Хрускіт у суглобах часто сприймають як одну з ознак старіння організму, особливо молодь, яка полюбляє жартома хрустіти пальцями задля розваги. Довкола такого хрустіння вже з’явилося багато міфів, мовляв, так не потрібно робити, бо може розвинутися артрит. Хрустіння колінного суглоба викликає не менше страшу, адже багато хто думає, що в нього починає пересихати змазка в суглобах, отже потрібно робити якусь операцію. Як такий Звісно, легковажити своїм здоров’ям не потрібно, але важливо знати, в яких випадках хрускіт стає небезпечним і коли потрібно звертатися до лікаря.
Ми допоможемо вам розібратися із причинами виникнення хрускоту суглобів і тим, як його уникнути та як лікувати.
Коротко про суглоби та їх будову
Суглоб за своєю будовою – це злагоджений механізм, який за нормальних умов працює легко і безшумно. Для цього у ньому поєдналися дві кістки із суглобовою поверхнею, хрящ та оболонка, заповнена рідиною-змазкою. Усе разом надійно “заховано” в капсулу суглоба. Щоб під час руху у суглобі не було тертя, хрящ забезпечений гігроскопічними властивостями – він вбирає вологу та забезпечує амортизацію, тому рух виходить плавним і безшумним.
Всього в людському організмі є шість видів суглобів:
- плечовий;
- ліктьовий;
- променевозап’ястний;
- тазостегновий;
- гомілковостопний;
- колінний.
Один із найбільших в організмі – колінний суглоб. Він має найскладнішу будову, адже виконує не лише функції згинання/розгинання, а й підтримує та утримує на собі велику вагу тіла. Цей суглоб складається з:
- великогомілкової кістки;
- малогомілкової кістки;
- стегнової кістки;
- колінної чашечки;
- зовнішнього і внутрішнього менісків;
- хряща;
- синовіальної рідини.
Передумови та причини виникнення хрускоту в суглобах
Щоб забезпечити суглобу безперебійну роботу, потрібно вести активне життя, займатися спортом і багато рухатися, адже завдяки руху до нього надходитимуть потрібні поживні речовини. Що активніше ми рухаємося, то більше поживних речовин надходить до суглоба. Якщо ж суглоб тривалий час залишається нерухомим, поступово він починає втрачати живлення, рідина пересихає або в ній змінюється тиск, а між суглобами починають лускати бульбашки повітря. Унаслідок цього ми відчуваємо біль та хрустіння під час руху.
Інші причини виникнення хрускоту суглобів:
- пошкодження суглобового хряща;
- порушення роботи суглобових зв’язок або ослаблення суглобової капсули і, як наслідок, зміщення поверхні суглоба поза сам хрящ;
- початкова стадія артрозу суглобів;
- відкладення кальцію у хрящі;
- старіння і зношування суглоба;
- травми і забиття;
- неправильне харчування, особливо сіль та цукор у великих кількостях;
- некомфортне взуття, наприклад тривале ходіння на підборах;
- брак в організмі вітамінів, зокрема вітаміну D та кальцію, а також недостатня кількість споживання води.
Отже, причиною хрускоту суглобів може бути і малорухомий спосіб життя, і брак вітамінів в організмів і розвиток серйозних захворювань. Якщо, крім неприємного звуку, які видають ваші суглоби, вас турбує біль, не варто самостійно намагатися усунути ці симптоми. Найкраще звернутися до ортопеда і зробити артроскопію суглобів.
Види хрускоту
Кожен вид суглобів має свої особливості, адже виконує в організмі різні функції та має різне навантаження. Відповідно, й у кожному суглобі можуть бути свої причини хрускоту.
Хрускіт в коліні
Не завжди хрускіт є хворобливим симптомом, який потребує втручання, однак при відчутті дискомфорту у коліні або регулярному хрускоті, який не минає, варто проконсультуватися з лікарем.
Найчастіше такий звук виникає внаслідок вікових змін: хрящ зношується, через що може з’являється тертя в колінній чашечці. Однак причинами виникнення хрускоту в колінному суглобі також можуть бути:
- тривале сидіння у незручній позі;
- пошкодження хрящової прокладки (меніска), яка забезпечує амортизацію суглоба;
- травмоване або розтягнуте сухожилля в коліні, яке не може належно утримувати суглоб;
- пересихання синовіальної рідини, яка змащує суглоб;
- зміна складу хрящової тканини внаслідок травм або нестачі вітамінів.
Уникнути виникнення такої фізіологічної особливості, як хрускіт суглобів і подбати про них можна, регулярно розминаючи ноги та роблячи зарядку, особливо якщо ви ведете малорухливе і сидяче життя.
Хрускіт в плечовому суглобі
Така проблема часто виникає у жінок, які мають звичку носити сумку в одній руці, а також у школярів та молоді, які полюбляють так само носити наплічники, звісивши їх на одне плече. Також хрускіт у плечовому суглобі може з’являтися внаслідок відкладення там солей. Якщо причина саме в цьому, усунути неприємні відчуття допоможе сеанс радіохвильової терапії.
Хрускіт в лікті
У лікті хрустять суглоби найчастіше внаслідок патології, відомої як “лікоть тенісиста”. Ця назва пов’язана з тим, що захворювання часто вражає саме тенісистів, які інтенсивно працюють зігнутими в лікті руками. Через це ліктьовий суглоб постійно зазнає великого навантаження і може під тиском втрачати змазку. Для уникнення такої недуги можна застосовувати фізіотерапію та спеціальну гімнастику.
Хрускіт у тазостегновому суглобі
Причиною виникнення хрускоту в цьому суглобі може бути навіть незначна різниця у довжині ніг, тому задля усунення такого явища варто носити спеціальні ортопедичні устілки. Вони мають бути виготовлені спеціально для вас за індивідуальним зліпком вашої стопи.
Хрускіт фалангів пальців
Мабуть, саме хрускіт пальців є найпоширенішою патологією суглобів, яка виникає у дорослих різного віку та навіть у дітей. До того ж якщо хрустять суглоби пальців, то одразу знайдуться ті, хто скаже, що вам потрібно звернутися до лікаря, бо це перша ознака артрозу. Та це зовсім не так. Якщо ви хрустите суглобами без жодних больових відчуттів або дискомфорту, то, найімовірніше, серйозної патології у вас немає і наслідків таке хрустіння не принесе. Однак не варто робити цього просто заради самого процесу, адже внаслідок частого хрустіння може порушитися структура суглоба.
Коли варто звернутися до лікаря та обстежити суглоби
Не потрібно звертатися до за медиків за перших же звуків хрускоту в суглобах. Сам по собі цей симптом не становить загрози здоров’ю, якщо не є ознакою якогось захворювання. Якщо хрускіт з’являється під час навантажень або різких рухів – це вважається нормою. Але якщо хрустять суглоби регулярно, завдаючи при цьому вам болю та заважаючи нормально пересуватися, це вже може стати серйозним сигналом про небезпеку.
У такому разі вам може допомогти з’ясувати причину хрускоту ортопед травматолог. Він огляне вас і скерує на додаткові обстеження для отримання повної картини і правдивого результату, а також порадить, що робити для усунення неприємних симптомів.
Приводом записатися на прийом до сімейного лікаря може бути порушена біомеханіка колінного суглоба, яка виявляється в дискомфортних відчуттях, наче в коліні щось рухається і перекочується, а також у припухлості та запаленні.
Якщо хрустять суглоби і ви спостерігаєте у себе інші симптоми, які вас непокоять, не варто ігнорувати – звертайтеся до фахівця. Адже якщо своєчасно почати лікування, можна уникнути запального процесу, зокрема й розвитку артрозу.
Профілактика дегенеративних захворювань в суглобах
То що робити, щоб уникнути хвороби суглобів і як зарадити, якщо суглоби хрустять час від часу? Хрускіт у суглобах – не лише неприємний, а й небезпечний для здоров’я симптом, тож щоб його уникнути, варто насамперед переглянути свій спосіб життя.
Щоб уникнути неприємних відчуттів, коли хрустять суглоби, рекомендуємо звернути увагу на:
- Повноцінний і тривалий сон. Коли організм відпочиває, в суглобах посилено виробляється і всмоктується синовіальна рідина, яка змащує хрящ. Тому дуже важливо давати собі час на здоровий сон та відпочинок, щоб організм устиг відновитися після денних навантажень.
- Регулярні заняття спортом. Спорт не лише продовжує життя, а й робить його здоровішим. Щоб забезпечити здоров’я своїх суглобів, обирайте плавання, йогу, велоспорт, спортивну ходьбу та біг. Не зайвим буде і робити щоденну зарядку або хоча б незначні фізичні вправи та зарядку, щоб розминати суглоби і давати їм можливість рухатися.
- Лікувальну гімнастику. Цей спосіб підійде тим, хто вже фіксує у себе звуки хрускоту і хоче запобігти виникненню такої хвороби суглобів, як артрит.
- Масаж та розслаблюючі ванни допоможуть зняти навантаження із суглобів, якщо ви виконуєте важку фізичну роботу, мусите багато часу проводити стоячи або сидячи в одній позі.
- Фізіотерапія та мануальна терапія. Ці методи допоможуть зняти напруженість м’язів, спазми та блоки, що зі свого боку звільнить суглоби і полегшить їх рух та згинання.
- Здорове харчування та підтримка нормальної ваги. Кожен зайвий кілограм – це додаткове навантаження на суглоби, тому надлишкова вага може призвести до розтяжки сухожиль та м’язів, унаслідок чого суглоби не матимуть надійної підтримки і може виникати хрустіння.
- Правильний вибір взуття. Насамперед це стосується жінок. Адже тривале ходіння на високих підборах травмує не лише суглоби стопи, й колінний і тазостегновий суглоби. Подбайте про те, щоб у вас було перевзуття, якщо доведеться довго стояти. Якщо віддаєте перевагу спортивному стилю, також звертайте увагу на моделі із супінатором та ортопедичними устілками, які максимально зручні для ноги і знімають навантаження на суглоби.
Харчування та дієтичні добавки
Чи не менше за активний спосіб життя допомагає підтримувати здоров’я суглобів, щоб вас не турбували питання “чому хрустять суглоби?”, збалансоване і здорове харчування. Адже в суглоби має надходити потрібна кількість вітамінів і мінералів, які забезпечують його гнучкість і надійну роботу.
Найкорисніші продукти для здоров’я суглобів – це:
- жирна морська риба;
- рослинні олії з високим вмістом Омега-3 поліненасичених жирних кислот, насамперед лляна;
- молочні і кисломолочні продукти;
- зелень;
- насіння чіа;
- свіжовичавлені апельсиновий і гранатовий соки.
Якщо ваше меню бідне на корисні і натуральні продукти, підтримати організм та забезпечити суглобам безшумну і безболісну роботу допоможуть спеціальні вітамінні комплекси і добавки, наприклад кальцій та вітамін А. Але пам’ятайте, що перед прийомом будь-яких препаратів, як лікарських, так і БАДів, варто проконсультуватися з лікарем.
Спортивні вправи для суглобів
Якщо вас турбує хрускіт у суглобах і ви хочете його позбутися, можете спробувати виконувати деякі вправи. Вони допоможуть вам не лише підтримати рухливість суглобів, а й тримати в тонусі м’язи.
- Потрібно лягти на бік, обіпершись на лікоть правої руки та бічну частину колін, відірвіть від підлоги стегна та підніміть вгору ліві руку і ногу. Затримайте таку позу принаймні на 20 секунд. Повторюйте на кожен бік на 10 разів.
- Ляжте на спину та зігніть ноги в колінах. Однією стопою обіпріться в підлогу, підніміть таз, а потім ліву ногу вверх. Повторить по 20 разів на кожну ногу.
- Зробіть розминку – стискайте і розтискайте кулак, намагаючись чинити опір м’язами.
Також можна зайнятися плаванням і ходьбою, від цього суглоби тільки зміцніють.
Автор статті:
Гресько Ігор Володимирович
Лікар-ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії
Залишити коментар