацієнтом починає працювати реабілітолог.

Термін перебування у стаціонарі – близько 7 днів.  Для кращого приживлення імпланту лікар може призначати додаткову терапію. А повернутися до звичного способу життя можна через 10-14 днів. Повне відновлення займає близько півроку.

У ранньому реабілітаційному періоді варто відмовитися від надмірної фізичної активності, підйому важких предметів, стресів і перевтоми, нахилів і положень головою вниз, куріння, вживання алкоголю, жорстких дієт, голодування.

Ви можете записатися на консультацію у медичний центр Родина. Для цього потрібно залишити заявку на сайті, зателефонувати за номерами, вказаними на сайті. Тут є всі умови для повноцінної діагностики та хірургічного втручання.

Часті запитання

Краніопластика черепа – це хірургічна процедура, яка включає в себе відновлення або реконструкцію кісткової структури черепа. Цей вид операції  виконують з різних причин,  зокрема це травма, вроджені вади, онкологічні захворювання чи інші патології.

Краніопластика первинного типу передбачає оголення кісткового дефекту, розсічення спайок. Відтак встановлюють пластину, фіксують її з допомогою гвинтів. Всі матеріали безпечні для пацієнта.

Матеріали для краніопластики повинні мати кілька ключових властивостей:  біосумісність, стабільність, міцність і можливість інтеграції з навколишніми тканинами. Найчастіше це титан, синтетичний пластик, поліетилен високої щільності. Вибір конкретного матеріалу може залежати від конкретних потреб пацієнта, характеристик дефекту та особистих уподобань лікаря-хірурга. Кожен випадок унікальний і рішення приймається індивідуально, враховуючи побажання пацієнта.

Автори статті:

Аксьонов Руслан Валерійович

Лікар-нейрохірург вищої категорії, Кандидат медичних наук, Співавтор та тренер практичного курсу з мікрохірургії. Провідний спеціаліст

Залишити коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано.

записатись на прийом Передзвонити