Надіслати заявку на запис

Чому болять груди у жінок — основні причини появи та види болю

Головна / Поради / Чому болять груди у жінок — основні причини появи та види болю
Чому болять груди у жінок — основні причини появи та види болю

 

 

Біль у грудях у жінок — дуже поширене явище. Воно може мати різні причини — від особливостей менструального циклу та носіння тісного одягу до небезпечних захворювань і новоутворень. Тому дуже важливо відрізняти природну реакцію організму від серйозних патологій.

У цій статті ми докладно розглянемо біль в молочній залозі — її причини, а також методи діагностики та лікування. Вона допоможе вам дізнатися, в яких випадках варто негайно звертатися до лікаря.

Найпоширеніші причини болю в грудях

  1. Гормональні зміни, пов’язані з менструальним циклом. За кілька днів до місячних чи під час овуляції збільшується кількість естрогену та прогестерону в організмі. Ці гормони викликають фізичні зміни в молочних залозах — набухання тканин і затримку рідини. Відповідно, виникають тиск, відчуття дискомфорту та біль.
  2. Вагітність. Вже з перших тижнів починається перебудова залоз. Груди набрякають, стають важчими та більш чутливими до дотиків. При промацуванні відчувається щільність, соски збільшуються та стають темнішими.
  3. Грудне вигодовування. У нормальній ситуації болю немає. Але в разі затримки молока (лактостазу) чи інших проблем з функціонуванням залоз можливе підвищення чутливості.
  4. Травми та перенапруження. Біль в грудях у жінок може бути спричинений і спортивними тренуваннями. Надмірні навантаження призводять до втоми й виділення молочної кислоти. А удари чи розриви м’язових волокон здатні викликати болі при кожному русі.
  5. Стрес і тривожність. Психоемоційні фактори змінюють гормональний баланс. Самі по собі вони не викликають гострого болю, але можуть підвищувати чутливість навіть до найменшого впливу.
  6. Приймання гормональних препаратів. У групі ризику — гормональні контрацептиви та засоби для лікування безпліддя. Чутливість грудей також підвищується під час гормональної терапії, хіміотерапії та таргетованої терапії.
  7. Мастопатія. Молочні залози можуть змінювати структуру при тривалому гормональному дисбалансі. Зазвичай мастопатія викликає циклічний біль, який підсилюється перед менструацією, а також супроводжується набряканням і дискомфортом.
  8. Інфекції та запалення. Мастит та абсцеси проявляються підвищенням температури, почервонінням, асиметрією грудей і різким «ріжучим» болем. У цих випадках потрібно негайно звертатися до лікаря.
  9. Новоутворення. Зазвичай першим симптомом є саме промацування ущільнення. Але в деяких випадках пухлини та кісти можуть здавлювати тканини, викликаючи тягнучий чи ниючий біль.

Коли біль у грудях може бути нормою

Дискомфорт і поколювання в грудях у жінок вважаються нормою, якщо вони припадають на певні періоди менструального циклу. Статистика показує, що 70–80% жінок відчувають симптоми передменструального синдрому (ПМС). До них належать і болі, і набрякання, і відчуття стискання. Ці ознаки можуть проявлятися з меншою інтенсивністю під час овуляції та у день перед нею.

Чому болять груди у жінок 2

Біль у молочних залозах також вважається нормою під час грудного вигодовування, у перший триместр вагітності та під час менопаузи. Але важливо зазначити, що в нормальній ситуації він двосторонній, має низьку інтенсивність, не викликає «прострілів», а також не супроводжується виділеннями чи появою ущільнень.

Тривожні симптоми, які потребують візиту до лікаря

Насамперед болі в грудях потребують уваги спеціаліста, якщо вони несиметричні (проявляються з одного боку), підсилюються незалежно від поточної фази циклу чи супроводжуються підвищенням температури. Професійна відповідь на питання, чому болять грудні залози, також знадобиться при наступних симптомах:

Біль при натисканні

Підвищення чутливості всієї груді — це норма. Але якщо біль підсилюється при натисканні в певну точку, це може свідчити про травму, новоутворення чи запальний процес. Не варто чекати, поки він пошириться на сусідні тканини — негайно звертайтеся до лікаря.

Виділення з сосків

Незначна кількість білих чи прозорих виділень зазвичай вказує на гормональні порушення. Вони також потребують звернення до медичного закладу, але не несуть сильних загроз. Жовті, зелені чи червоні виділення кажуть про інфекції, запалення чи новоутворення. Особливо небезпечними будуть інтенсивні виділення з однієї груді.

Зміна форми або кольору грудей

Зовнішні зміни зазвичай є симптомами запалень і новоутворень. У більшості випадків вони проявляються:

  • асиметрією — збільшенням однієї груді;
  • почервонінням;
  • появою судинної сіточки;
  • втягуванням соска, зміною діаметру та форми;
  • появою зморшок.

Ущільнення в грудях

Навіть якщо у вас не болять груди при натисканні, вам варто хоча б раз на місяць проводити пальпацію — промацування. Будь-які ущільнення будуть приводом для візиту до лікаря та розширеної діагностики. Особливо небезпечними вважаються стабільні безболісні ущільнення, які не рухаються при натисканні — вони можуть свідчити про розвиток злоякісної пухлини.

Чим відрізняється біль у грудях у жінок різного віку

  • До 20 років найпоширенішим є циклічний дискомфорт. Він пов’язаний з нестабільним менструальним циклом і гормональними коливаннями. У більшості жінок він минає з віком.
  • У 20–35 років причинами, чого болять груди, часто є ПМС, гормональна мастопатія, вагітність або стресові реакції. Сам по собі біль не є тривожним симптомом, але важливо слідкувати за його регулярністю та відповідністю певним фазам циклу.
  • У 35–45 років зростають ризики гормональних збоїв, мастопатії та доброякісних новоутворень. Починаючи з 35–40 років, жінкам слід щорічно відвідувати мамолога.
  • У 45–55 років починаються пременопауза та менопауза. Болі в молочних залозах можуть бути пов’язані як із перебудовою гормонального фону, так і з ризиком онкологічних процесів. Рекомендації щодо щорічної діагностики зберігаються.
Чому болять груди у жінок

Діагностика причин болю у грудях

Щоб встановити причину описаних вище симптомів, ви можете звернутися до лікаря-мамолога у мережі медичних центрів «Родина». Ми проводимо всі необхідні обстеження включно з мамографією, що дозволяє поставити правильний діагноз і вибрати оптимальну схему лікування.

Консультація мамолога

На першому кроці лікар збирає анамнез. Він уточнить тривалість і характер болю, його зв’язок з менструальним циклом і наявність додаткових симптомів. Якщо у жінок вашої сім’ї були захворювання грудей, обов’язково повідомте про це спеціалісту — це допоможе йому вибрати правильний напрямок обстежень.

УЗД або мамографія

Ці дослідження показані всім жінкам після 40 років. До цього віку їх проводять при підозрах на новоутворення, наприклад, при виявленні ущільнень. УЗД і мамографія є швидкими безпечними процедурами. Всього за кілька хвилин ви отримаєте відповідь на питання, чому болять груди та зможете вжити необхідних заходів.

Біопсія

Забір тканин на лабораторне дослідження проводиться за наявності ущільнень. Він дозволяє визначити характер новоутворення чи причину запального процесу в організмі жінки. Процедура проводиться під місцевою анестезією — ви відчуватиме лише легкий дискомфорт і поколювання.

Гормональні дослідження

Якщо біль не пов’язаний з менструацією та овуляцією, лікар зазвичай призначає аналіз крові на пролактин, естроген, прогестерон і гормони щитовидної залози. Це дозволяє підібрати ефективну схему коригування обміну речовин.

Профілактика дискомфорту в грудях та поради для жінок

Біль у грудях у жінок — це далеко не завжди ознака серйозної патології. І все ж не варто заздалегідь відмахуватися від усіх ризиків. Пам’ятайте, що новоутворення в молочних залозах часто є агресивними — розвиваються швидко та порушують роботу більшості систем організму. Тому дотримання простих правил допоможе вам зберегти здоров’я чи навіть врятувати життя.

Найважливіше — регулярно проходити діагностику. Самостійно промацуйте груди на 5–10 день циклу, щоб вчасно виявити ущільнення та звернутися по допомогу. Після 40 років обов’язково відвідуйте мамолога раз на рік. У 30–40 років бажано звертатися до лікаря принаймні один раз на 2 роки.

Слідкуйте за гормональним фоном. Якщо ваш цикл нерегулярний, є надмірна чутливість грудей, акне, перепади настрою — зверніться до гінеколога або ендокринолога. І ніколи не вживайте гормональні препарати без призначення — навіть якщо мова йде про біологічно активні добавки з фітоестрогенами.

Підбирайте зручний одяг і білизну. За можливості відмовтесь від тісних суконь і блузок, а також білизни з твердими кісточками. При великому розмірі грудей приділяйте достатню увагу їх підтримці — особливо при активному руху чи заняттях спортом.

Контролюйте рівень стресу та спосіб життя. Нормалізуйте дієту, сон і фізичні навантаження. Відмовтесь від шкідливих звичок, зокрема від споживання алкоголю та нікотину. Мінімізуйте споживання тваринних жирів і продуктів зі шкідливими хімічними добавками.

Автор статті:
Гресько Ігор Володимирович
Лікар-ортопед-травматолог вищої кваліфікаційної категорії

Залишити коментар

Вашу email адресу не буде опубліковано.

записатись на прийом Передзвонити