Розсіяний склероз – це досить серйозне та важке аутоімунне неврологічне захворювання центральної нервової системи, яке має хронічно-прогресуючий характер та належить до групи демієлінізуючих захворювань. Хвороба вражає клітини головного та спинного мозку, зорові нерви та є основною причиною серйозних фізичних змін в організмі в цілому та розвитку інвалідності. Своєчасне виявлення симптомів захворювання є ключовим фактором ефективного лікування та запобігає подальшому розвитку розсіяного склерозу.
Виявити активність розвитку розсіяного склерозу на ранній стадії, масштаби ураження нервової системи та нервових волокон, можна за допомогою магнітно-резонансної томографії.
Розсіяний склероз: симптоми
Отже, розсіяний склероз – це запальне та демієлінізуюче захворювання, яке вражає білу речовину у головному та спинному мозку. При розсіяному склерозі, клітини імунної системи пацієнта атакують захисні оболонки мієліни, які оточують нервові волокна, що провокує вироблення антитіл, і замість того, щоб боротися з нетиповими клітинками, імунітет атакує абсолютно здорові клітини мозку. Це викликає поступове погіршення інтелектуальних здібностей людини, знерухомлення тіла, інвалідизацію.
Неврологічні симптоми та ознаки розсіяного склерозу мають індивідуальний характер і відрізняються за ступенем запалення нервових волокон, локалізації хвороби та причин виникнення. А до основних симптомів розсіяного склерозу відносять:
- оніміння та слабкість нижніх або верхніх кінцівок;
- відчуття поколювання у кінцівках;
- проблеми з координацією;
- порушення ходи;
- часткова або повна втрата зору;
- когнітивні порушення та невиразне мовлення;
- безпідставне запаморочення;
- відчуття втоми та слабкості у тілі;
- порушення сексуальної та сечовидільної функцій, а також проблеми з кишечником;
- психічна нестабільність.
МРТ і різні види розсіяного склерозу
Залежно від типу захворювання головного мозку, результати МРТ при розсіяному склерозі, можуть суттєво відрізнятися і потребувати абсолютно іншого лікування. Загалом, пацієнти страждають на розсіяний склероз таких типів:
- Клінічно ізольований синдром або КІС, який розвивається внаслідок запалення та демієлінізації центральної нервової системи. Клінічні симптоми КІС тривають близько 24 годин і у людей з ураженнями головного мозку, ймовірність розвитку іншого типу розсіяного склерозу становить 60-80%.
- Ремітуючий або рецидивуюче-ремітуючий (РРРС) розсіяний склероз на МРТ діагностиці, якого завжди видно мінімум дві окремі області пошкодження. За статистикою, РРРС тип провокує максимальну кількість нових уражень нервових клітин головного або спинного мозку ніж будь-яка інша форма захворювання.
- Первинний прогресуючий розсіяний склероз (ППРС), який здебільшого вражає невелику кількість клітин головного мозку, а негативно впливає на клітини спинного.
- Вторинний прогресуючий розсіяний склероз (ВПРС), який найчастіше розвивається у пацієнтів, які перенесли ремітуючу форму склерозу. Стан пацієнта поступово погіршується через ушкодження нервових волокон, а магнітно-резонансна томографія не показує зростання запального процесу.
Переваги використання МРТ для діагностики розсіяного склерозу
МРТ діагностика розсіяного склерозу, на відміну від інших методів, відрізняється рядом вагомих переваг. Наприклад, вагомою перевагою проходження МРТ при підозрі на розсіяний склероз є саме відсутність іонізуючого випромінювання на організм пацієнта, як при проведенні рентгену або комп’ютерної томографії.
Наступною перевагою процедури МРТ є висока точність та відмінна якість 3D-візуалізації головного або спинного мозку, що допомагає лікарям виявляти наявність демієлінізуючих процесів на ранній стадії захворювання, а також здійснювати динамічний моніторинг розсіяного склерозу під час лікування. Також варто робити МРТ при розсіяному склерозі і через те, що процедура є абсолютно безболісною, неінвазивною та безпечною для здоров’я пацієнта.
Протипоказання для проведення МРТ при підозрі розсіяного склерозу
Діагностика розсіяного склерозу за допомогою МРТ, незважаючи на високу ефективність та безпечність, має ряд абсолютних та відносних протипоказань до проведення. Абсолютними протипоказаннями до застосування МРТ, тобто при яких діагностика взагалі неможлива або результати МРТ будуть неякісними є:
- наявність у тілі металевих імплантів, хірургічних та судинних кліпс або стентів, а також штучних клапанів та кардіостимуляторів;
- хронічна ниркова недостатність, при якій порушується виведення з організму контрастної речовини;
- вагітність у період першого триместру та годування грудьми;
- індивідуальна непереносимість контрастної речовини.
Відносними протипоказаннями до використання МРТ діагностики при розсіяному склерозі є:
- клаустрофобія
- епілепсія;
- інфаркт або передінфарктний стан;
- маса тіла більше ніж 120 кг;
- нездатність людини протягом тривалого часу зберігати нерухомий стан.
Як роблять МРТ головного мозку при розсіяному склерозі
Залежно від того, які симптоми розсіяного склерозу, діагностика захворювання за допомогою магнітно-резонансного томографа, може здійснюватися за стандартним протоколом (без введення контрастної речовини) та методом контрастування. Незалежно від типу діагностики та зони обстеження, МРТ розсіяного склерозу проводять у декілька послідовних етапів:
- Пацієнт знімає та залишає усі металеві речі, декоративні прикраси, а також мобільний телефон у кімнаті для підготовки.
- Пацієнт займає зручне горизонтальне положення на спеціальному столі-платформі томографа.
- Лікар надійно фіксує тіло або голову пацієнта за допомогою спеціальних ремінців та поміщає платформу у томограф.
- Лікар вмикає томограф, і розпочинається сканування магнітного поля.
- Томограф обробляє дані та генерує на їх основі чіткі знімки структури м’язів, хребців та інших елементів хребтового стовбура.
МРТ спинного мозку при розсіяному склерозі
При МРТ діагностиці розсіяного склерозу, який вразив спинний мозок, пацієнту проводять сканування з використанням контрастної речовини для кращої видимості структур спинного мозку або без неї, враховуючи індивідуальні особливості пацієнта.
Процедура МРТ з контрастуванням передбачає внутрішньовенне введення контрастної речовини пацієнту. Контраст – це спеціальний препарат, який дозволяє підтвердити або спростувати наявність пухлин. Якщо лікар не має підозр на розвиток пухлин або пацієнту потрібно пройти МРТ для динамічного моніторингу, контрастну речовину не використовують.
В середньому процедура триває від 30 до 60 хвилин, а на готових знімках МРТ будуть відображені місця ураження – мілієми, характерні для розсіяного склерозу, а саме білі плями.
Де зробити МРТ при розсіяному склерозі у Львові?
У Львові зробити МРТ при розсіяному склерозі можна у мережі медичних центрів “Родина”. У нашому центрі роблять МРТ діагностику використовуючи сучасне обладнання – магнітно-резонансний томограф Siemens Magnetom Aera 1.5T. Висококваліфіковані лікарі клініки МРТ забезпечують точність діагностики та максимально точно формують висновок відповідно до результатів діагностики.
Як підготуватися до МРТ після підозри на розсіяний склероз?
Для забезпечення оптимальної якості знімків, пацієнту перед процедурою МРТ потрібно підготуватися. Процес підготовки передбачає:
- консультацію лікаря;
- дотримання рекомендацій лікаря, а саме дотримання певного режиму харчування та відмову від прийому деяких ліків;
- повідомлення лікаря про наявність металевих імплантів, кардіостимуляторів або хірургічних кліпс на судинах.
Що робити після отримання результатів МРТ при підозрі на розсіяний склероз
Після проходження МРТ діагностики та отримання результатів, слід записатися на консультацію до лікаря-невролога. Якщо на МРТ виявили ознаки розсіяного склерозу або можливі ризики його розвитку, лікар підбере оптимальний та ефективний план терапії, щоб зменшити негативний вплив хвороби.
Як часто потрібно робити МРТ при розсіяному склерозі?
Рекомендована кількість та частота МРТ при розсіяному склерозі залежить від індивідуальних особливостей кожного пацієнта та складності діагнозу. Зазвичай діагностику потрібно проводити один раз на рік. Але, у випадках, погіршення самопочуття, появі нових симптомів або призначення нової терапії, лікар може рекомендувати проводити діагностику стільки, скільки необхідно.
Інші послуги
Лікарі
Панасюк Галина Євгенівна
Лікар-радіолог першої кваліфікаційної категорії
Сенів Соломія Ігорівна
Лікар-радіолог першої кваліфікаційної категорії
Вид послуги | Ціна (грн) |
МРТ головного мозку при розсіяному склерозі | 4320.00 грн |
МРТ головного мозку та шийного відділу хребта при розсіяному склерозі з контрастом | 8630.00 грн |
Залишити коментар